Skip to content
www.mednews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Kvalita vody v rybních se zhoršuje, místy platí i zákazy koupání

  • 13 srpna, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 13. srpna (ČTK) – V Česku postupně přibývá rybníků a přírodních koupališť se zhoršenou kvalitou vody. Slunečné a teplé počasí posledních dnů přeje sinicím, které se rychleji množí. Jakost vody se zhoršila například na Plumlovské přehradě u Prostějova nebo na slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Horší hodnocení než posledně hygienici vystavili tento týden také rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku a Pilské nádrži na Ždársku. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK.

Zhoršení proti předchozímu týdnu zaznamenali hygienici na některých místech Středočeského kraje. Stupněm tři z pěti jsou hodnocené všechny sledované koupací lokality na Orlíku i Slapech, pouze v Živohošti na vodní nádrži Slapy je voda hodnocena stupněm dva, tedy jako voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Jako zhoršenou hodnotí hygienici kvalitu vody také v Písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku.

Nečistá voda je podle nejnovějších měření hygieniků také na pěti ze sedmi sledovaných přírodních koupališť v Praze. Sinice jsou v rybníku Motol, Šeberák a v Hostivařské přehradě. Zakalená voda je téměř po celou letošní sezonu v přírodním koupališti Džbán. Se zhoršením kvality vody se od začátku srpna potýká také biotop v Radotíně, kde je voda poprvé od roku 2015 nevhodná ke koupání pro citlivé lidi.

Na severu Čech by se lidé měli vyhnout přírodnímu koupališti v Chrastavě u Liberce. Je na čtvrtém stupni pětiškálové stupnice. Jde o dlouhodobý problém způsobený kolísavou kvalitou vody v potoce, který koupaliště napájí.

Akutní poškození zdraví hrozí podle hygieniků lidem, kteří poruší zákaz koupání v přírodním koupališti v Chabařovicích na Ústecku. Vzorky tam odhalily vysoký obsah řas a sinic. Problematická je také voda v zatopeném lomu Varvažov na Ústecku či v rybníku Chmelař na Litoměřicku. Tam hygienici doporučují lidem, aby se po koupání osprchovali.

Na západě Čech je voda nevhodná ke koupání na Nechranické přehradě v kempu U Hráze na Chomutovsku. Plavcům tam hrozí zdravotní problémy.

Horší hodnocení než posledně vystavili hygienici rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku a Pilské nádrži ve Ždáru nad Sázavou, jejichž voda obsahuje hodně sinic a chlorofylu. Na Pilské nádrži se tvoří i vodní květ. Naopak u přehrady Trnávka na Pelhřimovsku dnes hygienici zrušili zákaz koupání vydaný před týdnem.

Zákaz koupání naproti tomu stále platí v rybníku v Bohušově na Bruntálsku. „V kvalitě vody v rybníku Pod hradem nedošlo v tomto týdnu k zásadním změnám,“ uvedla krajská hygienička Pavla Svrčinová. Nevhodná ke koupání je i nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku a Těrlická přehrada na Karvinsku. Důvodem je rozsáhlý výskyt sinic či cerkárií.

Vnímaví lidé by měli zvážit koupání v Plumlovské přehradě u Prostějova. Po třech bezproblémových týdnech se tam jakost vody zhoršila. „Jedná se o mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci,“ popsala situaci ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská.

Zhoršení zaznamenali testy na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Zhoršená kvalita vody přetrvává také v přehradě Luhačovice na Zlínsku.

Oproti předchozím týdnům se snížila jakost vody v přírodních koupalištích Letovice a Palava na Blanensku. Koupat se tam ale stále dá.

dto red jw

Zpravodaj

Lékař: Nejčastější jsou v létě angíny, ekzémy nebo potíže žaludku

  • 7 srpna, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 7. srpna (ČTK) – Nejčastějšími zdravotními problémy v létě jsou podle praktických lékařů angíny, ekzémy na kůži nebo žaludeční potíže. Varují také před dehydratací způsobenou nedostatkem tekutin, která ohrožuje zejména děti nebo seniory, kteří nemají pocit žízně. V tiskové zprávě o tom informovalo Sdružení praktických lékařů. Lidé by si měli dávat pozor také na poštípání hmyzem, klíšťata a kvalitu vody na koupalištích.

Nachlazení, rýma a zvýšená teplota v létě mohou být podle praktiků následkem mokrých plavek nebo klimatizace. Lékaři nachlazeným doporučují klidový režim, zvýšit příjem tekutin a léky na bázi paracetamolu. „Více než nachlazení jsou pro léto typické angíny, které doma léčit rozhodně nedoporučuji. Jakmile pociťujete nesnesitelnou bolest v krku, raději vyhledejte svého praktického lékaře, který vás vyšetří a určí vhodný způsob léčby. Neléčená angína způsobená streptokokem může poškodit srdce, ledviny nebo klouby,“ uvedl Josef Štolfa ze Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Při vyšších letních teplotách se také mohou snáze zkazit potraviny, což často vede k bolestem břicha, zvracení nebo průjmu. Snadno se kazí například kuřecí maso. „Doporučuji nejíst potraviny, u kterých si nejsme úplně jisti jejich původem, skladováním nebo úpravou. Kromě zvýšené pozornosti drůbežímu masu raději nekonzumujte majonézu a s opatrností jezte i smetanové zmrzliny,“ dodal lékař.

Otravu jídlem, zvracení nebo průjmy lékař doporučuje řešit černým čajem nebo nápojem s kofeinem. „Silný černý čaj nechte vychladit, oslaďte jej a po lžičkách užívejte na zklidnění žaludku. Můžete ho nahradit chladným nápojem s kofeinem, ze kterého ale nechte vyprchat bublinky,“ dodal. Lidé by měli 24 hodin dodržovat dietu. Pokud potíže neustupují, je podle Štolfa na místě vyhledat lékaře.

Jako ochranu před poštípáním hmyzem doporučuje repelent a zvýšené dávky vitaminu B. „V případě, že trpíme svědivými reakcemi kůže po štípnutí hmyzem, je namístě užít antihistaminika, která jsou dostupná v lékárně. Pokud má někdo opravdu bouřlivou alergickou reakci, při které otéká a dusí se, měl by mít vždy u sebe záchranný set s adrenalinem,“ popsal. Používá se například při silné alergii na bodnutí vosy či včely.

Lékaři upozorňují také na zdravotní rizika související s koupáním. Jedním z nich jsou záněty močového měchýře, které kromě koupání mohou vzniknout také při prochladnutí. Lidé by hlavně neměli zůstávat po koupání v mokrých plavkách, důležitá je také zvýšená hygiena a dostatečný příjem tekutin.

V přírodních koupalištích se mohou vyskytovat sinice, které se projevují zeleným zbarvení vody. „Před koupáním v rybníku bychom se rozhodně neměli umývat sprchovým gelem a drhnout ručníkem. Takto ‚ošetřenou‘ kůži obnažíme před mikroorganismy přítomnými ve vodě tím, že kůži vezmeme její přirozený ochranný filtr. Po koupání se vždy osprchujte a ošetřete kůži mastným krémem. Sinice a další bakterie na ní neulpí,“ doplnil lékař.

van mal

Zpravodaj

Kardiaci mají v létě méně problémů, tvrdí odborník z Brna

  • 22 července, 202027 července, 2020
  • by Aneta Řezníčková

Brno 22. července (ČTK) – Léto a vysoké teploty přinášejí řadu potíží a různá zdravotní rizika, pacienti s problémy srdce mají ale obvykle méně potíží. V tiskové zprávě to dnes uvedl lékař z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Jindřich Špinar. Podle něj vysoké teploty roztahují cévy, čímž se snižuje krevní tlak. Kardiakům ale nevyhovuje změna počasí. Podle mluvčí záchranářů Michaely Bothové existují studie o vyšší míře rizika kardiálních příhod při chladném počasí, ovlivňuje to ale více faktorů.

Nemocnice loni za léto hospitalizovala 310 lidí s infarktem myokardu nebo akutním srdečním selháním, na podzim to bylo 370 pacientů. „Vysoké teploty vedou k dilataci (roztažení) cév, a tím ke snižování krevního tlaku, což je pozitivní. Proto je v létě méně infarktů i cévních mozkových příhod,“ uvedl Špinar. Podle něj jsou pro kardiaky nejhorší náhlé změny počasí. „Jsou to především změny tlaku a teplot. Proto nejvíce infarktů bývá na podzim,“ poznamenal lékař.

I přes pozitivní vliv letního počasí doporučuje Špinar kardiakům, aby se snažili vyhnout výrazným teplotním změnám. „Nejhorší je přechod z klimatizované místnosti do horkého letního dne. Rozdíl je již v pokojové a venkovní teplotě, s klimatizací je to ještě horší. Proto je pro kardiaky lepší naplánovat si procházky na podvečer, kdy rozdíly teplot nejsou tak velké. A důležitá je samozřejmě dostatečná hydratace. To platí obecně pro všechny,“ řekl Špinar.

Záchranáři mají v létě měsíčně po celém kraji asi 250 výjezdů ke všem různým problémům. „Vzhledem k celkovému počtu našich výjezdů není rozdíl mezi výjezdy ke kardiakům v letním a podzimním období statisticky významný. Existují studie, které uvádějí vyšší míru rizika kardiálních příhod v souvislosti s chladnějším počasím,“ řekla Bothová. Podle ní však většina studií připouští, že samotná teplota není jediným rizikovým faktorem. „Je třeba zohlednit i další projevy počasí, jako je tlak, déšť a další. V závislosti na změnách klimatu a s nimi spojenými prudšími výkyvy počasí lze očekávat další výzkum v této oblasti,“ dodala Bothová.

hor kš

Zpravodaj

Mimo ČR se v červenci pravděpodobně nakazilo 19 lidí covidem-19

  • 15 července, 2020
  • by redakce

Praha 15. července (ČTK) – Mimo ČR se za prvních třináct červencových dní pravděpodobně nakazilo 19 lidí, u kterých byl v tuzemsku nově diagnostikovaný covid-19. Po třech nákazách je zřejmě ze Slovenska a USA, dvě z Británie, Švédska a Chorvatska. Nakažení přijeli také z Ekvádoru, Peru, Španělska, Portugalska, Maďarska, Srbska nebo Ruska. Vyplývá to ze statistik, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Za stejnou dobu přibylo v ČR 1284 nakažených.

„Inkubační doba onemocnění covid-19 se pohybuje v rozmezí dva až 14 dní, průměrně pět a šest dní, ale setkáváme se i s případy, kdy se první příznaky objevily až na konci inkubační doby. Z tohoto důvodu nelze s jistotou určit místo a čas nákazy, zejména v situaci, kdy neznáme zdroj, tedy nevíme, zda-li byla osob v kontaktu s potvrzeným případem,“ okomentovalo statistiky ministerstvo zdravotnictví.

Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyové ČTK v pondělí sdělila, že počty importovaných případů bude resort zveřejňovat zřejmě každý týden. „To, že je v některé oblasti zvýšený výskyt, samo o sobě neznamená, že se v dané lokalitě člověk nakazí. Existuje tam pouze vyšší riziko, že přijde do kontaktu s někým, kdo je nemocný,“ uvedlo dále ministerstvo.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu v médiích řekl, že jde o jednotky případů. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jsou čísla zatím zanedbatelná. Je podle něj v budoucnu možné, že se objeví v Česku ohniska, která budou se importovanými případy souviset.

Česko hodnotí podle míry rizika evropské země a jednou týdně zveřejňuje jejich aktualizovanou mapu. V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU dál jen Švédsko. Po návratu z Černé Hory a Srbska musí Češi ode dneška absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. V posledních dnech se hovořilo také o rostoucím počtu nových případů v Chorvatsku a Bulharsku, což jsou oblíbené destinace Čechů pro letní dovolenou, situace se tam už ale podle ministerstva uklidňuje.

 

Pravděpodobná místa nákazy Čechů covidem-19 mimo ČR:

Země Počet nákaz z dané země
Slovensko, USA 3
Velká Británie, Švédsko, Chorvatsko 2
Ekvádor, Španělsko, Maďarsko, Peru, Portugalsko, Srbsko, Rusko 1

zdroj: MZČR

van mal

Doporučené články

Léto, období tenkého střeva, přichází

  • 18 června, 202018 července, 2020
  • by redakce

Tenké střevo, orgán, kde probíhá trávení a vstřebávání živin. Je částí trávicí trubice a nachází se mezi žaludkem a tlustým střevem. Proč se o něm bavit právě teď? Začíná léto a naše dny se mění – více procházek a času stráveného venku s přáteli, jiný jídelníček reagující na sezónnost potravin. To vše, životní styl i duševní zdraví, se samozřejmě odráží také na fungování tenkého střeva.

Tenké střevo si lze představit jako vstupní bránu pro vstřebávání výživných látek a tekutin. Je dlouhé zhruba 5-6 metrů a můžeme ho rozdělit na tři části: dvanáctník, lačník a kyčelník. Je proto důležité, jakou energii ve formě potravy do organismu přijímáme.

Nejčastějšími problémy spojenými s tenkým střevem jsou průjmy, zácpy, nadýmání a bolesti břicha, které jsou způsobené špatnou funkcí střeva. To totiž může být zanesené nánosy, kvůli kterým peristaltika nezvládá pracovat. Dalšími problémy jsou dvanáctníkové vředy, celiakie, tedy nesnášenlivost lepku, či Crohnova choroba, chronický zánět tenkého střeva. Příznaky špatné funkčnosti střev se však mohou projevovat nenápadně – ztuhlou šíjí, bolestí ramen, hučením v uších či ekzémem.

Pomoc přichází v potravě i duševní pohodě

Jak tenkému střevu „odlehčit“ a přispět k jeho správnému fungování? Úplně od základů – přirozené potraviny s dostatečným obsahem vlákniny jsou základem úspěchu. Pravidelný a dostatečný pitný režim dělá zázraky. Samozřejmě slazeným nápojům a alkoholu by se měl člověk vyhnout obloukem a nahradit je vodou a zeleným čajem. Z jídelníčku je dobré vyřadit také rafinovaný cukr, pečivo a velké množství živočišných tuků – především uzeniny a vepřové maso.

Ať už je řeč o tenkém nebo tlustém střevě, dostatečná přítomnost probiotik je důležitá pro oba orgány. Probiotika pomáhají udržovat střeva zdravá. Brání růstu škodlivých bakterií a posilují střevní bariéru po narušení nemocí nebo léky. Kromě doplňků stravy se probiotika nachází ve fermentované zelenině, například kysaném zelí či okurkách, či kysaných mléčných produktech jako kefír.

Ne všechny probiotické doplňky se však do tlustého střeva dostanou. Žaludeční kyseliny je mohou zničit. Při výběru probiotik v podobě doplňků stravy je proto důležité k tomuto faktu přihlížet a vybrat ty, které jsou pro tenké střevo určené.

Vedle probiotik jsou pro střeva prospěšná také prebiotika, která v nich podporují růst zdraví prospěšných bakterií. U obézních lidí pomáhají navíc snížit hladinu inzulínu, triglyceridů a cholesterolu. Těm, kteří trpí zácpou, by mohlo pomoci psyllium. Tato vláknina na sebe váže vodu a až 40krát zvětší svůj objem – díky těmto absorpčním schopnostem napomáhá odstraňovat toxické látky z trávicího ústrojí.

ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Leden

Únor 2021

Březen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Únor

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
8
9
10
11
12
13
14
Březen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
15
16
17
18
19
20
21
Březen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
22
23
24
25
26
27
28
Březen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
29
30
31
1
2
3
4
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS