Skip to content
www.mednews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

Zoufalí nefrologové: dialyzovaní se stále systémově neočkují

  • 5 března, 20215 března, 2021
  • by andrlovak

Tisková zpráva
4. března 2021

Významní čeští nefrologové vyjadřují rozčarování nad tím, že lidé na dialýze nejsou v prioritní skupině očkovaných. „Na Ministerstvo zdravotnictví jsme již jako Česká nefrologická společnost několikrát neúspěšně apelovali. Jde o zbytečný hazard. Řádově se jedná pouze o jednotky tisíc pacientů. Navíc zdravotníci na dialýzách jsou zvyklí očkovat sami, takže v logistice problém nevidím,“ říká k očkovací strategii přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze prof. MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA.

Dialyzovaní Očkování nutně potřebují. Na Slovenských dialýzách už vakcínu dostali.

V Česku je na 7.000 dialyzovaných pacientů, kteří patří mezi covidem nejvíc ohrožené skupiny lidí. Pokud dialyzovaný pacient onemocní koronavirem, pohybuje se mortalita v této skupině lidí kolem 30 %. Podle nefrologů je tato statistika jednoznačný impuls k tomu zařadit do prioritní skupiny očkovaných i dialyzované pacienty. „Ministerstvu jsme navrhovali, že by ze začátku stačilo zařadit tyto lidi i na „seznam náhradníků“, ale ani s tím jsme nebyli úspěšní,“ komentuje aktivitu nefrologů profesor Tesař. Dialyzační střediska jsou zvyklá si své pacienty, například proti sezónní chřipce, očkovat sami. Stačily by jim tak jen vakcíny. „My jsme připraveni být sekundárními očkovacími centry. V Česku máme 23 dialyzačních středisek se zhruba 1150 pacienty. Mohu potvrdit, že jsme na očkování personálně připraveni. Potřebujeme jen vakcínu,“ zdůrazňuje ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Model očkování na dialýzách je v síti 15 dialýz B. Braun Avitum letos úspěšně realizován na Slovensku. Téměř polovina pacientů je naočkovaná a vakcinační týmy rychle pokračují. „Na Slovensku budeme mít brzy očkované všechny indikované pacienty, kteří o vakcínu mají zájem. České ministerstvo deklarovalo, že se dialyzovaní začnou očkovat na začátku února. Je březen a stále se systémově nezačalo očkovat pacienty pod 80 let. Typově se tito lidé více podobají klientům domovů pro seniory než ambulantním pacientům. Za vakcíny pro tyto extrémně ohrožené lidi bychom byli velmi vděční,“ dodává MUDr. Martin Kuncek odpovědný za Českou i Slovenskou republiku. Vedle dialyzovaných pacientů doporučují nefrologové co nejdříve očkovat také lidi, které s nimi žijí ve společné domácnosti a personál dialyzačních středisek. Zároveň upozorňují na to, že u dialyzovaných pacientů není vyloučené, že bude nutné podávat ještě dodatečné očkovací dávky. „Samozřejmě otázka účinnosti vakcíny je zcela na místě. Dialyzovaní pacienti nemají dostatečnou imunitní odpověď, a proto je potřeba počítat s možností přídavné dávky,“ vysvětluje profesor Tesař.

Od začátku března mají možnost na základě vlastního uvážení očkovat závažně nemocné pacienty pod 70 let i praktičtí lékaři. „Zdá se, že se tady otevírá možnost zajistit dialyzovaným pacientům očkování i touto cestou. Není to úplně systémové řešení, protože masivní možnost očkování praktickými lékaře očekávám až v dubnu a květnu, ale možnost to je. Proto bych apeloval na praktické lékaře, aby využili možnosti individuálního zohlednění zdravotního stavu a dialyzovaným pacientům očkování co nejdříve umožnili,“ komentuje aktuální vývoj MUDr. Martin Kuncek s tím, že by bylo dobré, aby se Dialyzační střediska tuto skutečnost dozvěděla.

Může stoupnout počet trvale dialyzovaných pacientů

Zahraniční studie ukazují, že kolem 18 % pacientů, kteří při onemocnění Covid 19 přežili akutní selhání ledvin, může skončit na trvalé dialýze. Pokud bych měl odhadovat, může Covid 19 v Česku zvýšit počet lidí na dialýze o 5-10 %,“ předpovídá profesor Vladimír Tesař. Koronavirus poškozuje ledviny dvojím způsobem – jednak primárně toxicky napadá přímo buňky ledvinových klubíček a kanálků a jednak sekundárně útočí na ledviny skrze horečky, dehydrataci, covidovou pneumonii, při postižení srdce nebo septickém šoku. „Většina pacientů má ledviny postižené právě druhou sekundární cestou, která způsobuje špatné prokrvení. Na prokrvení jsou ledviny velmi citlivé,“ vysvětluje profesor Tesař. Primární poškození ledvin přímo virem zjednodušuje až 100x vyšší koncentrace enzymu ACE 2 v ledvinách než třeba v plicích. Tento enzym funguje jak receptor koronaviru pro vstup do buňky. Když v ledvinách napadne tubulární buňky, rozvine se tzv. akutní tubulární nekróza, kdy buňky odumřou a po dobu, než se obnoví, musí být pacient na dialýze. Virus napadá také buňky glomerulu, kde způsobuje podobné poškození jako infekce HIV. Četnost těchto přímých napadení není zatím známá, protože potvrdit je může pouze biopsie, která se rutinně nedělá. Nedávno byla zveřejněná studie, která byla provedena na 3099 pacientech z 67 amerických nemocnic, kteří byli hospitalizováni na JIP. Z těchto lidí mělo 20 % (637 pacientů) akutní poškození ledvin, které vyžadovalo náhradu funkce pomocí dialýzy. Mortalita těchto pacientů během jednoho měsíce od přijetí byla 55 %. „Uvedené číslo úmrtnosti je samozřejmě velmi vysoké. Zhruba třetina těch, co přežili a byli propuštěni z JIP, stále potřebovala v okamžiku propuštění dialýzu. Po dvou měsících od přijetí na JIP se množství pacientů, kteří potřebovali dialýzu, snížilo z 33 % pouze na 18 %.  Jinými slovy, skoro pětina lidí, která akutní selhání ledvin při covidu přežila, potřebovala i po dvou měsících dialýzu. Jejich další osud není zatím znám. U těchto lidí je riziko, že budou dialyzováni trvale,“ vysvětluje profesor Tesař.

Světový den ledvin 2021: Zásadní je Preventivní vyšetření po infekci

Jako naprosto klíčová se po prodělaném Covid 19 ukazuje prevence. Onemocnění ledvin způsobené koronavirem může zůstat skryté a je nutné ho co nejdříve odhalit. Stačí pouze analýza moči a kapičky krve. „Pacienti, kteří byli hospitalizováni nebo měli velké dýchací potíže, by měli podstoupit důkladnou kontrolu po třech a pak také po 6 měsících od uzdravení,“ apeluje přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze Vladimír Tesař. Letošní Světový den ledvin připadá na čtvrtek 11. března. Za normálních okolností by se otevřely dveře prakticky všech nefrologických ambulancí a dialyzačních středisek po celém Česku pro bezplatné vyšetření bez objednání. Pandemie koronaviru kontaktní podobu Světového dne ledvin ovšem znemožňuje. Nefrologové po celém Česku tak vyzývají všechny lidi, kteří prodělali Covid 19 či jim je nad 50 let, aby kontaktovali svého praktického lékaře s žádostí o preventivní vyšetření ledvin. „Bez těchto preventivních vyšetření se bude stav ledvin v české populace zhoršovat, protože virus skutečně může ledviny poškodit a bez prevence se o tom nemusí docela dlouho vědět,“ vysvětluje ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. Všichni ostatní si mohou své ledviny otestovat alespoň na dálku pomocí webu www.ledvinovakalkulacka.cz. Pokud komukoliv vyjde, že je v rizikové skupině, i on by měl po svém praktickém lékaři požadovat preventivní vyšetření.

Léčba jako prevence

Jako účinná prevence před těžkým průběhem onemocnění Covid 19 se jeví podávání léků Regeneron nebo Bamlanivimab. Regeneron by měl být v Česku po 21. březnu, Bamlanivimab už k dispozici je. Jde o program tzv. pasivní imunizace, která zabrání vstupu viru do buňky ať už v ledvinách, plicích, srdci nebo kdekoliv jinde. „Musí to být podáno lidem, kteří nepotřebují hospitalizaci a musí se to podat včas. Mluví se termínech zhruba do 3 dnů od pozitivního testu a maximálně 7 dní od příznaků. A to je příliš velká skupina lidí. Tu musíme na základě rizikových faktorů jako je vysoký tlak, obezita, diabetes II. typu nebo nutnost dialýzy snížit na zhruba 20 %. Tito lidé by pak lék mohli po nakažení preventivně dostávat,“ navrhuje profesor Tesař.

Méně transplantací, složitější proces

Zatímco počet transplantací ledvin v roce 2020 pokles s rokem 2019 jen o 10 %, začátek roku 2021 vypadá celorepublikově v meziročním srovnání už mnohem hůř. Zatímco v lednu 2020 bylo v celém Česku transplantováno 38 ledvin, v lednu 2021 jich bylo už jen 23. „Bohužel mohu potvrdit, že se rok 2021 vyvíjí velmi nepříznivě pro kritický nedostatek dárců orgánů. Nepochybně to souvisí s extrémním vytížením intenzívní péče. Pro nemocné po transplantaci ledviny představuje nemoc Covid 19 vysoké riziko fatálního průběhu (15 – 25%), proto je podobně jako u dialyzovaných nutná jejich rychlá vakcinace,“ říká zástupce přednosty Transplantačního centra FN Plzeň prof. MUDr. Tomáš Reischig, Ph.D. Chirurgové se navíc v koronavirové době neradi pouštějí do složitých a tím pádem rizikových transplantací jako je například opakovaná transplantace ledviny. Snížení transplantační aktivity v roce 2020 může souviset s procesy testování jak zemřelých dárců, tak příjemců na čekací listině a extrémní přetížení intenzivistů. U zemřelých dárců se provádí PCR test z výtěru z nosní dutiny a z výplachu z průdušnice, u dárců plic ještě CT plic. Transplantovat orgány od zemřelých s covidem není možné. Stejně tak není možné transplantovat ledviny covid pozitivním čekatelům. I transplantovaní pacienti by měli podstoupit očkování a měli by patřit do prioritní skupiny. Stejně jako u dialyzovaných pacientů není zcela jisté množství protilátek, které si umí jejich imunita vytvořit. „Data zatím nejsou k dispozici. Lékaři už ale vědí, že pokud nemoc Covid 19 prodělá transplantovaný pacient, vytvoří si jeho organismus zhruba o třetinu méně protilátek než zbytek populace,“ vysvětluje MUDr. Martin Kuncek.

Tisková zpráva

5 dobrých rad pro správné používání respirátoru

  • 4 března, 2021
  • by andrlovak

Praha 4. března 2021 Roušky a respirátory zakrývají naše obličeje už rok, přesto je ne vždy nosíme správně. Každá ochrana je účinná pouze v případě, že se používá tak, jak má. Technologická společnost 3M proto shrnuje základní fakta a doporučení. Opakování, matka moudrosti!

Správné používání roušek a respirátorů* představuje jednu z nejdůležitějších věcí, které může každý udělat, aby pomohl zabránit šíření viru.

Látková rouška vs. chirurgická maska vs. respirátor

Opakovaně použitelná látková ​​nebo jednorázová rouška ​​může pomoci zachytit některé kapénky z dýchacích cest vyloučené nositelem, což může pomoci chránit lidi v jeho okolí.

Chirurgické roušky používají zdravotničtí pracovníci jako bariéru, která během lékařských zákroků chrání je i pacienta. Chirurgické roušky zachycují částice a kapénky, tedy například ty, které mohou obsahovat viry a bakterie.

Respirátor s označením N95, popř. KN95 nebo FFP2 (případně FFP3) je určen k důkladnému utěsnění zakrývající ústa a nos, filtruje nejméně 94 % částic ve vzduchu o definovaném průměru, včetně těch, které mohou obsahovat viry a bakterie. Zde je důležité upozornit, že se jedná o filtrační schopnost, nikoliv o celkový průnik, který z velké části závisí na tom, jak respirátor dobře sedí na obličeji, do jaké míry jej dokáže uživatel správně aplikovat.

Základní pravidla pro správné nošení respirátorů

Respirátor je funkční jen za předpokladu, že dobře těsní. Chcete-li zkontrolovat utěsnění respirátoru, položte obě ruce opatrně na respirátor a ostře se nadechněte. Uvnitř respirátoru by měl vzniknout podtlak při nadechnutí a přetlak při vydechnutí. „Pokud kolem nosu uniká vzduch, zkuste upravit polohu respirátoru na vašem obličeji. Když vzduch uniká na okrajích respirátoru, utáhněte si náhlavní pásky kolem hlavy. Pokud se vám nedaří přizpůsobit respirátor tak, abyste dosáhli bezpečného těsnění, poohlédněte se po jiném modelu,“ radí aplikační inženýr Jan Pavliš, který se ve 3M věnuje osobním ochranným pracovním prostředkům. A jaká jsou jeho další doporučení?

Nenoste respirátor obráceně

Kovová svorka v horní části vám pomůže respirátor správně utěsnit kolem nosu, kde je většinou největší potenciál průniku!  Pokud se spona nachází v blízkosti vaší brady, respirátor nemůže správně přilnout k obličeji. A snad ani netřeba dodávat, že pro správnou ochranu si musíte zakrýt nos i ústa.

Nosní část respirátoru si upravujte oběma rukama

Nosní svorka by měla sledovat křivky nosu a tváří. Pokud nesedí správně, vzniká mezera, kudy proudí vzduch a respirátor tak neposkytuje správnou ochranu. Proto je dobré ji pomocí prostů obou rukou přizpůsobit tvaru vašeho nosu.

Používejte obě náhlavní pásky, jednu nad ušima druhou pod ušima

Nošení respirátoru pouze s jednou páskou neposkytuje pevné utěsnění. Správného utěsnění a přilnutí se dá nejlépe dosáhnout tak, kdy jedna páska obepíná hlavu nad ušima a druhá pod ušima obejme krk.

Oholte se

Vousy, dlouhé kníry, a dokonce i strniště způsobují průniky částic do respirátoru. Pro správné utesnění je nutné být hladce oholen.

Dejte respirátor do pětidenní karantény, chcete-li ho použít opakovaně

Většina respirátorů je určena pro jednorázové použití, ať už v průmyslu, zdravotnictví nebo na veřejnosti, kde se uživatel vystavuje riziku virové nákazy. Jakékoliv neprofesionální pokusy o dezinfekci respirátorů společnost 3M nedoporučuje z důvodů možného snížení filtrační účinnosti nebo mechanického poškození a potažmo zvýšení celkového průniku.  CDC a ECDC (organizace pro prevenci a kontrolu nemocí v USA a EU) doporučují odložit použité respirátory na bezpečné místo nejlépe v papírovém sáčku do pětidenní karantény, po níž je možné respirátor bezpečně znovu použít. CDC dále doporučuje takový respirátor použít maximálně 5x, samozřejmostí je nepoužívat velmi znečištěné nebo poškozené výrobky.

* Dle normy ČSN EN 149+A1 je správným výrazem „Filtrační polomaska k ochraně proti částicím“, pro potřeby tiskové zprávy používáme označení „respirátor“.

Video o filtraci bioaerosolů pomocí respirátorů (v anglickém jazyce)

https://www.3m.com/3M/en_US/personal-health-care-us/products/facemasks/

https://multimedia.3m.com/mws/media/1897424O/3m-n95-non-valved-disposable-cup-shape-respirator.pdf

https://multimedia.3m.com/mws/media/1897479O/3m-n95-disposable-respirator.pdf

3M rok v boji proti pandemii COVID-19

Na začátku celosvětové pandemie způsobené onemocněním COVID-19 přešla společnost 3M ve svých závodech na plnou kapacitu výroby respirátorů N95, aby měli pracovníci v první linii i široká veřejnost dostatek osobních ochranných prostředků. V USA společnost momentálně vyrábí více než 95 milionů respirátorů měsíčně. Celosvětově se v roce 2020 výroba ztrojnásobila na 2 miliardy respirátorů.

Spolu s tím se ale značka 3M celosvětově potýkala s případy prodeje jejich výrobků za přemrštěné cen, ale i s paděláním jejích výrobků, nebo dokonce se společnostmi, které neoprávněně vystupovaly jako její obchodní partneři. Proti nekalým praktikám proto ihned podnikla rázné kroky. Společnost 3M ve světě prošetřila přes 9 900 podezřelých případů a zasloužila se o smazání desítek tisíců zavádějících nabídek a příspěvků na internetu. Peníze z vyhraných soudních sporů, kterých jen v USA a Kanadě vede 28) daruje neziskovým organizacím, které jsou jakkoliv spojené s bojem proti COVID-19. Vedle toho 3M od vypuknutí pandemie věnovala přes lokální i globální partnerské humanitární spolky jak peníze (přes 20 milionů dolarů), tak pomůcky, jako jsou respirátory, chirurgické masky a dezinfekce.

Kromě výroby respirátorů totiž 3M zvýšila i produkci dalších hygienických a dezinfekčních prostředků. A pomáhají i další inovativní řešení 3M. V moderních biotechnologických procesech, jako je například výroba vakcín proti covidu-19, se musí podniknout celá řada kroků čištění. Od března loňského roku proto jedou výrobní linky filtrů 3M nepřetržitě. Mezi nejžádanější produkty patří Hybridní čistička AEX 3M Emphaze a Hloubkový filtr 3M Zeta Plus.  Filtry z řady Zeta Plus zajišťují odstranění buněk a buněčných zbytků z procesu založeném na rekombinatorním proteinu. Hybridní čistička Emphace AEX, která se zrodila ve vývojové laboratoři 3M a získala již ocenění, zase umí z roztoku odstranit DNA hostitelských buněk. Jako první svého druhu kombinuje tři jedinečné technologie – moderní polymerní materiály, netkané textilie z jemných vláken a porézní membrány.

Ve výrobním závodu 3M ve Vratislavi v sousedním Polsku se pro potřeby boje proti pandemii vyrábějí například obličejové štíty, filtroventilační masky pro záchranáře a zdravotníky, filtrační materiály pro biotechnologické procesy, markery pro mikrobiologické testování nebo dezinfekční uzávěry všech typů intravenózních infuzí.

A co je důležité – 3M je dobrým a partnerem v boji proti covid-19. Na začátku pandemie si její lídři uvědomili, že v boji proti pandemii bude potřeba najít nové způsoby spolupráce s ostatními společnostmi a organizacemi, aby společnými silami přišli na inovativní řešení. Toto jsou některé z nich:

  • V rámci spolupráce 3M se společností Ford Motor Company sdílela odborné znalosti o osobních ochranných prostředcích, technologických a regulačních požadavcích. Tím pomohla co nejrychleji vytvořit nové filtroventilační jednotky (PAPR).
  • S výrobcem motorů Cummins 3M spojila síly, aby zvýšili produkci vysoce efektivních filtrů, které se používají v ochranných prostředcích od společnosti 3M.
  • 3M spolupracovala s několika výrobci a institucemi, které hledají způsob, jak pomoci americkým nemocnicím dekontaminovat respirátory N95 a opakovaným používáním prodloužit jejich životnost.
  • 3M se s Massachusetts Institute of Technology podílela na vývoji rychlého diagnostického testu na covid-19, který by měl zvládat identifikovat protilátky a poskytnout výsledky během několika minut bez potřeby posílat vzorky do laboratoře.
  • Spojením s Nissha Medical Technologie 3M vytvořila nemlžící se štít na obličej, aby záchranářům a ošetřujícímu zdravotnickému personálu zajistili během dlouhých směn lepší viditelnost a pohodlné nošení obličejových štítů.
  • 3M spolupracovala s Hewlett Packard. Jejich cílem je bezplatně sdílet velkoformátovou grafiku, která se využije pro připomínání bezpečných rozestupů a bezpečnostních opatření na veřejnosti a pracovištích, která zůstala i v průběhu pandemie otevřená.
  • 3M se spojila s dalšími společnostmi ve výzvě „XPRIZE Next-Gen Mask Challenge“, která vybízí mladé inovátory upravit masky tak, aby byly pohodlnější, funkčnější i stylovější.

Celá původní zpráva v anglickém jazyce

O společnosti 3M

3M je přední globální technologická společnost se sídlem v St. Paul v USA. Již déle než 100 let vyvíjí inovativní výrobky a řešení pro průmysl, energetiku a telekomunikace, bezpečnost a zabezpečení, zdravotnictví, kancelář a domácnost. Diversifikované portfolio 3M zahrnuje přes 50 tisíc výrobků. Všechny výrobky spojuje jedna vlastnost – v daném odvětví představují inovativní řešení, které kromě důmyslnosti a efektivity podporuje udržitelnost, bezpečnost a zdraví lidí. Výrobky 3M se nabízí například pod značkami Scotch®, Post-it®, 3M™ Spofaplast®, FUTURO™, VHB™, Dual Lock™, Scotch-Brite™, Trizact™, Cubitron™, Bumpon™, 3M™ Novec™, Dyneon™, Thinsulate™, Ceradyne®, Peltor™, Speedglas™ a dalšími.

3M Česko, spol. s r.o. působí jako výhradní zastoupení 3M Company na českém trhu. Řadí se mezi nejvýznamnější partnery českého průmyslu, zdravotnictví, školství a vědy. V každé oblasti činnosti 3M navazuje na 100 let v oblasti inovací. V Praze má vlastní Inovační centrum 3M (Application Development Lab / ADL) pro vývoj a testování zákaznických aplikací. Více informací o společnosti 3M a jejím nasazení pro inovace je k dispozici na portálech 3M.cz. Pro další informace ze světa 3M se přihlaste k odběru novinek.

Tisková zpráva

Aktuální informace od praktických lékařů

  • 1 března, 20211 března, 2021
  • by andrlovak

Praktici upozorňují:

Dnes večer se spouští registrace do centrálního registračního systému pro pacienty 70+.

– pokud se však pacient přihlásí do centrálního rezervačního systému – nemůže být očkován praktikem!

– registrace v centrálním rezervačním systému znamená, že daný jedinec bude očkován v očkovacím centru.

– neznamená to ale že dostane termín k očkování. Bude pouze zaregistrován a dostane informaci, že termín dostane později. Neplatí tedy, že čím dříve se zaregistruji, tím dřívější termín dostanu. Rozhoduje věk pacienta.

– pokud se tedy chce pacient očkovat u svého praktického lékaře, musí se ozvat jemu a nebude se registrovat v centrálním rezervačním systému.

Praktik si už takového pacienta zaregistruje sám.

– když si to pacient, který se přihlásil u praktika rozmyslí, může své rozhodnutí kdykoliv změnit a snadno se registrovat k očkování v  očkovacím centru.

– opačným směrem to ale jednoduše nejde. Pokud je pacient registrován v  centrálním systému a chtěl by se  jít očkovat k praktikovi, musel by nejprve zrušit rezervaci v systému, což lze učinit  pouze složitým způsobem telefonicky na centrální telefonní lince rezervačního systému.

V  praxi to tedy znamená, že pokud se pacient přihlásí do centrálního rezervačního systému, nebude moci být očkován praktikem. 

 

Tisková zpráva

Rok 2020: Pokles nových dárců kvůli koronaviru i rekordní počet…

  • 18 února, 2021
  • by andrlovak

Do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) v loňském roce nově vstoupilo pouze 5 275 dárců, kteří jsou připraveni zachránit život druhému člověku. Nábory tak kvůli novému typu koronaviru klesly zhruba o polovinu oproti létům předchozím. Paradoxně ale v náborově silně podprůměrném roce darovalo svoje krvetvorné buňky vůbec nejvíce zaregistrovaných dobrovolníků – lékaři odebrali rekordních 62 štěpů.   

Tisková zpráva, Plzeň, 18. února 2021

„Díky předchozím náborově úspěšným létům loni darovalo kostní dřeň nejvíce lidí v historii registru. Zhruba polovina odebraných buněk pomáhala českým pacientům, polovina putovala do zahraničí. Třicet štěpů odeslaných do zahraničí svědčí bezesporu o kvalitě našeho registru, který se ale bohužel aktuálně potýká s nedostatkem nových dárců. Pokud by i v letošním roce nábory stagnovaly, pak by mohli v budoucnu lékařům noví dobrovolníci chybět,“ říká MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

Jak si loni vedl Český národní registr dárců dřeně konkrétně?

Loni se k registraci rozhodlo nepatrně více žen než mužů, přihlásilo se jich 2 712, tedy o 149 více než mužů. Z pohledu regionů se nejvíce hlásili zájemci z Olomouckého, Jihomoravského, Ostravského a Plzeňského kaje. Medián věku nově náborovaných byl pak 26 let.

Celkem byly krvetvorné buňky odebrány 62 dárcům, z čehož 32 bylo pro naše pacienty, 30 pro zahraniční. „České buňky se nejčastěji vydaly na pomoc nemocným v Německu, Francii a Velké Británii, cestovaly ale také do Kanady či USA,“ přibližuje vedoucí lékařka koordinačního centra MUDr. Jana Navrátilová. Naopak pro naše pacienty bylo ze zahraničí importováno 63 buněk, a to nejčastěji z Německa a Polska.

Registr také jako každý rok vyřazoval některé již dříve zapsané potenciální dárce, důvodem byl většinou vysoký věk nebo neodpovídající zdravotní stav. V roce 2020 jsme se tak rozloučili s 878 zapsanými.

Dlouhodobý cíl registru

V současnosti je každoročně pouze 15-20 % nepříbuzenských transplantací v Česku prováděno s dárcem z českého registru, tzv. „národním“ dárcem. Pro zbývající pacienty musí být krvetvorné buňky dovezeny ze zahraničí. „I když je tento ukazatel u nás i tak mnohem příznivější než v řadě jiných vyspělých zemích (např. Rakousko 6 % transplantací s národním dárcem, Francie či Nizozemsko 8 % a Švýcarsko, Belgie či Dánsko pouze cca 3 %), je naším současným hlavním cílem tento podíl zvýšit. Transplantovat českého pacienta s dárcem ze zahraničí je nejenom dražší, ale i organizačně a časově náročnější, zvláště v současné době omezeného cestování kvůli protipandemickým opatřením. Přitom pro úspěšnost transplantace je její včasné provedení zásadní,“ doplňuje Jindra

Záměrem Českého národního registru dárců dřeně je posunout podíl českých pacientů transplantovaných s lokálním dárcem alespoň na čtvrtinu či třetinu tak, abychom se přiblížili státům jako je Španělsko (24 % transplantací s národním dárcem) či USA (49 %) nebo dokonce Německo (74 %).

Tisková zpráva

Světový den ledvin 2021: Nechte si zkontrolovat ledviny!

  • 18 února, 2021
  • by andrlovak

Lékaři a vědci na celém světě se potýkají s novým problémem v podobě následků prodělaného onemocnění COVID-19. To může způsobit vážné i trvalé poškození mnoha orgánů, a to včetně ledvin. Největší riziko nastává pro osoby, které již mají nějaké chronické onemocnění. U příležitosti Světového dne ledvin, který v letošním roce připadá na 11. března 2021, nefrologové upozorňují, že právě ledviny jsou nenahraditelný orgán, který je třeba chránit a předcházet jeho selhání.

Podle odhadů odborníků onemocněním ledvin trpí každý 10. Čech a po 75. roce života je to již každý druhý. Nefrologové z celého světa u příležitosti Světového dne ledvin upozorňují především na skutečnost, že počet onemocnění ledvin stoupá. Může za to náš způsob života, který civilizačním nemocem nahrává. „Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin,“ říká MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze 9 – Vysočanech. Podle odhadů trpí celosvětově více než 850 miliónů lidí nějakou formou onemocnění ledvin, což je zhruba dvojnásobek počtu lidí s diabetem a dvacetkrát více než celosvětová prevalence rakoviny. Z toho okolo 3,5 milionů lidí musí podstupovat pravidelnou dialyzační léčbu. V České republice je aktuálně téměř 7 000 lidí odkázaných na dialyzační péči.

Celosvětové statistiky pacientů s nemocnými ledvinami navíc nově ovlivňuje i prodělané onemocnění COVID-19. První zprávy uvádějí, že až 30 % pacientů hospitalizovaných s COVID-19 mělo středně těžké nebo těžké poškození ledvin.[1] Koronavirus může cílit přímo na ledvinové buňky, které infikuje. Ledvinové buňky mají receptory, které dovolí, aby je nový koronavirus napadl. Postižení ledvin u pacientů s prodělaným onemocněním COVID-19 se většinou projevuje přítomností bílkoviny v moči a přítomností krve v moči. Také krevní plazma vykazuje příliš vysoké hodnoty kreatininu a močoviny. Tyto odchylky však nebývají vizuálně patrné a člověk si jich nemusí všimnout. Odhalí je až laboratorní vyšetření krve, které provádí praktický lékař nebo nefrolog. Lidé nad 50 let, kteří trpí diabetem, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárním onemocněním mají jednou za čtyři roky na takovéto vyšetření nárok zdarma.

Poškození ledvin je v některých případech natolik závažné, že vyžaduje dialyzační léčbu. „Mnoho lidí s těžkým průběhem onemocnění COVID-19 jsou pacienti, kteří trpí i jinými chronickými onemocněními, včetně vysokého krevního tlaku, obezity a cukrovky. Tyto nemoci samy o sobě přispívají k selhání našich ledvin,“ říká MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze 9 – Vysočanech, a dodává: „Onemocnění COVID-19, zvláště pokud probíhalo s vysokou horečkou a dechovými obtížemi, je pro tyto lidi velká hrozba a mohlo by onemocnění ledvin významně zhoršit. Tito pacienti by měli být vyšetřeni v nefrologických ambulancích.“

Seznam nefrologických ambulancí naleznete například na internetových stránkách nephrocare.cz a k jejich návštěvě je vždy třeba doporučení od svého praktického lékaře. „Je velice důležité, aby lidé přišli včas, protože pak jsme schopní oddálit okamžik, kdy bude pacient závislý na dialyzačním přístroji. Máme v rukou tu moc prodloužit pacientovi život bez dialýzy, ale musí přijít včas a spolupracovat s námi,“ uzavírá MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze 9 – Vysočanech.

 

Osm zlatých pravidel pro snížení rizika onemocnění ledvin:[2]

  • Zůstaňte aktivní a udržujte se ve formě.
  • Stravujte se zdravěji.
  • Kontrolujte hladinu cukru v krvi.
  • Kontrolujte si pravidelně svůj krevní tlak.
  • Dodržujte svůj pitný režim.
  • Přestaňte kouřit.
  • Vyvarujte se volně prodejným protizánětlivým lékům a lékům proti bolesti.
  • Nechte si zkontrolovat funkci svých ledvin v rámci pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře.

 

Aktuální riziko onemocnění ledvin si můžete online zjistit na internetových stránkách www.dialyza.cz. Tak se sami rychle dozvíte, jak moc jsou vaše ledviny ohrožené. Pokud zjistíte, že máte riziko onemocnění ledvin vysoké, doporučujeme vyhledat nefrologickou ambulanci, jejichž seznam naleznete na internetových stránkách www.nephrocare.cz.

[1] Coronavirus: Kidney Damage Caused by COVID-19 | Johns Hopkins Medicine

[2] #MyGr8Rule – World Kidney Day

 

Tisková zpráva

Plazmy pro podporu léčby Covid-19 je stále nedostatek, protilátky…

  • 8 února, 20218 února, 2021
  • by redakce

Brno, 8. 2. 2021 – Krevní plazma od dárců, kteří prodělali nemoc COVID-19, je pro nové pacienty dostupnou šancí na zlehčení průběhu této nemoci. Jde o nenákladnou podporu léčby pro pacienty, kteří jsou hospitalizování ve vážném stavu, zejména pro případy s těžkým průběhem nemoci. Plazmy je ale málo, jelikož dostatečné množství protilátek má jen 20 procent dárců. V Brně proto mohou lidé krevní plazmu darovat v nově otevřeném odběrovém centru Plasma Place. Podle ODS by se navíc měl zkrátit dvoutýdenní interval mezi odběry, což by umožnilo více odběrů.

Plazma dárců vyléčených z Covid-19, neboli rekonvalescentní plazma, se podává pacientům v době, kdy ještě nemají vlastní protilátky a tím pomáhá jejich organismu bojovat s virem formou pasivní imunizace. Je také jediným zdrojem imunoglobulinů podávaných při léčbě těžkých případů infekce spojené s koronavirem. Tento druh plazmy se nejefektivněji získává přístrojovým odběrem, tzv. plazmaferézou. Vhodným dárcem je člověk, který prodělal COVID-19 a je nejméně dva týdny zdravý, tedy dárce, v jehož plazmě je již dostatečná koncentrace protilátek. Časem však tako koncentrace klesá a protilátky mizí, proto je nutné hledat stále nové dárce.

Podle ODS by se tedy měla zkrátit lhůta mezi jednotlivými odběry. Krevní plazma se v těle obnovuje během 24 hodin. Současná česká legislativa však dovoluje plazmu darovat jen jednou za 14 dní. Podle návrhu ODS by se interval měl zkrátit na jeden týden. Česká vyhláška podle občanských demokratů daleko převyšuje aktuálně doporučené minimální limity v nově vydané metodice Rady Evropy. Evropský výbor pro krevní transfuze jako minimální dobu mezi opakovaným darováním plazmy uvádí dokonce 96 hodin. „Česká republika tento limit aktuálně překračuje o 10 dní a snižuje si tak možnost získat dostatek dárců nejen pro léčbu COVID-19. Například v sousedním Německu je tento limit dva dny,“ říká europoslankyně Veronika Vrecionová.

„Z krevní plazmy se ale vyrábí i léky, které pomáhají například při léčbě rozsáhlých popálenin, při náročných chirurgických zákrocích včetně transplantací, s léčbou onemocnění jater a plic, při léčbě dětí s HIV nebo pokousaných zvířaty se vzteklinou,“ říká lékař kliniky komplexní onkologické péče Prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc. Plazma je také nenahraditelnou surovinou pro výrobu léků na vzácné nemoci, bez kterých se neobejdou tisíce pacientů.

Nově otevřené dárcovské centrum v Brně

Za účelem pomoci získávání krevní plazmy bylo 8. února otevřeno nové dárcovské centrum Plasma Place na Moravském náměstí 249/8 v budově CPI. Provoz byl spuštěn za účasti Mgr. Jiřího Kasaly, MBA, krajského radního pro zdravotnictví a MUDr. Romana Krause, MBA, senátora za ODS. Dárcovské centrum podpořil i Prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc. Nové centrum je vybaveno nejmodernějším zařízením. Veškerý provoz podléhá v současné době zpřísněným bezpečnostním opatřením a všechny prostory jsou pravidelně dezinfikovány. „Pod permanentní kontrolu je rovněž zdravotní stav všech zaměstnanců Plasma Place, včetně posuzujících lékařů. Zaměstnanci jsou také průběžně školeni a poučováni o aktuálních opatřeních vlády. Odběru plazmy se tak dárci nemusí bát,“ říká PhDr. Milan Baier, jednatel dárcovského centra Plasma Place.

Striktnější kontrolou pak prochází i samotní dárci, jejichž zdravotní stav je před každým odběrem pravidelně kontrolován a pečlivě monitorován. Dárcům je v odběrných místech k dispozici veškeré hygienické vybavení včetně dezinfekčních přípravků. Návštěva odběrného centra je proto naprosto bezpečná a klienti v centru stráví maximálně 45 minut. Přidanou hodnotou darování krevní plazmy je také pravidelný přehled o svém zdravotním stavu díky lékařským prohlídkám.

Zpravodaj

EK schválila využití vakcíny firmy Moderna v zemích EU

  • 6 ledna, 20217 ledna, 2021
  • by andrlovak

Amsterodam/Brusel 6. ledna (zpravodaj ČTK) – Evropská komise dnes schválila podmínečnou registraci vakcíny firmy Moderna v zemích Evropské unie. Unijní exekutiva oznámila povolení již druhé očkovací látky proti covidu-19 v tiskové zprávě. Členské státy budou mít spolu s vakcínou firem Pfizer a BioNTech, kterou již začaly všechny země používat, k dispozici celkem 460 milionů dávek. EU má také dalších jeden a půl miliardy dávek nasmlouváno u dalších čtyř výrobců, jejichž přípravky na schválení teprve čekají.

EK souhlas opřený o podporu všech členských zemí vydala jen několik hodin poté, co vakcínu po zrychleném hodnocení doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). „Tato vakcína nám dává další nástroj k překonání současné krize,“ uvedla šéfka agentury Emer Cookeová. EMA bude podle ní nadále monitorovat údaje o bezpečnosti a efektivitě této vakcíny, které jí musí výrobce poskytovat. Agentura doporučila aplikaci vakcíny pro pacienty starší 18 let.

EK v posledních dnech čelila kritice politiků z některých zemí, podle nichž nezajistila dostatek látek pro co nejrychlejší distribuci. Komise to odmítla s odůvodněním, že problém je v současnosti hlavně v nedostatečných výrobních kapacitách. Unijní státy začaly od konce loňského roku různým tempem očkovat první schválenou látkou, které by měly do konce září dostat celkem 300 milionů dávek. Po schválení komisí budou moci začít využívat i druhou vakcínu, které pro ně Brusel v loni podepsané smlouvě zajistil 160 milionů dávek. Do Česka by měly postupně zamířit až tři miliony dávek této látky.

„Budeme mít více než dost bezpečných a efektivních vakcín k ochraně všech Evropanů,“ uvedla po dnešním schválení druhé očkovací látky předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová doplnila, že díky druhé vakcíně se „zvýší rychlost“ distribuce očkovacích látek po EU. Samotné tempo očkování podle ní závisí na členských státech.

Látka společnosti Moderna má proti přípravku firem Pfizer a BioNTech výhodu v tom, že nemusí být skladována při extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednodušší ji distribuovat až k samotným pacientům. I tato vakcína by ovšem pro maximální ochranu měla být podávána ve dvou dávkách, přičemž druhé očkování se má provádět čtyři týdny po prvním. Stejně jako u první v EU již používané vakcíny je podle výrobce účinnost očkovací látky okolo 95 procent.

Podle EMA tyto statistiky potvrdilo testování s účastí 30.000 lidí. Více než devadesátiprocentní účinnost měla vakcína také u rizikových pacientů. Mezi nejběžnější vedlejší účinky očkování patří bolest či otok v místě vpichu, únava, malátnost, zvýšená teplota či bolení hlavy.

Protože byla vakcína schválena podmínečně, musí její výrobce průběžně v následujících dvou letech dodávat další klinická data. Další testy by měly mimo jiné prokázat, jak dlouho vakcína chrání před covidem-19, jak dobře brání závažnému průběhu nemoci, jak účinně chrání pacienty s oslabenou imunitou, děti a těhotné ženy či zda dokáže zabránit i případům nemoci bez příznaků.

Komise podepsala smlouvy na společné nákupy vakcín také s firmami AstraZeneca, Johnson&Johsnon, CureVac a Sanofi-GSK. Nejblíže schválení je látka první jmenované společnosti, kterou už začala nouzově očkovat například Británie. EMA však v prosinci uvedla, že pro její doporučení potřebuje od výrobce další údaje.

kpc mka jd

Zpravodaj

Hygienička: Lidé hlásí 0,72 kontaktu, přísná opatření tak fungují

  • 6 ledna, 202114 ledna, 2021
  • by andrlovak

Praha 6. ledna (ČTK) – Lidé nakažení novým typem koronaviru podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové hlásí průměrně 0,72 rizikového kontaktu. Podle ní do dokazuje, že omezili kontakty a opatření fungují. Řekla to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle jiných odborníků kontaktů sice přes Vánoce ubylo, ale reálně jich je víc, zhruba čtyři až pět.

Průměrně 0,72 rizikového kontaktu vychází z dat ze 3. ledna. Hygienici považují za rizikový kontakt takový, který trvá více než 15 minut, lidé jsou k sobě blíž než na dva metry a nemají respirátor.

„Myslím, že fungují ta opatření, která byla přijata. Proto, že jsme ve stupni pět, tak je poměrně nižší míra mezilidských kontaktů,“ uvedla Rážová. S tím ale někteří odborníci nesouhlasí. Podle výkonného ředitele Centra pro modelování biologických procesů BISOP, které trasování dlouhodobě sleduje, René Levínského je její prohlášení v přímém rozporu s daty dlouhodobého sociologického šetření Život během pandemie.

Podle jednoho z jeho autorů, sociologa Daniela Prokopa, ze šetření vychází, že před Vánoci se lidé viděli v průměru za týden se 16 lidmi aspoň pět minut. „V průměru odhadují, že asi pět až šest z toho je po dobu minimálně 15 minut a bez roušky,“ sdělil ČTK Prokop. U lidí, kteří byli v kontaktu s někým nakaženým, to je podle průzkumu ještě víc. „Hygiena nezjišťuje celý týden, ale jen pár dní zpět. Ale stejně odhadujeme, že by tam lidé měli hlásit v průměru okolo čtyř až pěti kontaktů,“ dodal s tím, že přes Vánoce opravdu kontaktů díky omezení pracovních setkání ubylo.

Podle Rážové ale nejsou počty rizikových kontaktů zanesených v systému Chytré karantény konečné také proto, že kontakty v rodině se často neobvolávají a z trasování navíc úplně vypadávají děti.

Podle Prokopa ale lidé kontakty hlásit nechtějí také kvůli tomu, aby je nevystavili riziko ztráty příjmu kvůli karanténě. Podle průzkumu se určitě chce nechat po kontaktu s nakaženým nebo při ztrátě čichu testovat jen třetina pracujících lidí. „Pokud by stát k nemocenské doplácel 5000 korun kompenzujících výpadek příjmů, stouplo to na 47 procent,“ doplnil Prokop. Testování a trasování se tak podle něj omezuje hlavně na osoby, které mají kontaktů méně, například seniory. Rozdíly v kontaktech jsou podle něj i mezi údaji z trasování mezi kraji.

Možnost zvýšení nemocenské zmínila na jednání výboru také poslankyně Pirátů Olga Richterová. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je motivace lidí k dodržování opatření potřeba, ale například na omezení volného pohybu by peníze navíc vliv neměly, spíš naopak.

van mal

Zpravodaj

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.1.2021

  • 6 ledna, 20217 ledna, 2021
  • by andrlovak

Praha 6. ledna (ČTK) – Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

 

Z domova

Rizikový index protiepidemického systému PES k dnešnímu dni klesl z 89 na 86 bodů. Už víc než týden tak odpovídá nejpřísnějšímu, pátému stupni pohotovosti označovanému jako kritický stav, při němž se nákaza šíří komunitně a kapacity nemocnic se blíží svému limitu.

 

Úterní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku byl nejvyšší od březnového začátku epidemie v zemi. Přibylo 17.278 nakažených. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů stoupl z pondělních 37 procent na zhruba 41,5 procenta.

 

Rektoři vysokých škol vyzvali vládu, aby v zájmu co nejrychlejšího obnovení běžné výuky zvážila zařazení vysokoškolských pedagogů do přednostní skupiny pro očkování proti covidu-19 jako ostatní učitele.

 

Vysoké počty nově pozitivních jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odrazem masivního setkávání o Vánocích. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška lze očekávat až 19.000 nakažených denně.

 

O pomoci státu kultuře v době pandemie a o tom, jak stát může zasáhnout, pokud vlastník řádně nepečuje o kulturní památku, mluvili dnes na Pražském hradě prezident Miloš Zeman a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zeman podpořil potřebu státní podpory kultuře, řekl ministr novinářům po jednání.

 

Zdravotníků, kteří se aktuálně léčí s covidem-19, je zatím méně než ve druhé vlně epidemie, která vrcholila na přelomu října a listopadu. Nakažených je 6405 lidí, z nich 1306 lékařů a 2796 sester.

 

Zmírnění protiepidemických opatření ministerstvo zdravotnictví vládě ve čtvrtek navrhovat nebude, nepodpoří ani otevření skiareálů. Na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

Opoziční expertní tým po dnešním jednání s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) věří tomu, že i v pátém, nejvyšším stupni protiepidemického systému PES budou možné například konzultace malých skupin žáků a studentů závěrečných ročníků ve školách.

 

Hlavním nedostatkem v plánu očkování seniorů je to, že se mají sami hlásit on-line, uvedlo centrum BISOP. Radí oslovit seniory po telefonu a dopisem.

 

Ze zahraničí

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila vakcínu firmy Moderna jako druhou očkovací látku proti covidu-19 pro podmínečnou registraci na trhu Evropské unie. Agentura to dnes oznámila na svém webu. Aby mohly unijní země začít po vakcíně firem Pfizer a BioNTech používat i látku americké společnosti, musí její distribuci ještě schválit Evropská komise.

 

Británie poprvé od dubna zaznamenala více než tisíc úmrtí s covidem-19 za den. Potvrzených případů nákazy přibylo za posledních 24 hodin 62.322, což je od počátku epidemie nejvyšší denní přírůstek. V Anglii a Skotsku nyní kvůli zhoršení epidemické situace opět platí plošná uzávěra. V boji s šířením koronaviru zpřísní opatření také Irsko, které se rozhodlo do konce ledna uzavřít školy.

 

Obyvatelé jihoslovenského okresu Nitra, kde žije kolem 160.000 lidí, budou moci od příštího týdne jezdit do práce nebo do přírody jen v případě, že se prokážou negativním výsledkem testu na koronavirus.

 

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa dnes oznámil, že dobrovolně vstoupil do karantény. Prezident byl minulý týden v blízkém styku s člověkem, u kterého se prokázal koronavirus. Portugalsko dnes oznámilo nejvyšší denní přírůstek koronavirové nákazy od začátku epidemie. V desetimilionové zemi se za posledních 24 hodin nakazilo přes 10.000 lidí a 91 infikovaných zemřelo.

 

Švýcarsko se chystá prodloužit svá protiepidemická omezení o pět týdnů, tedy až do konce února. Formální rozhodnutí má být přijato příští týden po konzultacích s kantony. V zemi tak zůstanou dál zavřeny všechny restaurace a kulturní a rekreační zařízení. Švýcarsko, které má 8,5 milionu obyvatel, dnes hlásí 4808 nově nakažených koronavirem a 65 dalších souvisejících úmrtí.

 

Řecká vláda ustoupila pravoslavné církvi a umožnila na dnešní svátek Zjevení Páně otevřít kostely. Proti zpřísnění protiepidemických pravidel protestovaly v pondělí špičky řecké pravoslavné církve. Povolená kapacita kostelů ale byla výrazně omezena. Zpřísněná opatření, která neumožňovala otevřít kostely, začala v zemi platit po vánočních svátcích.

 

Ve Spojených státech v úterý pokračoval nepříznivý vývoj hlavních ukazatelů o epidemii covidu-19, když bylo za den opět nahlášeno přes 3500 úmrtí a okolo 230.000 pozitivních testů na koronavirus. Podle iniciativy The COVID Tracking Project bylo v amerických nemocnicích už více než 130.000 pacientů s covidem-19.

 

Nové saské opatření, které bude od 11. ledna od zahraničních pendlerů dojíždějících za prací z rizikových oblastí, tedy i z České republiky, vyžadovat dva koronavirové testy týdně, vyvolává nevoli zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jádrem sporu je otázka plateb za rozbory, Sasko totiž náklady přesouvá na bedra zaměstnanců.

 

Čínské úřady uzavřely metropoli provincie Che-pej poté, co se v oblasti objevilo 117 nákaz koronavirem. Dálnice směřující do jedenáctimilionového Š‘-ťia-čuangu byly zablokovány, mimo provoz je i terminál pro dálkové autobusy. Lidé, kteří by chtěli město opustit vlakem nebo letadlem, musí předložit negativní test na koronavirus. Výuka ve všech školách ve městě byla přerušena.

 

Kvůli pandemii covidu-19 bylo odloženo slavnostní udílení hudebních cen Grammy. Ceremonie se tak v Los Angeles neuskuteční v původně plánovaném termínu 31. ledna a jako nový termín byl stanoven 14. březen.

 

Ekonomika

Britský řetězec Marks & Spencer vstoupil na on-line tržiště Mall, kde nabízí své oblečení včetně spodního prádla a doplňky. Nabídka Mall.cz se díky partnerskému prodeji nově rozšířila i o další známé značky jako Under Armour, GAP, Vans nebo Dakine.

 

Program COVID kultura II na pomoc lidem podnikajícím v kultuře k dnešnímu dni eviduje 5934 žádostí za 819 milionů korun. Z toho 5002 žádosti za 300 milionů korun podaly osoby samostatně výdělečně činné, 932 žádosti podali podnikatelé, kteří žádají celkem o 519 milionů korun.

 

Prodej automobilů v Číně se v loňském roce snížil o 1,9 procenta na 25,27 milionu vozů. Čínský automobilový trh začátkem roku tvrdě zasáhly dopady šíření nového koronaviru, později se ale poptávka zotavila. Celoroční pokles prodeje aut v Číně je tak relativně mírný.

 

Ztráta lyžařských areálů do 10. ledna bude podle Asociace horských středisek (AHS) činit miliardu až 1,2 miliardy korun. Kompenzace státu jsou nedostatečné, neodráží sezonnost provozů. Schválené náhrady jsou ve srovnání se zahraničím zhruba desetkrát nižší, skiareálům tak příliš nepomohou. Krachu mnoha středisek lze předejít jejich otevřením, ideálně od 9. ledna.

 

ČTK

Zpravodaj

Rada postižených: Strategie očkování nepamatuje na handicapované

  • 4 ledna, 20217 ledna, 2021
  • by andrlovak

Praha 4. ledna (ČTK) – Vládní očkovací strategie nepamatuje na lidi s vážným postižením, o které se starají doma jejich blízcí, uvedla Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Kvůli zdravotnímu omezení se řada z nich nemůže k očkování sama dostavit. Rada vyzývá k zařazení handicapovaných a jejich pečujících mezi přednostní skupiny očkovaných a k urychlené přípravě plánu pro podání vakcíny v domácnostech. Podle odhadu by se to mohlo týkat asi 100.000 lidí. NRZP to uvedla v dopise ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) a v připomínkách ke strategii, které poskytla ČTK. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Podle rady strategie neřeší očkování lidí, kteří jsou závislí na pomoci ostatních a žijí doma. Rada zmiňuje ty, kteří pobírají dva nejvyšší příspěvky na péči, tedy čtvrtý a třetí stupeň této podpory od státu. Je jich kolem 140.000. Rada odhaduje, že zhruba 90.000 z nich žije doma. Omezené možnosti se k očkování dostavit by mohly mít pak dvě třetiny. „To je asi 60.000 osob. Nelze přesně určit, jaký počet těchto osob bude mít zájem se nechat očkovat. Domníváme se, že u této skupiny lze očekávat vyšší procento zájmu,“ uvedla rada. Spolu s handicapovaným doporučuje naočkovat i jeho pečujícího. Celkem počítá asi se 100.000 osobami.

Rada v dopise ministrovi píše, že ji dostupné informace o očkování znepokojují. „Nejenže jsme nezaznamenali jedinou zmínku o způsobu očkování osob, které se nebudou moci dostavit do očkovacích center, ale i počet dávek vakcíny a rychlost očkování v nás vyvolává vysokou nedůvěru,“ uvádí rada. Podle ní lidé s vážným postižením patří mezi nejrizikovější skupinu. „Jsou od března loňského roku prakticky uzavřeni ve svých domácnostech,“ podotkla NRZP.

Podle vládní strategie by v lednu mělo mít Česko asi 358.000 dávek pro 179.000 lidí. Očkovat je nutné dvakrát. V únoru by to pak mělo být asi 640.000 dávek pro 320.000 osob. Vakcínu mají dostat zdravotníci z nemocnic, hospitalizovaní pacienti nad 65 let a s chronickými chorobami, praktici a sestry, klienti a pracovníci domovů seniorů, vojáci, hasiči, hygienici a policisté.

„Vychází nám, že do konce ledna 2021 se na mnoho lidí z výše uvedených skupin očkovací látka nedostane, a to ani při šesti odběrech z lahvičky očkovací látky. V těchto počtech není vůbec pamatováno na občany s těžkými zdravotními obtížemi, o které pečují jejich pečující,“ píše rada.

Rada zmiňuje také rychlé očkování v jiných zemích. Jmenuje Izrael či Británii. Vyzvala ministra, aby Česko urychleně jednalo s dalšími výrobci o dodávkách vakcín a resort zdravotnictví co nejdřív připravil plán očkování postižených a jejich pečujících. NRZP nabízí pomoc při vybudování očkovacího systému v domácím prostředí. Zmiňuje mobilní týmy i zapojení praktiků. Praktický lékař by postiženého a jeho pečujícího o očkování informoval. Pokud by o ně měli zájem, nahlásil by je s potřebnými údaji o zdravotním stavu mobilnímu týmu. Ten by pak vakcínu podal v domácnosti, navrhla rada.

ktk rot

 

 

 

Navigace pro příspěvky

1 2 3 4
ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Leden

Únor 2021

Březen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Únor

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
8
9
10
11
12
13
14
Březen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
15
16
17
18
19
20
21
Březen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
22
23
24
25
26
27
28
Březen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
29
30
31
1
2
3
4
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS