Skip to content
www.mednews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Doporučené články

Zdravá střeva jsou klíčem k tělesnému i duševnímu zdraví

  • 31 prosince, 202031 prosince, 2020
  • by andrlovak

Říká se, že člověk může přežít i bez 80 % střev. Důležitější je ale vědět, jak moc je funkce střev vlastně zásadní pro naše celkové zdraví. Všechny důležité živiny, které náš organismus potřebuje, se do něj dostávají v průběhu trávení právě díky střevům, z nichž se postupně vstřebávají. Pokud tedy není něco v pořádku v trávicím traktu, odráží se to později na našem celkovém zdraví.

Trápí vás různé vyrážky, opakující se infekce, respirační onemocnění, únava či častá bolest hlavy? Nejen zácpa či řídká stolice, ale i tyto příznaky mohou znamenat, že ve vašich střevech není něco v pořádku.

Ve střevech se nachází bakterie neboli mikrobiota dvojího druhu. Některé z nich jsou tělu prospěšné, jiné ale mohou být choroboplodné. Mezi těmito druhy panuje rovnováha prospěšná pro naše tělo. Pokud je ale narušena a „špatné bakterie“ začnou ve střevech převládat, dochází k potížím.

Co k nerovnováze ve střevech vede?

Střevní nerovnováha samozřejmě nenastane jen tak, z ničeho nic. Existuje několik nejvýznamnějších faktorů, které jsou často příčinou tohoto problému. V první řadě je to obecně nevhodný životní styl. Nejčastější chybou je nepravidelné a špatné stravování složené z polotovarů, častého jezení fast foodů nebo třeba přílišného množství sacharidů.  Vliv na rovnováhu v trávicím traktu může mít i vysoká míra stresu nebo nedostatek spánku s ní často spojený. Rozhodit trávicí systém může i konzumace některých léků nebo častá léčba antibiotiky.

Co může přemnožení choroboplodných bakterií způsobit?

V návaznosti na přemnožení choroboplodných bakterií se můžete potýkat s množstvím zdravotních problémů, mezi které patří:

  • oslabení imunitního systému,
  • autoimunitní onemocnění,
  • zácpy a průjmy,
  • vznik potravinových intolerancí a alergií,
  • střevní infekce a záněty ve střevech,
  • propustnost střevní stěny (ta způsobuje pronikání bakterií, toxinů a částečně stráveného jídla do krevního řečiště),
  • únava, úzkosti a deprese
  • a řada dalších problémů.

Střevo je náš druhý mozek

Možná jste už někdy zaslechli tvrzení, že střeva jsou naším druhým mozkem. Jak si to ale vyložit? V posledních letech se vědci zabývali výzkumem, ve kterém se potvrdilo, že existuje osa střevo – mozek. Toto spojení znamená přímou komunikaci mezi centrálním a střevním nervovým systémem. Konkrétně se jedná o propojení emočních a kognitivních center mozku s periferními funkcemi střev. Na základě toho bylo potvrzeno, že funkce střev souvisí nejen s naší imunitou, ale i duševním zdravím. Střeva jsou zároveň jedinečná v tom, že jako jediným orgán v lidském těle nepotřebují od mozku pokyny, co mají dělat.

Zpravodaj

Ústav: Antimikrobiální technologie ničí virus SARS-CoV-2

  • 28 srpna, 202028 srpna, 2020
  • by Aneta Řezníčková

Baltimore 28. srpna 2020 (PROTEXT/PRNewswire) – Zprávy koalice Global Virus Network: Uznávaný australský ústav Doherty Institute nezávisle ověřil dřívější poznatky, že antimikrobiální technologie likviduje virus SARS-CoV-2 na povrchu po dobu více než šesti týdnů

Výsledky potvrzují nedávno zveřejněné poznatky belgického ústavu pro lékařský výzkum Rega Medical Research Institute při Katolické univerzitě v Leuvenu

Global Virus Network (GVN), koalice, tvořená předními světovými odborníky na viry u lidí a zvířat z 55 špičkových koordinačních center a 10 poboček ve 33 zemích, oznámila, že Výzkumný ústav pro infekce a imunitu Petera Dohertyho (Peter Doherty Institute for Infection and Immunity) v australském Melbourne zveřejnil zprávu z rozsáhlých testů, která nezávisle potvrzuje poznatky belgického Ústavu pro lékařský výzkum Rega (Rega Medical Research Institute) při Katolické univerzitě v Leuvenu. Technologie BIOPROTECTTM společnosti ViaClean Technologies likviduje vir SARS-CoV-2 (unikátní vir, který způsobuje onemocnění COVID-19) na různých typech povrchů a vykazuje stálou reziduální virucidní aktivitu po dobu déle než šesti týdnů. Toto prohlášení dnes přednesl prezident koalice GVN Dr. Christian Bréchot.

Oba výzkumné ústavy Doherty i Rega využívají nejmodernější zařízení virů pro provádění rozsáhlých testů technologie BIOPROTECTTM prověřující jeho účinky na infekčnost viru SARS-CoV-2 na různých typech povrchů. Byla využita standardní testovací metodologie ASTM E1053 k hodnocení virucidní efektivity mikrobicidů na SARS-CoV-2 na povrchu. Výzkumníci GVN v ústavu Doherty pod vedením Prof. Damiana Purcella, a v ústavu Rega Institute pod vedením Prof. Johana Neytse, definitivně prokázali, že BIOPROTECTTM eliminuje virus SARS-CoV-2, jak snížením jeho schopnosti přenosu, tak likvidací jeho genomického materiálu.

„Naše studie účinku mnoha antiseptických látek na povrchu kontaminovaném virem SARS-CoV-2 ukazují, že dlouhodobé účinky technologie BIOPROTECTTM zdaleka převyšují konvenční dekontaminační prostředky, které se běžně používají,“ řekl Prof. Damian Purcell, vedoucí laboratoře molekulární virologie ve výzkumném ústavu Doherty při univerzitě v Melbourne. Zprávu výzkumného ústavu Doherty Institute si můžete prohlédnout zde.

Testy byly prováděny jak „za mokra“, tak „za sucha“. Při testu „ za mokra“ byl virus SARS-CoV-2 nanesen na disky z nerezové oceli, které byly poté ošetřeny roztokem přípravku BIOPROTECTTM. Při testu „za sucha“ byl přípravek BIOPROTECTTM nejprve aplikován na vzorky z nerezové oceli, které byly následně po 46 dnech vystaveny velkému množství SARS-CoV-2. Jako důkaz dlouhodobé účinnosti přípravku BIOPROTECTTM na ošetřeném povrchu testy prokázaly, že přítomný BIOPROTECTTM dokáže deaktivovat SARS-CoV-2 na zanedbatelnou úroveň. Kromě toho z výsledků ústavu Rega vyplynulo, že na discích ošetřených přípravkem BIOPROTECTTM byl virus SARS-CoV-2 v průměru deaktivován z 99,7 %. Všechny provedené testy byly realizovány tak, aby odpovídaly pokynům Agentury pro ochranu životního prostředí USA (EPA) a ekvivalentním normám regulačních orgánů v Evropě a Austrálii, aby byla zajištěna přijatelnost a věrohodnost výsledků.

„Testovali jsme BIOPROTECTTM a zjistili, že eliminuje 99,7 % přítomného viru SARS-CoV-2 , 46 dní poté, co byl testovaný materiál ošetřen technologií BIOPROTECTTM,“ řekl Dr. Johan Neyts, profesor virologie v ústavu pro lékařský výzkum Rega v belgickém Leuvenu. „Tento produkt je jedinečný a má schopnost dlouhodobě eliminovat SARS-CoV-2 v porovnání s běžně používanými dezinfekčními přípravky, takže by mohl být velkým přínosem v boji s onemocněním COVID-19. „Zprávu výzkumného ústavu Rega Institute si můžete prohlédnout zde.

„Z výsledků testů, které byly prováděny v ústavech Doherty a Rega jasně vyplývá, že technologie BIOPROTECTTM likviduje SARS-CoV-2 na povrchu a zajišťuje soustavnou reziduální antimikrobiální ochranu po delší dobu,“ řekl Dr. Bréchot. „Je jasné, že účinné antimikrobiální přípravky budou v boji proti pandemii COVID-19 velice důležité, poskytnou nám čas před zavedením plošného očkování a dokončením vývoje nových léčiv. V tomto směru neznáme žádný mikrobicidní přípravek pro ošetření povrchů, který by zabraňoval růstu a šíření viru SARS-CoV-2 na povrchu delší dobu. To představuje významný průlom v zabránění šíření onemocnění COVID-19 prostřednictvím prevence kontaminace povrchů virem a zabráněním jeho šíření kvůli kontaktu s kontaminovanými povrchy. Hledání a nalézání moderních řešení, stejně jako posilování a zprostředkování spolupráce mezi partnery z akademické a průmyslové sféry, jako jsou velké farmaceutické společnosti i malé firmy zaměřené na biotechnologie, je jednou z mnoha cest, kterými může GVN významně přispět k boji proti COVID-19.“

Oficiální prohlášení Dr. Roberta Galloa a Dr. Christiana Bréchota o nezávislém posouzení dvou koordinačních center GVN ohledně antimikrobiální technologie, která likviduje SARS-CoV-2 na površích po dobu více než šesti týdnů naleznete zde.

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1179678/GVN_Logo.jpg

KONTAKT: Nora Samaranayake, Tel : 410-706-1966, Email : nsamaranayake@gvn.org

Upozorňujeme odběratele, že materiály označené značkou PROTEXT nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.

PROTEXT

 

Zpravodaj

Vědci budou mapovat šíření bakterií odolných vůči lékům ve…

  • 24 září, 201918 července, 2020
  • by redakce

Praha 25. září (ČTK) – Evropští vědci pod vedením svých kolegů z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze budou mapovat, jak se bakterie odolné účinku antibiotik šíří v odpadních vodách, a současně zjišťovat typy genů, které tyto bakterie činí rezistentní vůči antibiotikům. Následně vypracují mezinárodní metody odběru a analýzy vzorků odpadních vod. ČTK to dnes sdělila VŠCHT v tiskové zprávě. Cílem tříletého projektu je zabránit šíření bakterií, které jsou odolné vůči běžně užívaným antibiotikům, například penicilinu.

Na problém pravidelně upozorňuje Světová zdravotnická organizace nebo Lékaři bez hranic. Kvůli neúčinnosti antibiotik vůči bakteriím ve světě totiž ročně umírají stovky tisíc lidí. Antibiotika se stávají neúčinnými, když se bakterie geneticky pozmění tak, že jim léky nemohou ublížit.

„Pokud trvá působení antibiotik dostatečně dlouho, kultury bakterií si vytvoří obranné mechanismy a uloží si je do své DNA. Další generace bakterií jsou pak rezistentní vůči určitým antibiotikům, aniž jim byly v minulosti vystaveny, a tuto rezistenci mohou šířit dál,“ uvedla Kateřina Demnerová z Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT. Právě její skupina a skupina Jana Bartáčka z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT povede spolu se zástupci nizozemské Technické univerzity v Delftu, dánské univerzity v Aalborgu, portugalské katolické univerzity a Evropského centra excelence pro udržitelné technologie vody výzkum zaměřený na rezistentní patogeny v odpadních vodách.

Podle vědců je šíření rezistentních kmenů bakterií spojeno s vývojem a masivním užíváním antibiotik. Tyto kmeny vznikají nejen v tělech nemocných pacientů, ale mohou se pak šířit a vznikat i v odpadních vodách z objektů, kde se tito pacienti léčí. „Bohužel nejde pouze o nemocnice, ale i o domácnosti a v neposlední řadě o zemědělské objekty. Zdaleka největší objemy antibiotik se aplikují v chovu zemědělských zvířat,“ doplnila Demnerová.

Podle Bartáčka problém rezistentních patogenů v odpadních vodách je i přesto, že voda prochází čistírnou. „Většina patogenů sice nepřežije čištění, jejich genetická informace se však může šířit dál přenosem na jiné, nepatogenní bakterie, které se v čistírnách běžně množí a mohou se dostat do řek nebo podzemních vod,“ doplnil k důvodům výzkumu Bartáček.

 

ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Prosinec

Leden 2021

Únor
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Leden

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
8
9
10
11
12
13
14
Únor

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
15
16
17
18
19
20
21
Únor

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
22
23
24
25
26
27
28
Únor

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
1
2
3
4
5
6
7
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS