Německá vláda nadále nevylučuje, že Navalnyj byl otráven

Zpravodaj | 24. 8. 2020

Berlín 24. srpna (zpravodaj ČTK) – Německá vláda nadále nevylučuje, že za vážným zdravotním stavem ruského opozičního předáka Alexeje Navalného byla otrava, s konečným stanoviskem je ale nutné vyčkat na zjištění lékařů. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. O Navalného pečují lékaři berlínské kliniky Charité.

„Nadále existuje vážné podezření z otravy,“ řekl Seibert, který o tomto podezření hovořil již v pátek. „Je ale potřeba počkat na to, co zjistí lékaři,“ dodal dnes. Zopakoval také, že okolnosti stavu Navalného musí být plně a transparentně vysvětleny.

Seibert dnes od novinářů čelil sérii otázek, jaký je status Navalného v Německu a zda se zde léčí jako soukromá osoba, nebo je hostem německé vlády. Jasnou odpověď Seibert tisku neposkytl, konstatoval pouze, že cesta německého opozičního předáka do Berlína byla uhrazena ze soukromých zdrojů a že německá vláda z humanitárních důvodů Navalného léčbu v Německu podpořila. Následně dodal, že žádné formální pozvání vláda neučinila a že Merkelová a také francouzský prezident Emmanuel Macron v uplynulém týdnu uvedli, že jsou ochotni přijmout Navalného k léčbě, pokud si to rodina bude přát.

Na doplňující otázku, proč se na transportu Navalného z letiště na kliniku Charité podíleli vedle záchranářů i policisté a proč součástí kolony byla i limuzína, Seibert odvětil, že bylo nutné zajistit co nejrychlejší a bezproblémový převoz pacienta.

Na bezpečnost Navalného podle agentury DPA dohlíží v Charité Spolkový kriminální úřad (BKA). To Seibert zdůvodnil podezřením z možné Navalného otravy, proto musela být jistá bezpečnostní opatření přijata. DPA dodala, že na základě zákona se BKA stará o ochranu členů vlády a jejích zahraničních hostů.

zpt ank