Skip to content
www.mednews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

V Hatích začalo pro pendlery fungovat mobilní testovací místo

  • 10 února, 2021
  • by Redakce

Hatě (Znojemsko) 10. února (ČTK) – V Hatích na Znojemsku dnes v poledne začalo především pro pendlery fungovat mobilní testovací místo na covid-19. Zřídilo jej město Znojmo ve spolupráci se Společností Podané ruce. V provozu bude tři dny v týdnu, kapacita se však může i zvýšit, řekl na místě novinářům starosta Znojma Jakub Malačka (ČSSD). Počínaje dneškem začala platit nová pravidla pro lidi, kteří do Rakouska pravidelně dojíždějí.

Testovací místo je na parkovišti u muzea Terra Technica. „Bude sloužit jen a jen k užitku, svědčí o tom i to, že termíny, které Podané ruce vypsaly na internet, jsou už vybrané,“ uvedl starosta.

Testovací místo bude v provozu tři dny v týdnu. V pondělí od 15:00 do 20:00, ve středu od 12:00 do 17:00 a v sobotu od 8:00 do 13:00. „Odpolední hodiny jsou z toho důvodu, aby pendleři mohli jezdit do práce a zastavili se tady cestou z práce, když jedou domů,“ uvedl starosta.

Testování je formou antigenních testů, je hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Místo funguje jako drive-in. „Lidi projíždí autem a jsou testováni přímo z okénka auta, aby byl minimální kontakt. Z hygienických důvodů je to mnohem bezpečnější typ testování,“ řekl ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

Podané ruce na parkovišti ukázaly i testovací kamion, s nímž ve čtvrtek vyjedou do okolí Židlochovic na Brněnsku. Vůz původně sloužil jako pojízdná očkovací ordinace, očkovalo se v ní proti chřipce. Podané ruce ho chtějí využít k očkování proti covidu, až bude dostatek vakcín, nyní ale bude sloužit jako mobilní testovací místo.

Počínaje dneškem začala platit nová pravidla pro lidi, kteří pravidelně dojíždějí do Rakouska za prací či za rodinou. Pendleři z okolních zemí včetně Česka se budou muset nechat jednou týdně testovat na koronavirus. Nutná bude také on-line registrace. Negativní test bude Rakousko požadovat i po všech dalších lidech, kteří budou chtít překročit hranice.

Zpravodaj

Ostravská laboratoř má povolení testovat na covid ze slin

  • 22 ledna, 2021
  • by Redakce

Ostrava 22. ledna (ČTK) – Laboratoře AGELLAB dostaly jako první společnost na Moravě povolení Státního zdravotního ústavu zpracovávat vyšetření na covid-19 také ze vzorku slin. Metoda se bude od pondělí využívat v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích. Novinářům to dnes sdělila mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

„Nepříjemný odběr vzorku z nosohltanu pro PCR vyšetření pro potvrzení onemocnění covid-19 nahradí v příštím týdnu mnohem příjemnější alternativa. K provádění PCR vyšetření ze vzorků slin se musela ostravská laboratoř dovybavit potřebnými přístroji a nyní již tak nic nebrání na odběrovém místě v ostravské vítkovické nemocnici k zahájení dalšího typu testování,“ uvedla Miloševská.

Podle vedoucí ostravské laboratoře klinické mikrobiologie Hany Bílkové Fránkové byla nová metoda otestována v rozsáhlé studii, která prokázala i vyšší citlivost než u klasického výtěru z nosohltanu.

„Metoda je plně schválená pro klinické použití, přesto jsme se rozhodli na našem pracovišti provést také vlastní interní kontrolu. V prvních týdnech budeme v rámci pilotního provozu odebírat pacientům jak vzorek ze slin, tak z nosohltanu, abychom mohli výsledky porovnat a ověřit si spolehlivost vyšetření a správnou techniku odběru slin,“ doplnila Bílková Fránková.

Pilotní provoz by nemocnice chtěla ukončit do dvou týdnů. Novou testovací metodu vyvinula česká firma, s níž laboratoře spolupracují od začátku druhé vlny pandemie.

Testování ze slin bude podle mluvčí cenově zhruba srovnatelné s klasickým PCR testem z výtěru z nosohltanu. „Nová metoda odběru vzorku ze slin je pro pacienty výrazně příjemnější. Stačí, aby několikrát zakašlali do roušky a poté vyplivli do malé zkumavky za pomocí trychtýře své sliny,“ doplnila mluvčí. Pacient nesmí před odběrem kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku. Výsledek testu bude hotov v den doručení vzorku do laboratoře.

Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích byly prvním soukromým subjektem, který při vypuknutí koronavirové epidemie v zemi získal od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru.

Zpravodaj

Belgická cesta z pandemie: disciplína, kontroly a testování

  • 5 ledna, 2021
  • by Redakce

Brusel 5. ledna (zpravodaj ČTK Petr Kupec) – Lidé disciplinovaně nosící roušky, přísné kontroly dodržování pravidel a masivní bezplatné PCR testování pro lidi vracející se z rizikových zemí. Tak vypadá na začátku letošního roku boj s koronavirem v Belgii, která se v posledních týdnech dostala ze dna evropských statistik až mezi nejméně zasažené země. Konec omezení ale podle úřadů i tak stále není na dohled.

Bruselské ulice jsou v šedivém lednovém dni vylidněné, neboť v Belgii stále platí povinnost práce z domova pro všechny, kdo takovou možnost mají. Vyjma obchodů, které začínají s povánočními výprodeji, je nejrušněji v improvizovaných testovacích centrech, jichž tu vyrostly desítky a v posledních dnech mají napilno.

Zatímco v Česku byl největší zájem o bezplatné antigenní testy před Vánoci, Belgie začala od přelomu roku organizovat povinné testování zdarma pro všechny lidi, kteří se vracejí z rizikových zemí, tedy většiny zahraničních států. Do testovacích středisek míří například desetitisíce zaměstanců evropských institucí nebo Belgičané, kteří trávili dovolenou u moře v jižních krajích.

„Máme teď asi víc práce, dříve chodili lidé většinou kvůli kontaktu s nakaženými, teď přibylo cizinců, kteří se vracejí ze svých zemí,“ řekl ČTK zdravotník provádějící odběr v mobilní budově poblíž sídla Evropské komise. Po Belgii podobných center vyrostla v posledních dnech řada, mimo jiné na letištích či velkých vlakových nádražích. Bruselská radnice navíc najala desítky kontrolorů, kteří prověřují, zda lidé dodržují povinnou sedmidenní karanténu po návratu. K té patří vedle testu po příjezdu i druhý test na konci týdne.

Ještě před dvěma měsíci se Belgie spolu s Českem řadila k nejhorším státům v Evropě. Na začátku roku však jedenáctimilionová země registruje průměrně okolo 1500 nových případů denně, zatímco v Česku je tento údaj téměř o řád vyšší. Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) patří nyní Belgie mezi státy s nejmenším počtem nově nakažených na obyvatele.

Úřady zvolily rázný přístup již v době, kdy v prosinci plnily média informace o tajných hromadných večírcích. Policie zpřísnila tresty a účastníkům party může zabavit auto, organizátorům zase dát pokutu až 4000 eur (přes 100 tisíc korun).

Dalším důležitým prvkem jsou všudypřítomné roušky, které tu i na ulicích nosí většina lidí. Na rušnějších místech člověka bez zakrytého obličeje prakticky nevidíte. Belgie přitom s rouškami na jaře začala výrazně později než Česko či jiné státy střední a východní Evropy a za první vlnu pandemie zaznamenala z celého kontinentu nejvyšší počet covidových úmrtí na obyvatele. Lidé si však na roušky zvykli a většina je nosí už od konce léta, ačkoli jsou povinné jen tam, kde se blíže potkávají s ostatními.

„Sundavám ji až doma. Myslím, že se ta trocha nepohodlí vyplatí,“ řekla ČTK na jedné z bruselských tramvajových zastávek matka dvou dětí Sylvia Lalaniová, která své potomky právě vyzvedla ze školy. Tam tento týden nastoupili všichni žáci mateřských a základních škol po dvoutýdenních vánočních prázdninách – na rozdíl od některých jiných zemí včetně Česka belgická vláda drží od září školy otevřené. Názory na to, zda děti přispívají k šíření viru, se mezi belgickými epidemiology různí. Úřady však rozhodly, že případné uzavření škol bude až posledním krokem po omezení všech dalších aktivit.

Naproti tomu restaurace či kavárny zůstávají bez hostů již od konce října a jejich majitelé čím dál hlasitěji volají po zrušení zákazů. Vláda bude o dalším postupu jednat v pátek, ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke však návrat k normálnímu provozu vyloučil.

„Čísla jdou stále dobrým směrem, za což je třeba lidem poděkovat, neboť ukázali disciplínu a solidaritu při dodržování obtížných a bolestivých opatření,“ řekl ministr v pondělí stanici RTL. Dodal však, že k uvolňování restrikcí je potřeba, aby příznivý trend ještě nějakou dobu vydržel a nepodepsaly se na něm oslavy Vánoc a konce roku, které se na pandemických křivkách projeví až v příštích týdnech.

 

Zpravodaj

Praha spustila web s přehledem míst na antigenní testy na…

  • 10 prosince, 2020
  • by Redakce

Praha 10. prosince (ČTK) – Obyvatelé hlavního města, kteří se chtějí nechat testovat na nemoc covid-19 pomocí antigenních testů, mají možnost podívat se na nejbližší volné termíny a místa na nových stránkách covid.praha.eu zřízených magistrátem. Web slouží pro samoplátce i lidi se žádankou od lékaře. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V Praze jsou odběrová místa například v nemocnicích a zřízeny jsou rovněž tzv. drive-in místa, kam lidé dojedou autem.

„Výhodou antigenních testů je, že odhalí nákazu už za několik minut. Je dobré se nechat otestovat například před vánočními návštěvami blízkých. Čím více lidí využije možnosti testování, tím dříve dostaneme nemoc pod kontrolu,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Internetové stránky denně navštíví zhruba dvě tisícovky lidí. „Spuštěním webu se mimo jiné podařilo zamezit tomu, aby se u testování tvořily dlouhé fronty,“ uvedl Hofman.

V Praze je v současné době podle magistrátního webu několik desítek odběrových míst. Některé jsou v nemocnicích, další poskytují soukromá lékařská zařízení. Magistrát zřídil také několik míst, kam lidé přijedou autem a test je jim proveden přímo z vozu a nemusí vystupovat.

 

Zpravodaj

Testování na covid-19 u praktiků bude asi jen pro registrované

  • 8 prosince, 2020
  • by Redakce

Praha 8. prosince (ČTK) – Praktičtí lékaři, kteří se od 18. prosince zapojí do testování veřejnosti na covid-19, budou pravděpodobně testovat jen své registrované pacienty. Zapojení lékaře do testování by mělo být dobrovolné, ne všichni mají vhodné prostorové, materiální a personální možnosti. Novinářům to dnes řekl lékař Bohumil Seifert ze Společnosti všeobecného lékařství.

Od 18. prosince se budou moci lidé nechat otestovat na koronavirus takzvaným antigenním testem. Hlavní síť odběrových míst bude v nemocnicích, zapojí se i někteří praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Seifert dnes uvedl, že nemá informace o tom, kolik praktiků se do testování zapojí. Podle něj je ale pravděpodobné, že lékaři budou testovat jen své registrované pacienty. „Neumím si představit, že by ordinace praktických lékařů testovali pro příchozí z ulice,“ uvedl Seifert.

Testování na covid-19 není podle Seiferta prioritou praktických lékařů. Ti musí i nadále zachovat dostupnou primární péči, tedy péči o pacienty s akutním onemocněním, o chronické pacienty či zajištění prevence. Ne každý lékař má ve své ordinaci dostatečné prostorové, materiální a personální podmínky, dodal Seifert. Mnozí praktici se ale podle něj už nyní zapojují a někteří nabízejí antigenní testování za úhradu.

Testování, které bude hrazené ze zdravotního pojištění, bude možné absolvovat mezi 18. prosincem a 15. lednem jednou za pět dní. Testovat se nebudou lidé 90 dní po vyléčení z nemoci covid-19.

Antigenními testy se v současnosti mohou nechat otestovat učitelé. V minulých týdnech testovaly touto metodou své klienty také domovy pro seniory a další lůžková zařízení sociálních služeb. Povinnost jim skončila v pátek 4. prosince, do 12. prosince budou testovat ještě své zaměstnance. Ukončení testování pracovníků v domovech pro seniory dnes opět kritizoval praktický lékař Boris Šťastný. „Ukončení testování v době, kdy dochází k výraznému rozvolňování opatření, to považuji za chybu,“ řekl na tiskové konferenci. Podle něj na omezení šíření koronaviru v sociálních zařízeních neměl nijak zásadní vliv zákaz návštěv, který platil až do uplynulého víkendu. Naopak podle Šťastného pomohlo testování klientů a zaměstnanců.

Podle Šťastného by měla být povinnost testování v sociálních zařízeních doplněna do protiepidemického systému PES. Ten nyní u zdravotnických a sociálních zařízení v závislosti na riziku šíření koronaviru reguluje pouze možnost návštěv.

 

Zpravodaj

Slováci o víkendu otestovali na koronavirus dvě třetiny populace

  • 2 listopadu, 2020
  • by redakce

Bratislava 2. listopadu (zpravodaj ČTK) – Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel. Testy odhalily 38.359 nakažených lidí, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných. Výsledky dnes oznámil premiér Igor Matovič. Na tiskové konferenci předseda slovenské vlády řekl, že plošné testování může být alternativou k celostátní karanténě v souvislosti se šíření koronaviru a nemoci covid-19.

„Udělali jsme velký krok pro Slovensko. Tímto experimentem jsme možná ukázali cestu i jiným zemím, které se s touto nemocí trápí,“ řekl Matovič.

Výsledky největší logistické akce v novodobých dějinách Slovenska podle premiéra neznamenají, že lze odbourat plošná karanténní omezení. Matovič znovu vybídl i obyvatele s negativním výsledkem testu, aby se v souvislosti s koronavirem chovali zodpovědně. Použité testy při akci jsou totiž méně přesné než laboratorní PCR testy.

Účast na bezplatném testování obyvatel starších deseti let nebyla povinná. Vláda ale už dříve rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu se tento týden nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedali otestovat, nemohou kromě jiného nastoupit do práce nebo navštívit úřady či obchody s výjimkou prodejen, které nabízejí životně důležité zboží včetně potravin.

Z regionálního srovnání vyplývá, že vůbec nejvyšší podíl nakažených v poměru k provedeným testům (3,22 procenta) byl v okresu Čadca na severu Slovenska u hranic s Českem. Nadprůměrný podíl infikovaných zaznamenaly také některé další regiony na severním, východním a západním Slovensku. Mezi oblasti s nejnižším výskytem nákazy v přepočtu na zúčastněné na testech se zařadila i Bratislava. Před více než týdnem se ve čtyřech epidemií dříve nejpostiženějších okresech země uskutečnila pilotní fáze testování; pozitivní výsledek tam testy tehdy ukázaly skoro u čtyř procent zúčastněných.

Velké podniky zatím nehlásily, že by po plošném testování obyvatel zaznamenaly větší výpadky pracovníků.

Přípravy na plošné otestování obyvatel Slovenska, které organizovala armáda, provázel nedostatek zdravotníků. To byl jeden z důvodů, proč testování v sobotu ráno všude nezačalo včas. Postupně se potíže ale podařilo odstranit. Odběrová místa byla zřízena po celé zemi, své zaměstnance či klienty samostatně testovaly některé velké firmy, nemocnice či domovy seniorů.

Slovensko při plošném testování použilo antigenní testy, které umožňují poměrně rychle zjistit výsledek. Na rozdíl od laboratorních PCR testů ale dokážou odhalit méně nakažených. Prostřednictvím laboratorních testů dokázalo Slovensko dosud vyšetřit za jeden den nanejvýš zhruba 22.000 lidí.

K plošnému otestování obyvatel přistoupila Matovičova vláda po výraznějším nárůstu počtu infikovaných. V zemi kvůli koronavirové nákaze nadále platí různá karanténní omezení, jako například zákaz pořádání hromadných akcí či shromažďování více než šesti osob. Některé typy provozů včetně wellness center, divadel a kin musely přerušit činnost. Restaurace či kavárny zase nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Adrian Bobok ank

Zpravodaj

Plošné testování nevezme další kapacity nemocnicím

  • 16 října, 2020
  • by redakce

Praha 16. října (ČTK) – Plošné testování na covid-19 nevezme podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) další personální kapacity nemocnicím. Chce využít současná odběrová centra nebo vytvořit nová, zapojit praktické i jiné lékaře. Získat dost testů problém nebude, výrobců je několik, řekl dnes na dotaz ČTK. V úterý uvedl, že s testování by se mělo začít za dva týdny.

„Není velký problém sehnat testy, těch začíná být poměrně hodně, je celá řada nabídek od různých společností. Složitější je logisticky celý ten systém zabezpečit, proto ho chceme připravit velmi detailně, než s tím půjdeme do praxe,“ uvedl Prymula.

„Nechceme tím testováním zatěžovat nemocnice, které jsou v akutní fázi,“ doplnil dřívější informaci o tom, že pilotní projekt začne na Uherskohradišťsku. Tento region má nejvyšší nárůsty na počet obyvatel a v tamní nemocnici je více než stovka nakažených.

Podle Prymuly se počítá se stávajícími odběrovými centry, novými obsazenými mediky a dalšími studenty vysokých škol. „Přihlásili se i zubní lékaři a nabízejí svoji kapacitu,“ uvedl. Počítá také s praktickými lékaři. Naopak v nemocnicích by podle něj mohli vypomáhat ambulantní specialisté některých oborů, jakých ale neupřesnil.

V úterním projevu k národu ministr uvedl, že testování bude pomocí antigenních testů s výsledkem do 15 minut. „Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Pokud by se nám je povedlo zajistit, tak testování by pro všechny občany bylo zdarma,“ uvedl tehdy. Pokud by se celoplošné testování povedlo, získá Česko podle něj cenná data o šíření viru a podaří se nastavit výrazně cílenější systém karantény. Podobně už se celoplošně testuje například v Jižní Koreji, Dánsku nebo Lichtenštejnsku.

Na nové testy se podle ředitele Ladislava Duška připravuje i Ústav zdravotnických informací a statistiky, upravuje například elektronickou žádanku.

van snm

Zpravodaj

Během Prague Pride se nechalo otestovat více lidí než…

  • 10 srpna, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 10. srpna (ČTK) – Během letošního festivalu Prague Pride se nechalo otestovat na HIV, syfilis a žloutenku nejvíc lidí za deset ročníků festivalu. Meziročně jich přibylo o 43 procent. Informovala dnes o tom v tiskové zprávě Česká společnost AIDS pomoc, která testovací místa na festivalu zajišťuje. Týdenní program festivalu Prague Pride, který se věnuje životu LGBT komunity, skončil v neděli. Jeho konání letos ovlivnila epidemie covidu-19, akce byly menší a zrušený byl pochod městem.

Testovací místa navštívilo 1233 lidí, loni to bylo 861. „Oproti předchozímu Prague Pride bylo během festivalového týdne otestováno o 43 procent lidí více. Tak velký zájem o testování v době pandemie koronaviru jsme neočekávali,“ uvedl ředitel České společnosti AIDS pomoc Jiří Pavlát.

Otestováno bylo 1232 lidí na HIV, 993 na syfilis a 428 na žloutenku typu B a 958 na žloutenku typu C. Kvůli velkému zájmu musela testovací místa během dne doplňovat materiál a testy.

„Do laboratoří bylo z terénního testování na potvrzení výsledků odesláno celkem 17 vzorků k ověření diagnózy, z toho tři vzorky na HIV a deset případů na syfilis a čtyři případy na žloutenku typu C,“ uvedla společnost. Další testy prováděl také Dům světla, takže počet pozitivně testovaných se může ještě měnit.

van mha

Zpravodaj

Lidé v Brně zkouší kličky k dosažení rychlejšího testu na covid

  • 7 srpna, 2020
  • by Lucie Fílová

Brno 7. srpna (ČTK) – Fakultní nemocnice Brno každý den řeší nepravdivé informace od lidí, kteří se chtějí dřív dostat na testování na koronavirus. Jsou to třeba samoplátci odjíždějící na dovolenou, kteří žádají o testování dvakrát – poprvé jako samoplátci a podruhé se vydávají za pacienty odeslané k testu praktickým lékařem. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj pracovníci nemocnice manuálně systém kontrolují a systém od dvojích žádostí čistí. Nemocnice denně testuje až 120 lidí, kapacitu by v případě potřeby mohla navýšit.

Nemocnice v červenci testovala dva dny v týdnu. Dd srpna zavedla tři testovací dny, a to pondělí, středa a pátek. Tento týden testovala i ve čtvrtek, aby pokryla maximum zájemců. „V rezervačním systému je čas od 8:00 do 9:00 vyčleněný pro pacienty určené krajskou hygienickou stanicí. Zbytek času je nabídnutý samoplátcům a pacientům indikovaným od praktických lékařů,“ uvedl Žára.

Podle něj se stává, že se samoplátci vydávají za pacienty indikované k testu praktikem. „Odjíždějí na dovolenou a potřebují test a myslí si, že ho budou mít hned, když uvedou, že jsou indikovaní lékařem. To se ale nestane. Pracovníci systém denně pročítají, a pokud je tam někdo jako samoplátce a také jako indikovaný lékařem, uvolníme u indikovaných místo pro další,“ řekl Žára.

Podle něj to nejsou výjimečné případy, nemocnice systém čistí každý den a někdy i dvakrát. Hygienici posílají na testy například lidi, kteří přišli do styku s nakaženým a podobně. Od lékařů přicházejí například lidé s příznaky, samoplátci nejsou určení hygieniky ani praktiky a vyšetření si platí sami ve výši 1756 korun.

V Jihomoravském kraji je od začátku pandemie k dnešnímu dni přes 1080 potvrzených případů nemoci covid-19. V ČR je 17.740 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

hor sd

Zpravodaj

Stát asi koupí do každého kraje testovací přístroj na…

  • 14 července, 2020
  • by redakce

Vestec (u Prahy) 14. července (ČTK) – Stát by mohl do každého kraje koupit automatizovaný testovací přístroj na covid-19 od firmy Diana Biotechnologies, která zvítězila v hackathonu Hack the Crisis. Akci v době epidemie koronaviru pořádala státní agentura CzechInvest a ministerstvo průmyslu a obchodu. Novinářům to dnes při návštěvě firmy ve Vestci u Prahy řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Při případné druhé vlně nemoci covid-19 bude podle něj potřeba víc testovat, přístroje této firmy zvládnou až 1000 testů denně a nepotřebují dovážené chemikálie. Kraje čekají na jasnější podmínky využití.

„Rozhodli jsme se, že přístroj otestujeme ve Zdravotním ústavu v Ostravě. Pokud bude fungovat, tak ho může stát koupit do každého kraje,“ uvedl premiér. Stát by podle něj měl mít laboratoře, které testují vzorky na nákazu koronavirem pod kontrolou. Přístroje by mohl pořídit v řádu měsíců, dodal.

Podle místopředsedy Rady Asociace krajů a hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (za ČSSD) je produkt české společnosti zajímavý, jeho využití ale zatím nejasné. Bude nutné dohodnout konkrétní podmínky využívání automatů, uvedl. „Není jasné, kdo to bude provozovat, kde to bude umístěné, kdo to bude odebírat. Automat sám dotyčného člověka nenabere. A pak taky kapacitu tisíc vzorků denně měly i laboratoře z Akademie věd a další, které se nabídly,“ řekl na dotaz ČTK Běhounek.

Jednou z výhod nového řešení české firmy je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i to, že potřebná činidla pro testování sama vyrábí, a Česko tak bude v testech soběstačné. „Naše laboratoře jsou závislé na mezinárodních hráčích v oblasti chemikálií pro testování. Pokud je celosvětová poptávka, tak můžeme čekat i řádově týdny,“ řekl ministr po návštěvě podniku. Ve druhé vlně na podzim se může podle něj stát, že navýšení testování bude velmi potřebné. Nyní se testuje většinou mezi 1500 a 5000 vzorky denně, maximum bylo přes 9000 vzorků na začátku května. Od začátku epidemie bylo provedeno přes 598.000 testů.

Podle Martina Dienstbiera z vedení firmy se Diana Biotechnologies za normálního stavu zabývá vývojem nových diagnostických metod a nových léčiv. Druhý její zakladatel Václav Navrátil vysvětlil, že pro testování používají vzorky z dosud běžně používaných stěrů z nosohltanu. Do budoucna se chce firma zaměřit i na možnost samoodběrů a testování ze slin. „Metodicky to problém není, ale je potřeba to dokázat klinicky, v USA to tak funguje,“ řekl na dotaz ČTK.

Firma má už dohodu s distributorem, získala objednávky z Polska, jedná o dodávkách na Blízký východ. Vznikla před dvěma roky při Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v Praze (ÚOCHB). Šlo o první takzvanou spin-off společnost, která v ústavu vznikla z výsledků práce vědců, jak to bývá obvyklé v zahraničí. Investoři do ní na začátku vložili zhruba 80 milionů korun.

Navrátil v ústavu coby postgraduální student vyvinul novou technologii k určování bílkovin v roztoku. Jeho postup umožňuje citlivě stanovit množství různých látek, jako jsou enzymy a proteiny, v lidské krvi, moči nebo slinách. Projekt získal v roce 2018 prestižní Cenu Wernera von Siemense za nejvýznamnější výsledek vývoje a inovace.

van vkr snm

Navigace pro příspěvky

1 2
ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Leden

Únor 2021

Březen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Únor

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
8
9
10
11
12
13
14
Březen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
15
16
17
18
19
20
21
Březen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
22
23
24
25
26
27
28
Březen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
29
30
31
1
2
3
4
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS