UNESCO: Kvůli koronaviru nechodí do školy na 290 milionů dětí

Autor: redakce | Zpravodaj | 5. 3. 2020

Paříž 5. března (ČTK) – Kvůli uzavření škol, jímž se řada zemí snaží zabránit dalšímu šíření nového koronaviru, zůstalo doma na 290,5 milionu žáků a studentů ve 22 státech. Informovala o tom Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) na svých stránkách. Na 10. března kvůli tomu svolala mimořádnou schůzku ministrů školství.

Kvůli obavám z nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru šířící se od prosince z Číny, uzavřelo školy celonárodně 13 zemí. Dalších devět přijalo taková opatření na regionální úrovni. Pokud by i těchto devět států rozšířilo zákaz na celou zemi, zůstalo by doma dalších 180 milionů žáků a studentů.

Ještě před dvěma týdny byla Čína jedinou zemí, která školy kvůli nové epidemii zavřela. Právě tam si nemoc COVID-19 vyžádala nejvíce obětí – asi 3010, dalších na 275 nakažených tímto koronavirem zemřelo jinde ve světě. Dosud se nákaza potvrdila v osmi desítkách států, které hlásí celkem na 95.600 nakažených, z toho 80.400 registrovala Čína. Na 53.700 lidí se z nemoci vyléčilo.

Organizace UNESCO chce na mimořádném zasedání příští týden jednat o možnostech, jak zajistit výuku i pro děti, které musí zůstat doma. Pro takové případy UNESCO navrhuje programy vyučování na dálku prostřednictvím levných mobilních technologií.

Uzavření škol je problém nejen pro žáky kvůli zanedbání výuky, ale často také pro rodiče, kteří kvůli tomu mnohdy nemohou chodit do práce.

nob jd