Ministerstvo: Epidemie neštovic mpox odeznívá, lidé se mohou očkovat

Autor: Redakce | Zpravodaj | 5. 5. 2023

„Současnou globální epidemii onemocnění opičími neštovicemi hodnotíme jako odeznívající s tím, že očekáváme její brzké ukončení, pokud jde o šíření v neendemických destinacích,“ uvedl Jakob. Země, kde se nemoc dříve vyskytovala, jsou zejména v západní Africe. První případ u člověka byl popsán v roce 1970 na území dnešní Demokratické republiky Kongo. Před rokem se první případy objevily v Evropě, celkem se loni v Evropě a Severní Americe nakazilo přes 87.000 lidí.

„V České republice je od začátku epidemie opičích neštovic do současné doby zaregistrováno celkem 71 případů, přičemž poslední případ onemocnění byl notifikován v prosinci loňského roku,“ dodal Jakob. Dalšímu šíření podle něj zabránilo důsledné šetření každého případu a kontaktů nakažených.

Očkování je podle strategie doporučované zdravotníkům, kteří se mohou s nakaženými setkat, kontaktům nakažených nebo osobám poskytujícím sexuální služby. Očkovat se mohou v devíti nemocnicích. Vakcína je zdarma, ale její aplikace není hrazená z veřejného zdravotního pojištění.

V současné době nových případů v Evropě přibývá jen v jednotkách. Podle ředitelky Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) Andrey Ammonové počty od loňského července klesají. „Nicméně existuje riziko nárůstu v nadcházející jarní a letní sezoně kvůli zvýšenému cestování a festivalům,“ uvedla na webu ECDC.

Podle odborníků je šíření nemoci sezonní, více se šířila v letních měsících. Velká část českých pacientů se nakazila v zahraničí, často na dovolené nebo hromadných akcích. Většinou šlo o muže, více než 50 z nich bylo z Prahy.