Skip to content
www.mednews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Havlíček: Je šance, že se obchody otevřou v předvánočním období

  • 12 listopadu, 2020
  • by redakce

Praha 12. listopadu (ČTK) – Je šance, že se obchody otevřou v předvánočním období, řekl dnes senátorům vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj ale zatím nelze slíbit, zda to bude například 5. nebo 10. prosince. Záležet to bude na účinnosti dosavadních protikoronavirových opatření a vývoji pandemie. Reagoval tak na senátorskou kritiku o účelovosti uzavření většiny maloobchodů, zatímco obchodní řetězce otevřeno mít mohou.

Dosavadní vývoj epidemie v Česku dává podle Havlíčka šanci, že se obchody otevřou ještě v předvánočních období. „Je šance, že se to zvládne s dostatečným předstihem,“ řekl vicepremiér. Podle něj by ale mohl zatím „jenom sebevrah“ slíbit, že se obchody otevřou 5. či 10. prosince. „Samozřejmě, že víme, že čím dříve se to otevře, tím více se to rozloží a nebude se to samozřejmě potom všechno kumulovat na poslední tři dny nebo čtyři dny těsně před Vánoci,“ uvedl. Bližší informace o podmínkách rozvolňování opatření by mohl podle Havlíčka představit v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Vicepremiér odmítl tvrzení pirátského senátora Lukáše Wagenknechta, že vláda většinu maloobchodů uzavřela účelově. Podle Havlíčka potřebovala pouze omezit mobilitu lidí a zabránit tím šíření koronaviru. Wagenknecht namítal, že toto opatření není podepřeno důkazy, neboť většina lidí se podle zdravotnických dat nakazila na pracovištích.

„Vy koncentrujete lidi do hypermarketů a děláte to účelově, což jste tady přiznal,“ řekl Wagenknecht vicepremiérovi. „Vy nejste ministr průmyslu a obchodu, jste ministr likvidace drobného a středního podnikání,“ dodal. Podle senátora se uzavřením většiny obchodů lidé koncentrují v hypermarketech, zatímco malým obchodníkům hrozí krach, neboť podpora 500 korun na den pro uzavřené živnosti je almužna. Vládní opatření ve vztahu k živnostníkům nejsou opodstatněná a spravedlivá, dodal.

Senátor podle vicepremiéra chce stoprocentní kompenzaci mzdy státem i pro ty, kteří zavřít nemuseli, což by stát zruinovalo. „Myslím, že (poslední komunistický prezident) Gustáv Husák by z vás měl radost, pane senátore, protože jsem si připadal, že jsem skutečně někde v roce 1978,“ řekl Havlíček. Vláda podle něj nedává pouze 500 korun na den pro uzavřené živnosti, ale těm, co museli podnikání omezit, kompenzuje nájem a mzdy ze 100 procent.

Předseda senátorů ODS Zdeněk Nytra se pozastavil nad tím, že státní úřady chtějí sebrat podnikatelům celou poskytnutou podporu v rámci programu Antivirus jen proto, že se o den či dva opozdili s platbou odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Havlíček slíbil, že se pokusí zjednat nápravu.

Mnohé firmy se podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) bojí stěžovat na postup vlády a ministerstev, aby na ně někdo „nezaklekl“. Vládní opatření během letošních vln epidemie jsou podle předsedy senátního hospodářského výboru Vladislava Vilímce (ODS) improvizací, zatímco by měla být účinná a transparentní.

mhm rem jw mha

Zpravodaj

Blatný: ČR je pravděpodobně lehce za bodem zlomu epidemie

  • 11 listopadu, 2020
  • by redakce

Praha 11. listopadu (ČTK) – Česká republika je podle údajů o šíření nemoci covid-19 pravděpodobně lehce za bodem zlomu, řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ještě nějakou dobu ale očekává vysoký počet hospitalizovaných, protože zátěž nemocnic má vždy zhruba dvoutýdenní zpoždění. Pokud bude systém hodnocení pro uvolňování nebo zpřísňování opatření PES v platnosti od pondělí, Česko bude v pátém, nevyšším stupni rizika, dodal Blatný.

Rychlost šíření nákazy v Česku v posledních dnech zvolňuje, spolu s tím stagnoval počet hospitalizovaných. Podle posledních údajů ministerstva péči v nemocnici vyžadovalo 8059 nakažených, z toho 1191 bylo v těžkém stavu. Stále ale rychle přibývá úmrtí s covidem-19. Za úterý jich ministerstvo uvádí 109, čísla obvykle při pozdějších aktualizacích vzrostou. Laboratoře v úterý potvrdily 9016 případů nemoci covid-19. Proti pondělí jich bylo zhruba o 3000 více, ale přibližně o 3000 méně než před týdnem. Aktuálně nakažených je 147.084, většina s lehkým průběhem nemoci.

„Začíná klesat procento pozitivních testů. Číslo je pořád velké, ale klesá. Oproti minulému týdnu je pokles o více než devět procent. Dochází také k poklesu celkového počtu nově diagnostikovaných osob. Co zatím neklesá a zatím ani nemůže, jsou počty hospitalizovaných na intenzivní péči, i když celkové počty hospitalizovaných se zastavily. Kdybych to měl velmi opatrně interpretovat, tak jsme na nebo pravděpodobně lehce za jakýmsi bodem zlomu,“ řekl Blatný.

Na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví v pátek by měl být představen nový systém hodnocení pro uvolňování nebo zpřísňování opatření s názvem PES. Bude mít dvě úrovně. První formou tabulky určí míru omezení obecně, druhá rozpracuje opatření v jednotlivých oblastech.

Opatření budou rozdělena do pěti úrovní rizikového vývoje epidemie. Stav se bude hodnotit podle výskytu nových případů na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní, výskytu nákazy mezi seniory, reprodukčního čísla a podílu pozitivních testů v jejich celkovém počtu.

„Jestliže bude (systém) v platnosti od pondělí, potom v pondělí nastoupí země pořád ještě do pátého, nejvyššího stupně rizika,“ uvedl Blatný. Nebude to však podle něj mít vliv na dnes oznámený návrat žáků prvních a druhých tříd základních škol k prezenční výuce od 18. listopadu. Blatný dnes také znovu vyzval občany k zodpovědnému přístupu k protikoronavirovým opatřením, na základě toho by se podle něj během několika týdnů mohla ČR posunout do nižšího stupně rizika.

opm rot

Zpravodaj

WHO chce v Evropě místo plošných uzávěr přesně cílené kroky

  • 15 října, 2020
  • by redakce

Kodaň/Praha 15. října (ČTK) – Epidemická situace v Evropě je velmi znepokojivá, není však stejná jako na jaře a budou-li všichni striktně dodržovat protikoronavirová opatření, bude možné za několik týdnů sledovat zlepšení. Myslí si to šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Na dotaz ČTK uvedl, že opatření mají být cílená a časově omezená a mají zohledňovat i na vedlejší důsledky, mimo jiné sociální i psychické. Národní lockdowny, tedy plošná omezení volného pohybu a ekonomického života, přitom Kluge označil až za krajní možnost.

„Pandemické časy nemusí nutně znamenat temné časy,“ zahájil dnes online tiskový brífink Kluge. „Jsme v bezprecedentních časech,“ dodal s tím, že podle průzkumu jeho pobočky je už víc než polovina lidí z restrikcí unavená. Podle Klugeho je také třeba hledat nové způsoby, jak být štastný.

Vlády mají podle Klugeho rovněž lidem při přijímání restrikcí proti šíření koronaviru ukázat empatii a vést s nimi sociální dialog. Dodal, že je třeba brát ohledy i na psychické důsledky opatření, včetně možného domácího násilí i vlivu na psychiku dětí. Připomněl také, že pandemie, která trvá už od března, znamená velkou zátěž pro zdravotníky.

Šéf evropské pobočky WHO zdůraznil, že se kvůli covidu-19 nesmí zapomínat na jiné vážné nemoci, jako je rakovina či kardivaskulární onemocnění.

Jako klíčová opakovaně zmínil systematické nošení roušek, časté mytí rukou a zejména dodržování sociálních rozestupů. Pochválil omezování počtů lidí na veřejnosti, které v posledních týdnech zavedla řada evropských zemí. Vyzval všechny, aby tato opatření striktně dodržovali.

Kluge varoval, že situace je vážná, opakovaně ale řekl, že není stejná jako v březnu. „Ačkoliv máme dva až třikrát více případů nákaz denně než v dubnu, stále máme pětkrát méně úmrtí,“ řekl. Připomněl, že v Evropě nyní přibývá na sto tisíc případů nákazy denně a za poslední týden tu přibylo nejvíce nakažených od počátku pandemie (téméř 700.000). Dodal ale, že se dělá i více testů.

Šéf evropské pobočky WHO dnes konstatoval, že počet potvrzených případů koronavirové infekce v Evropě překročil sedm milionů, přičemž poslední milion přibyl za posledních deset dní.

„Virus se nezměnil. Nestal se ani více, ani méně nebezpečným,“ zdůraznil Kluge. Nicméně dodal, že místo jarních lockdownů jsou nyní na místě stupňovaná a cílená opatření.

nob zdp jd

Zpravodaj

WSJ: Turisté v Chorvatsku přispívají k šíření nákazy po Evropě

  • 22 září, 2020
  • by redakce

Záhřeb 22. září (ČTK/The Wall Street Journal) – Chorvatsko bylo jednou z mála evropských zemí, kterým se podařilo v květnu snížit počet nových případů covidu-19 na nulu. Nyní je příkladem, jak letní turismus spustil druhou vlnu nákazy zasahující většinu kontinentu, píše americký deník The Wall Street Journal.

Pád z pozice idolu z plakátu do role epicentra nákazy přišel poté, co se vláda v obavě z hospodářských dopadů rozhodla začátkem léta otevřít hranice a lákat zahraniční turisty, kteří tvoří pilíř chorvatské ekonomiky. Poté, co se v zemi nakazili, odvezli si návštěvníci virus domů.

Chorvatsko se nyní stalo učebnicovým příkladem, jak mezinárodní cestovní ruch působí v pandemii jako urychlovač. Podle zdravotníků způsobilo cestování do Chorvatska a dalších tradičních turistických destinací nárůst nakažených po celé Evropě. Ve Francii jsou domácí turisté spojováni s šířením infekce na jižním i atlantickém pobřeží. Španělsko zažívá rekordní nárůst infikovaných v Madridu a letoviscích, kam přijelo velké množství domácích i zahraničních turistů.

Podle odborníků je opětovné šíření covidu-19 hnáno cestovním ruchem ve všech prázdninových letoviscích. Role malého Chorvatska při současném šíření nákazy je však nadproporční a ukazuje, jak turistická sezóna zničila některá draze vykoupená vítězství Evropy v bitvě proti koronaviru.

Po zrušení uzávěry nechaly chorvatské úřady otevřít kluby a bary v populárních destinacích na Jadranu, čímž dokázaly přilákat jak německé batůžkáře, tak i celebrity jako Jay-Z a Beyoncé. Podobně se po otevření vnitřních hranic Evropské unie zachovaly i další země, což spustilo učiněnou turistickou vlnu do slunečného pásu Evropy.

Výsledkem je opětovné šíření epidemie. Týká se to zejména mladých lidí, kteří po návratu do svých domovských zemí přispěli k největšímu nárůstu počtu nakažených od první vlny z března a dubna.

Chorvatští představitelé přiznali, že plné otevření země turistům před sezónou bylo nezbytným rizikem, s nímž se počítalo. Druhou alternativou byl podle nich ekonomický kolaps.

„Lidé si nějak musejí vydělat na živobytí,“ řekl prezident Zoran Milanović v nedávném televizním rozhovoru. „Možná, že to nakonec nebude tak špatné,“ dodal s odkazem na dosud nízký počet úmrtí s covidem-19.

Chorvatsko v roce 2019 hostilo 21 milionů turistů. Do konce července přijelo do země 2,5 milionu návštěvníků, což bylo o 40 až 50 procent méně oproti loňsku. Španělsko v porovnání zaznamenalo 75procentní, Portugalsko 83procentní a Turecko dokonce 86procentní pokles návštěvnosti.

Nesmírnou výhodou Chorvatska byla s ohledem na omezenou leteckou dopravu poloha země, kam mohli turisté z mnoha států střední Evropy relativně pohodlně dojet i po zemi.

Německo, Rakousko a Česko uvádějí, že návrat epidemie je od poloviny července z části poháněn právě dovolenkáři v Chorvatsku. Podle německého Institutu Roberta Kocha tvořili na začátku srpna navrátilci ze země na Jadranu až 12 procent zjištěných případů nákazy. V Česku, které zažívá rekordní přírůstky infikovaných, pomohl podle úřadů k bujení nákazy návrat téměř 100.000 turistů z Chorvatska. V Rakousku tvořili navrátilci z dovolené třetinu infikovaných, z nichž více než 1000 navštívilo Chorvatsko.

V samotném Chorvatsku, které má čtyři miliony obyvatel, narostl počet případů nákazy z březnového vrcholu 96 nakažených na dosud rekordních 369 případů 3. září.

Situace nápadně připomíná případ rakouského lyžařského střediska Ischgl, které pomohlo rozdmýchat jarní vlnu epidemie v Evropě: tisíce návštěvníků si odtud odvezly nákazu domů, přičemž stejně jako nyní v Chorvatsku byly v Ischglu hnacím motorem přenosu infekce kluby, bary a večírky, tvrdí hlavní chorvatský epidemiolog Krunoslav Capak.

„Měli jsme tu turisty, kteří dorazili již nakažení, ale velká většina se nakazila až tady,“ řekl Capak.

Chorvatské úřady sice vydaly směrnice pro bary, restaurace a zábavní podniky zahrnující nošení roušek či dodržování bezpečné vzdálenosti, jednalo se ale o pouhá doporučení. V důsledku toho některé podniky fungovaly zcela bez omezení, dodal Capak.

Šestadvacetiletá Mirjam Hagmannová ze Švédska uvedla, že při jejím červencovém pobytu na ostrově Krk téměř nikdo roušku nenosil. „Je to pochopitelné: bylo vedro a nikdo si roušku nechtěl nasazovat,“ řekla. „Všechno bylo jako před pandemií.“

Šlo o ostrý kontrast oproti zimě a jaře, kdy Chorvatsko zvládlo zkrotit virus díky dobře připravenému systému zdravotnictví, rozhodným epidemickým opatřením a jejich dodržováním ze strany veřejnosti, řekl profesor biologie Ivan Dikić z Goetheho univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem. „Bdělost ale po počátečním úspěchu poklesla, když lidé po přísné uzávěře dychtili chodit ven, cestovat a užívat si léta. „Je přesto nepochopitelné, proč směly kluby otevřít.“

abl mka

Zpravodaj

Ústřední krizový štáb dnes ukončil činnost, řekl Hamáček

  • 11 června, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 11. června (ČTK) – Ústřední krizový štáb k dnešnímu dni ukončil činnost. Na tiskové konferenci to řekl šéf štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Štáb byl v souvislosti s epidemií koronaviru ustanoven v polovině března. Nouzový stav vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru vyhlásila 12. března, krizový štáb byl ustanoven o tři dny později. Původně jej vedl bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, po dvou týdnech byl do jeho čela ustanoven Hamáček.

„Jsem přesvědčen, že Ústřední krizový štáb znovu dokázal svou opodstatněnost a že je velmi vhodným prostředkem a nástrojem k tomu řešit krizovou situaci,“ řekl Hamáček. Štáb se podle něj zabýval 60 úkoly, vyřešil všechny. „Myslím, že hlavní informace, která by měla zaznít, je, že jsme to společně zvládli,“ dodal ministr.

Poté, co Hamáček vedení převzal, bylo ve štábu ustanoveno několik pracovních skupin, které se zabývaly jednotlivými odbornými problémy. Vznikly týmy pro distribuci ochranných prostředků, pro jejich nákupy, mediální a zdravotní skupiny a skupina, která řešila dopady vládních omezení. Přibyl také ekonomický poradní tým.

Jednání štábu se zúčastnili zástupci některých ministerstev, policistů, hasičů, zdravotníků, krajů, ale i zástupci opozice. „Bylo to poprvé, kdy v Ústředním krizovém štábu byli i nominanti opozice,“ připomněl Hamáček. Plénum štábu se scházelo jednou týdně, stálá pracovní skupina každý den. Štáb fungoval i po skončení stavu nouze 17. května, ale jen v omezeném režimu.

Štáb dával doporučení vládě, odpovídal také za centrální nákup ochranných pomůcek, jejichž nedostatkem Česko na počátku krize trpělo. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny. Letadla ochranné pomůcky přivážela několikrát týdně, poslední přistálo na pražském letišti na začátku května. Pomůcky, které nebyly přepraveny letadly, dovezou do ČR tři vlaky. První z nich by měl dorazit v neděli, nyní je podle ministra v Polsku.

Ministerstvo vnitra při centrálních nákupech podle Hamáčka koupilo 137 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2, 200.000 respirátorů FFP3, 60 milionů ochranných rukavic, dva miliony ochranných obleků a plášťů 550.000 ochranných štítů a 1,2 milionů testů a výtěrových sad. Za nákupy ministerstvo vynaložilo 4,6 miliardy korun.

Subjekty si nyní musí ochranné pomůcky zajišťovat samy. Stát nakoupí pouze pohotovostní zásoby, za jejich nákup má odpovídat Správa státních hmotných rezerv (SSHR). První dodávku pro správu zajistí ministerstvo vnitra, které vypsalo sedm rámcových dohod na dodání ochranných pomůcek za 1,4 miliardy korun. Správa také vypsala tři vlastní zakázky, jejichž hodnota by se mohla pohybovat kolem 160 milionů korun bez DPH.

Podle Hamáčka je Česko na druhou vlnu epidemie připraveno lépe, pokud jde o ochranné prostředky, je ale potřeba zmapovat domácí výrobní kapacity. Vláda byla během krize kritizována za to, že se při nákupech pomůcek neobrací na české výrobce.

ana jw

Zpravodaj

Sněmovna schválila program schůze k postupu vlády při epidemii

  • 28 května, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 28. května (ČTK) – Sněmovna hlasy téměř všech přítomných poslanců schválila program mimořádné schůze svolané z popudu opozičních stran ODS a Pirátů. Chtějí řešit postup vlády při epidemii koronaviru a debatovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnických pomůcek. Jednání sněmovny začalo dnes v 9:00 a dosud mohli hovořit jen řečníci s přednostním právem, tedy hlavně členové vlády, předsedové stran nebo předsedové klubů.

Schválení programu po dvou a tři čtvrtě hodinách umožnilo, aby se do debaty mohli zapojit i řadoví poslanci bez přednostního práva. Pro schválení hlasovalo 156 ze 158 přítomných poslanců.

Zřízení vyšetřovací komise nepodpoří podle dosavadních vyjádření SPD ani KSČM, naproti tomu předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se za vznik komise vyslovila. Zdůvodnění návrhu na zřízení vyšetřovací komise poukazuje na případy podezřele vysokých cen a objednávek nekvalitních ochranných pomůcek nebo výrobků s neplatnými certifikáty.

Svolavatelé chtějí na plénu projednat také situaci občanů, kteří od státu neobdrželi žádnou pomoc nebo způsob pořizování ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu. Nejvyšší kontrolní úřad už oznámil, že nákupy pomůcek ministerstvy vnitra a zdravotnictví prověří.

nlm mbc mhm jw

Zpravodaj

S koronavirem přichází nová etiketa pozdravů

  • 3 března, 202018 července, 2020
  • by redakce

Londýn 3. března (ČTK/The Guardian) – Spolu s epidemií koronaviru se světem pomalu šíří i nová pravidla etikety, která berou v potaz to, že kvůli možné nákaze se řada lidí začíná vyhýbat blízkému osobnímu kontaktu třeba i při pozdravu. To, že se mnozí při setkání vyhýbají potřesení rukou, polibku na tvář nebo objetí, není teď projevem nezdvořilosti, ale spíše opatrnosti, napsal britský deník The Guardian. Ke slovu se tak dostává i řada žertovných variant pozdravů, kde lidé místo dlaně nabízejí svému protějšku třeba loket.

Když německá kancléřka Angela Merkelová při pondělní schůzce nabízela ruku svému ministru vnitra Horstu Seehoferovi, tak se jí dostalo odmítnutí a náznaku, aby se držela dál. Ačkoli by takové gesto bylo zvláště směrem k dámě za normálních okolností považováno za nanejvýš nevhodné, tentokrát to sama Merkelová s úsměvem ocenila a ministra dokonce pochválila, že udělal správnou věc.

Je to jen jeden z příkladů, jak koronavirus ovlivňuje společenské styky, a to zejména v západních zemích, kde patří potřesení rukou nebo polibek na pozdrav k základním pravidlům slušného chování. V Itálii například šéf tamní civilní ochrany Angelo Borelli otevřeně řekl, že šíření nákazy nahrává i vřelá povaha Italů, kteří by se podle něj nyní měli se svou srdečností držet zpátky. Také francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran svým spoluobčanům doporučil, aby se v zájmu zdraví pokusili omezit počet objetí a uvítacích polibků. Sám prezident Emmanuel Macron se však této rady příliš nedrží, ještě ve čtvrtek jej média zachytila, jak při setkání v Neapoli líbal na tváře italského premiéra Giuseppa Conteho.

V Británii zatím tak přísní nejsou. Moderátor veřejnoprávního rozhlasu chtěl v tomto smyslu vyzkoušet šéfa anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE) Paula Cosforda, ten ale ruku nabízenou k pozdravu překvapivě přijal. „Asi se dostaneme do bodu, kdy budeme muset sociální interakce omezovat, až se infekce rozšíří. V této chvíli ale musíme pokračovat v normálním životě,“ řekl ve vysílání stanice Radio 4.

Hygienici přesto zdůrazňují, že dbát nyní více na pečlivé mytí rukou je nanejvýš vhodné. Upozorňují například na průzkumy, podle kterých průměrný člověk má na dlaních asi 3200 bakterií až 150 různých druhů. Potřesení rukou přitom může tyto bakterie přenést na druhého člověka, protože ve srovnání s krátkým stiskem nebo třeba plácnutím trvá přímý kontakt déle a je těsnější.

Nicky Milnerová z britské univerzity Anglia Ruskin upozornila, že pozdravy obvyklé například v asijských zemích jsou v časech šířící se nákazy mnohem vhodnější. Třeba japonská úklona nebo thajský pozdrav se sepnutýma rukama zdraví rozhodně ohrozí méně, než evropské zvyklosti. „V Etiopii se například lidé dotýkají loktem a pak se drcnou opačnými rameny,“ popsala Milnerová, podle níž ale asi takový způsob zdravení na starém kontinentu nezakoření.

Alternativní pozdravy jako jsou právě úklony, mávnutí nebo třeba dotyky loktů radí při současné epidemii i zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) Sylvie Brandová. A alespoň v rámci své organizace už se svým doporučením slaví úspěch. Fotografové totiž zachytili šéfa týmu WHO pro boj s korononavirem Bruce Aylwarda, jak po tiskové konferenci s úsměvem nabízí novináři na pozdrav právě loket.

lep jd

Zpravodaj

V Praze se kvůli koronaviru sejdou premiéři zemí V4

  • 29 února, 20203 srpna, 2020
  • by redakce

Varšava/Praha 29. února (ČTK) – Ve středu se v Praze kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru v Evropě uskuteční schůzka visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Na twitteru to dnes oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki, který uvedl, že setkání se koná na návrh Varšavy. Český premiér Andrej Babiš ČTK konání schůzky potvrdil a uvedl, že jednání bude na úrovni předsedů vlád.

„Jednání zemí V4 bude věnováno nynější situaci v Evropě. Chceme v souvislosti s koronavirem připravit řešení a posílit spolupráci,“ sdělil Morawiecki.

Babiš v textové zprávě adresované ČTK potvrdil, že středeční termín schůzky platí, konkrétní hodina bude ještě upřesněna. „Čekáme ještě na vyjádření maďarského a slovenského premiéra,“ uvedl Babiš. „Žádná ze zemí V4 nemá zatím pacienta s pozitivním nálezem,“ dodal český premiér.

zpt jzf ml

Zpravodaj

Ministr: V Česku je kvůli podezření 307 lidí v domácí karanténě

  • 28 února, 20203 srpna, 2020
  • by redakce

Praha 28. února (ČTK) – V domácí karanténě, kterou nařídily krajské hygienické stanice kvůli obavám z nového typu koronaviru, je k dnešnímu dni 307 lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pobývali v rizikových oblastech severní Itálie, ale jsou bez příznaků nemoci. Pokud by se u nich objevila horečka nad 38 stupňů Celsia, dušnost nebo kašel, byli by testováni. Dosud bylo ve Státním zdravotním ústavu otestováno 154 vzorků, u některých lidí opakovaně. Řekl to na dnešní tiskové konferenci.

Podle ministra je třeba mluvit nejen o nakažených, ale i uzdravených. „Výrazně stoupá počet uzdravených pacientů. Aktuálně je to více než 36.000 uzdravených,“ řekl ministr zdravotnictví. Nakažených je už téměř 84.000, více nových případů aktuálně přibývá mimo Čínu, kde epidemie začala. „Přes 80 procent lidí má lehký průběh velmi podobný respirační chorobě,“ dodal ministr. Vážnější průběh mají senioři a chronicky nemocní.

Zemí s třetím nejvyšším výskytem nákazy je Itálie, podle Vojtěcha tam dnes nejsou hlášené žádné nové případy. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly většina evropských případů, které se objevují v jiných zemích, souvisí s Itálií. „Jsou informace o tom, že někteří se nakazili třeba na letišti v Miláně,“ uvedl náměstek.

Do Prahy se podle Babiše vrátí o víkendu zhruba 20.000 lidí, kterým skončí jarní prázdniny. Větší pozornost by měli svému zdravotnímu stavu věnovat ti, kteří přijedou z regionů Lombardie, Benátky, Piemont a Emilia Romagna. „Ne všechna lyžařská střediska jsou v postižených lokalitách,“ dodal ministr. Většina Čechů míří do regionu Trentino.

Pražská hygienická stanice zprovozní od soboty infolinku pro zodpovídání dotazů Pražanů na výskyt koronaviru ve světě a na opatření, která mají dělat lidé vracející se ze zasažených lokalit. Linka na čísle 773 782 856 bude v provozu každý den od 9:00 do 19:00 a je primárně určena pro obyvatele metropole, kteří se vrací z Itálie, sdělil ČTK mluvčí Zbyněk Boublík.

Pokud se lidé vrátí z oblasti, ale nemají příznaky, rozhodne krajská hygienická stanice preventivně o jejich dvoutýdenní karanténě. Testovat se budou lidé, u kterých se příznaky objeví. Rozhodně podle ministra není na místě zavírat školy nebo vyhlašovat prázdniny.

Do pondělí chce ministerstvo podle Vojtěcha rozhodnout, jestli je možné tyto podezřelé případy nepřevážet speciální sanitkou na infekční oddělení nemocnic, ale testovat je přímo doma. „Museli by se zapojit lékaři-infektologové, kteří jsou na to vyškoleni a kteří by správně odebrali stěr z nosohltanu a vzorky krve,“ uvedl Vojtěch. Infekční kliniky jsou v každém kraji, do pondělí by podle Vojtěcha mělo být jasné, jestli na domácí testování mají kapacity.

van snm

Zpravodaj

Nemocných s chřipkou a virózami ubylo, epidemie jsou regionální

  • 28 února, 20203 srpna, 2020
  • by redakce

Praha 28. února (ČTK) – Nemocných s chřipkou a akutními onemocněními dýchacích cest za poslední týden znovu ubylo. Epidemie v Česku tak ustupuje a je už jen v některých regionech. Nejvyšší nemocnost je v Jihomoravském, Libereckém a Zlínském kraji a na Vysočině. ČTK to sdělilo ministerstvo zdravotnictví. V tomto týdnu podle něj v ČR připadalo na 100.000 obyvatel 1323 nemocných, což je o sedm procent méně než v týdnu minulém.

Národní referenční laboratoř v této sezoně evidovala do 21. února 228 závažných případů chřipkové infekce, kdy lidé skončili v nemocnici v intenzivní péči. Z nich 44 zemřelo.

Chřipka v Česku představuje dosud větší ohrožení než nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19. Lékaři v ČR zatím žádný případ nezaznamenali.

V posledních týdnu ubylo nemocných ve všech věkových skupinách. „Nejnovější údaje potvrzují, že chřipková epidemie v ČR ustupuje a má již jen regionální charakter. Nadále cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Doporučila, aby si lidé častěji umývali ruce, při kašli si zakrývali ústa, kýchali do kapesníku. Jíst by měli hodně ovoce a zeleniny. Měli by se vyhýbat většímu množství lidí. Pokud se nakazí, neměli by infekci podceňovat a dál rozšiřovat, ale měli by zůstat doma a léčit se.

Podle mluvčí ministerstva Gabriely Štěpanyové chřipková epidemie v Evropě dosáhla vrcholu už zhruba před čtyřmi týdny, i když v některých zemích vrcholí teprve teď. Laboratoř zmínila Lucembursko, Slovinsko, Rumunsko a další státy Balkánu. „Zbylé evropské země hlásí aktivitu střední až nízkou. Ve značné části regionu nicméně ještě přetrvává plošné rozšíření (nákazy),“ uvedla mluvčí.

Chřipková epidemie zasáhla Česko letos koncem ledna. Experti ji potvrdili v poslední lednový den. Část nemocnic uzavřela od začátku února pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní a interní, zavřely se ale i léčebny dlouhodobě nemocných. Podle lékařů se s komplikacemi potýkají nejvíc pacienti s chronickými chorobami či senioři. Odborníci jim proto doporučují očkování, které se lidem nad 65 let hradí z veřejného zdravotního pojištění.

Počty nemocných akutními respiračními infekcemi v ČR:

Kalendářní týden 1. týden 2. týden 3. týden 4. týden 5. týden 6. týden 7. týden 8. týden 9. týden
2020 657 1051 1122 1452 1865 1896 1608 1422 1323
2019 840 1096 1158 1447 1715 1757 1684 1452 1316

zdroj: ministerstvo zdravotnictví
ptd ktk

 

 

Navigace pro příspěvky

1 2 3
ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Leden

Únor 2021

Březen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Únor

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
8
9
10
11
12
13
14
Březen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
15
16
17
18
19
20
21
Březen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
22
23
24
25
26
27
28
Březen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
29
30
31
1
2
3
4
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS