Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Budoucí zdravotnice: Nejtěžší bylo smířit se se smrtí pacientů

  • 25 listopadu, 202025 listopadu, 2020
  • by andrlovak1

Ostrava 25. listopadu (zpravodajka ČTK Martina Helánová) – Silné zážitky z nemocnic, kde pomáhaly kvůli koronavirové pandemii, spojují studentky Střední zdravotnické školy AGEL v Ostravě, které se dnes vrátily k běžné výuce. Mnohé z nich se poprvé intenzivně setkaly se smrtí a s novou zkušeností se musely psychicky vypořádat. V hlavách už ale mají nového strašáka – blížící se maturitu, z níž mají velké obavy. Získaly sice zkušenosti, které by jim běžná praxe nedala. Zároveň ale ztratily řadu hodin teoretické výuky.

Budoucí maturantka Anna Stoláriková pomáhala na covidovém oddělení novojičínské nemocnice. „Bylo to celkem těžké, hlavně v tom, že jsme musely mít všechny ochranné pomůcky, to bylo náročné, nebyly jsme na to zvyklé,“ řekla ČTK.

Nejtěžší ze všeho ale podle ní bylo vidět umírat pacienty. „Na covidových odděleních se hodně umírá. Byla jsem i na oddělení s horšími případy, a to bylo psychicky náročné. S první smrtí jsem se setkala právě tam,“ uvedla Stoláriková. Přes všechny tyto zážitky si ale svou budoucí profesní dráhu nerozmyslela. „Obor mě hodně baví a spíše mě to dohnalo k tomu, abych těm lidem pomáhala ještě víc. Musela jsem si to urovnat v hlavě, hodně jsem to řešila s rodiči i holkami, které tam byly se mnou, nebyla jsem na to úplně sama,“ řekla Stoláriková. Přiznala, že nadcházející maturita pro ni znamená velký stres a uvítala by alespoň nějakou úlevu. Kvůli pomoci v nemocnicích totiž neměla ani distanční výuku.

Podobně je na tom Ivana Přívarová, která pracovala na gastroenterologickém oddělení nemocnice v Ostravě-Vítkovicích. „Hodně jsme zameškaly ve škole, ale jsou tam samozřejmě i pozitiva, protože jsme hodně získaly v praxi. Musím říct, že mě sestřičky hodně pouštěly k věcem, ke kterým bych se na praxi ve škole nedostala,“ uvedla studentka.

Práce v nemocnici byla podle ní psychicky velmi náročná. „Byla jsem u několika případů, kdy nám umřel pacient. Bylo to hodně náročné, hlavně první případ. To jsem hodně těžce nesla a dlouho mi to trvalo, než jsem se s tím nějak vyrovnala. Hodně mi pomohly sestřičky,“ řekla Přívarová. V prvních chvílích dokonce zvažovala, že změní studijní obor. „Po pár dnech se to zlepšilo a řekla jsem si, že to k tomu patří,“ uvedla. Výpadek ve škole podle ní dohnat lze, ale bude to stát velké úsilí.

Za velkou zkušenost považuje práci v nemocnici i Rosana Balážová. „Pracovala jsem ve Vítkovické nemocnici Agel v Ostravě na interním oddělení, které momentálně funguje jako suspektní covid. Získala jsem hodně zkušeností, protože na interním oddělení je všechno možné, takže jsem viděla opravdu hodně,“ řekla Balážová. Také ji ale děsí maturita. „Bude to hodně těžké a už za půl roku máme maturovat“ uvedla Balážová, která má největší obavy z angličtiny.

Kromě profesních zkušeností ale budoucím zdravotnicím současný stav přinesl i cenné zážitky pro osobní život. „Pozitivně vnímám to, že jsme bydlely samy a vyzkoušely si takový ten život, kdy člověk chodí do práce a musí si sám zajistit jídlo,“ řekla další studentka Laura Bulavová. Pracovala na interně nemocnice ve Šternberku. Věří, že zameškané učivo je možné dohnat. Záležet ale podle ní bude hlavně na osobní snaze každého z budoucích maturantů.

mtk

Zpravodaj

Kvůli hackerskému útoku na nemocnici v Německu zemřela pacientka

  • 17 září, 202025 září, 2020
  • by CRS Webmaster

Düsseldorf (Německo) 17. září (ČTK) – Za hackerským útokem na nemocnici v německém Düsseldorfu minulý týden stáli vyděrači. Patrně však netušili, že cílem útoku se stala nemocnice. V důsledku kolapsu informačního systému zemřela jedna pacientka, což prokuratura vyšetřuje jako zabití z nedbalosti. Podle agentury DPA to vyplývá z dnes zveřejněné vyšetřovací zprávy ministerstva spravedlnosti spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko.

Fakultní nemocnici v Düsseldorfu postihl minulý čtvrtek výpadek asi 30 serverů, v důsledku čehož nemocnice nepřijímala sanitky ani objednané pacienty a plánované operace musely být odloženy.

Hackerský útok se zdařil kvůli bezpečnostní chybě v nespecifikovaném, byť údajně běžném softwaru. Dosud neznámí útočníci zašifrovali servery a na jednom z nich zanechali vzkaz s požadavkem na výpalné, který byl ovšem adresován düsseldorfské Univerzitě Heinricha Heineho. Konkrétní požadovanou částku hackeři neuvedli.

Policie je následně kontaktovala a sdělila jim, že nezablokovali servery vysoké školy, nýbrž nemocnice, čímž ohrozili zdraví pacientů. Hackeři poté servery sami rozšifrovali, aniž obdrželi peníze, a s policií přerušili kontakt.

Podle vyšetřovací zprávy kvůli útoku zemřela žena, kterou düsseldorfská nemocnice v noci z 11. na 12. září nebyla schopna přijmout. Namísto toho musela být ve vážném zdravotním stavu převezena do několik desítek kilometrů vzdáleného Wuppertalu, kde krátce po příjezdu zemřela. Státní zastupitelství případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti.

Klinika oznámila, že ještě nějakou dobu potrvá, než bude opět schopna fungovat v běžném provozu. Data pacientů se podle ní nicméně podařilo zachránit.

Hackerské útoky na nemocnice se v nedávné době odehrály také v Česku. Nejznámějším loňským případem bylo faktické odstavení počítačové sítě a následné ochromení nemocnice v Benešově. Hackeři v minulosti napadli také zdravotnická zařízení v Brně či Kosmonosech. Neúspěšný útok na jeden ze svých serverů oznámila i Fakultní nemocnice Ostrava. Loni byla podle odhadů expertů napadena asi pětina tuzemských nemocnic.

abl mka

Aktuálně

Smrt lékaře z Wu-chanu vyvolala v Číně vlnu rozhořčení

  • 7 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 7. února (ČTK) – Velký smutek, ale také nebývalou kritiku vládních úřadů vyvolala v Číně smrt lékaře z města Wu-chan, který se už v prosinci snažil varovat své kolegy před novým typem koronaviru a byl policií obviněn z šíření poplašných zpráv. Třiatřicetiletý oftalmolog viru podlehl v noci na dnešek. Čínské vedení slíbilo, že okolnosti jeho úmrtí vyšetří. Cenzoři ale zároveň na sociálních sítích rychle odstraňují příspěvky, které v souvislosti se smrtí lékaře obviňují vládu, píše dnes zpravodajský server BBC News.

Lékař Li Wen-liang pracoval v jedné z nemocnic ve městě Wu-chan, ze kterého se nový typ koronaviru začal koncem loňského roku šířit. V prosinci poslal v uzavřené diskuzní skupině zprávu svým kolegům. Upozorňoval je, že v jeho nemocnici bylo umístěno do karantény sedm lidí nakažených neznámým koronavirem, který se podobá viru způsobující nemoc SARS. Varoval před možným propuknutím epidemie a radil lékařům, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky. O čtyři dny později ho navštívili policisté, obvinili ho z šíření falešných zpráv a rušení veřejného pořádku a vyzvali ho, aby své „nelegální aktivity“ ukončil.

Zpráva o úmrtí očního lékaře, který se údajně koronavirem infikoval od pacientky, se dočkala obrovského množství komentářů na populární čínské sociální síti Weibo. Mnozí z pisatelů kritizovali úřady, že podcenily agresivitu viru a zpočátku se snažily držet jeho šíření v tajnosti. V dalších příspěvcích zaznívaly stížnosti na nedostatečnou svobodu projevu v Číně.

Server BBC News konstatoval, že si lze jen stěží vzpomenout na nějakou událost z posledních let, která by v Číně vyvolala takový zármutek, vztek a pocit nedůvěry k vládě. Dva nejpopulárnější hashtagy na síti Weibo ze čtvrtečního večera „Wuchanské úřady dluží doktoru Li Wen-liangovi omluvu“ a „Chceme svobodu projevu“ se ale rychle staly terčem cenzury.

Při dnešním hledání na síti Weibo bylo podle BBC patrné, že byly smazány statisíce komentářů a zbyla jich jen hrstka. „Toto není smrt udavače, to je smrt hrdiny,“ zněl jeden z nich.

Další diskutéři začali své reakce zveřejňovat pod méně nápadnými klíčovými slovy. „Nezapomeňte na to, jak se teď cítíte. Nezapomeňte tenhle pocit hněvu. Nesmíme dovolit, aby se něco podobného stalo znovu,“ napsal další z přispěvatelů.

„Jestli vás rozčiluje to, co vidíte, povstaňte. Mladí lidé, síla změny je ve vašich rukou,“ nabádal bojovně jiný.

Kolem smrti Li Wen-lianga navíc panoval zmatek. Původní zprávu o lékařově úmrtí čínská média dementovala s tím, že Li je v kritickém stavu, ale živý. Později však byla potvrzena jeho smrt, která nastala dnes ve 2:58 místního času (ve čtvrtek v 19:58 SEČ). Podle médií byl Li ženatý a měl jedno dítě, druhé má přijít na svět v červnu.

Od konce loňského roku si virus v pevninské Číně vyžádal 31.161 nakažených a 636 mrtvých. Stovky dalších případů infekce byly zaznamenány mimo pevninskou Čínu, po jednom mrtvém ohlásily Hongkong a Filipíny.

lcm jd

Aktuálně

Nový vir v Číně zabil 17 lidí a nakazil stovky, rychle se…

  • 22 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 22. ledna (ČTK) – Počet obětí nákazy novým koronavirem v Číně stoupl na nejméně 17 a počet infikovaných přesáhl 470. Všechna úmrtí jsou hlášena z čínské centrální provincie Chu-pej, jejíž hlavní město Wu-chan je považováno za ohnisko nákazy. Ta se mezitím rychle rozšířila do nejméně 14 čínských provincií a také do zvláštních správních oblastí Hongkong a Macao. Mimo Čínu už byly první případy zaznamenány v Thajsku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu, podezřelý případ hlásí Mexiko. Kvůli rychlému šíření nákazy dnes mimořádně zasedá Světová zdravotnická organizace (WHO). Čína i další země světa už přijaly preventivní opatření proti šíření viru s označením 2019-nCoV.

Jenom v provincii Chu-pej už bylo zaznamenáno 444 případů nakažení koronavirem, který způsobuje plicní onemocnění. Ještě během úterka se počet případů odhadoval na zhruba 300. Čínská národní zdravotnická komise uvedla, že virus se přizpůsobuje a mutuje, což ztěžuje snahy úřadů šíření epidemie bránit.

Čína dále přijala opatření, která mají lépe ochránit před nákazou lékařský personál a také zlepšit léčebné metody při onemocnění virem. Čínské úřady dnes vyzvaly občany, aby necestovali do 11milionového města Wu-chan. Obyvatelé Wu-chanu by zase neměli, pokud je to možné, město opouštět. Lidé žijící ve městě jsou nabádáni, aby se neshromažďovali a vyhýbali se místům, kde se dají očekávat davy. Na vlakovém nádraží a na letišti ve Wu-chanu, který je významným dopravním uzlem, byla instalována zařízení na měření tělesné teploty.

Kvůli šíření doposud málo prozkoumaného viru byly zrušeny slavnostní akce plánované k lunárnímu Novému roku. Tento nejvýznamnější čínský svátek letos připadá na 25. ledna.

Preventivní opatření nepřijímají pouze čínské úřady. Například londýnské letiště Heathrow zavádí oddělené prostory pro pasažéry cestující z oblastí postižených novým koronavirem. Bělehradské letiště bude cestující prohlížet termokamerami. Podobná opatření v poslední době přijala letiště v řadě asijských států i v USA, Británii, Austrálii, Itálii či Turecku. Dokonce i Severní Korea se zřejmě rozhodla uzavřít hranice pro zahraniční turisty, aby zabránila rozšíření nového typu koronaviru ze sousední Číny.

WHO má na dnešní krizové schůzce rozhodnout, zda vydá celosvětově závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy, včetně vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu.

Milan Trojánek z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce dnes ČTK řekl, že průběh onemocnění novým koronavirem zachyceným v Číně je nejspíš podobný jako u virů stejné čeledi SARS nebo MERS a pravděpodobně se přenáší ze zvířat.

V rizikových oblastech by se podle Trojánka měli cestovatelé vyhýbat kontaktu s nemocnými či uhynulými zvířaty a dbát na řádnou tepelnou úpravu potravin, zejména masa a vajec. „Je vhodné vyhýbat se v postižených oblastech kontaktu s osobami, které jeví známky respirační infekce, a dbát na pravidelné mytí rukou, neboť respirační viry ulpívají na površích a při dotyku s nimi a následným přenesením na sliznice může dojít k infekci,“ řekl Trojánek.

České cestovní kanceláře zatím nezaznamenaly obavy českých turistů z cest do Číny.

zdp mka

Aktuálně

Počet smrtelných úrazů klesl v ČR loni v pololetí o třetinu na…

  • 20 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 20. ledna (ČTK) – Počet smrtelných pracovních úrazů klesl v Česku v prvním pololetí 2019 o třetinu na 40, což je nejnižší počet za posledních 12 let. Počet pracovních úrazů u zaměstnanců se snížil meziročně o 3,5 procenta na 23.218 případů. Vyplývá to z nejnovějších statistik Českého statistického úřadu.

„Za smrtelnými úrazy stojí výhradně mužské profese. Je to dáno tím, že pracují v nejrizikovějších oborech, například v těžbě, zpracovatelském průmyslu nebo stavebnictví. Třetinový pokles úrazů je významný a za posledních 12 let jde o nejlepší výsledek z hlediska prevence pracovní úrazovosti ve firmách. Smrtelné úrazy u žen jsou méně časté a jejich výskyt od roku 2015 více méně stagnuje na dvou až třech případech za pololetí,“ uvedl Ondřej Švadlenka z Ardon Safety, která se zabývá analýzou rizik na pracovišti.

Za úbytkem smrtelných úrazů podle něj stojí více faktorů. Patří mezi ně i sílící tlak velkých firem na prevenci úrazovosti a rostoucí ochota do dalších investic. „I přes tyto snahy je třeba počítat s konstantními riziky. Například u žen dochází ke smrtelným úrazům nejčastěji v dopravě a skladování, rizikový je rovněž zpracovatelský průmysl,“ upozornil.

Každý druhý smrtelný pracovní úraz se stává mužům při práci ve výškách a nejrizikovější obor je stavebnictví, doplnil školitel bezpečnosti práce z Bureau Veritas Petr Kaňka. Nejrizikovější jsou podle něj nováčci v prvních 30 měsících u nového zaměstnavatele, kterým se stane půlka všech vážných úrazů. Druhá polovina připadne na všechny ostatní, statisticky významné zvýšení úrazovosti je u zkušených rutinérů, mužů kolem 54 let věku.

V prvním pololetí loňského roku denně chybělo na pracovišti 73.000 lidí kvůli pracovní neschopnosti způsobené úrazem. Po připočtení zaměstnanců na neschopence kvůli nemoci se číslo zvýšilo na 229.712 lidí. Jde o nejvyšší průměrný denní stav práce neschopných zaměstnanců od prvního pololetí 2008.

Dvě třetiny všech pracovních úrazů připadnou na muže a třetina na ženy. Ženy ale tráví v pracovní neschopnosti stále více času, zejména kvůli nemocem a mimopracovním úrazům. Od roku 2012 počet prostonaných dní u žen narostl o více než dvě pětiny a výrazně přesáhl 12 milionů dní, podotkl Kaňka.

fd gcm

ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Únor

Březen 2023

Duben
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
27
28
29
30
31
1
2
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
3
4
5
6
7
8
9
Duben

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
10
11
12
13
14
15
16
Duben

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
17
18
19
20
21
22
23
Duben

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
24
25
26
27
28
29
30
Duben

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
1
2
3
4
5
6
7
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS