Skip to content
www.mednews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Slovinsko vrátilo celé Česko na seznam bezpečných zemí

  • 17 července, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 17. července (ČTK) – Slovinsko ode dneška vrátilo celou Českou republiku na seznam bezpečných zemí z hlediska rizika nákazy koronavirem. Zrušilo tak omezení, které dosud platilo pro obyvatele Moravskoslezského kraje. Ti už nebudou muset v případě cesty do Slovinska do karantény. Uvedlo to ministerstvo zahraničí v Mapě cestovatele zveřejněné na svém webu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přitom vyhlásil ode dneška kvůli epidemii koronaviru zpřísněná hygienická opatření v celém Moravskoslezském kaji.

Slovinsko na počátku července kvůli růstu počtu případů nákazy koronavirem v Česku zařadilo celou zemi mezi středně rizikové státy. Na počátku minulého týdne pak Lublaň toto omezení zmírnila, když za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. A nyní již mohou všichni Češi bez ohledu na místo bydliště do Slovinska opět cestovat bez omezení. Nadále ale platí povinnost, vstupovat do země pouze na vybraných hraničních přechodech.

České velvyslanectví v Lublani upozorňuje také na to, že na slovinském seznamu středně rizikových zemí zůstává Chorvatsko. Češi tak při návratu z Chorvatska nemohou pokračovat v dovolené ve Slovinsku, ale mohou zemí pouze projet. Tranzit nesmí přesáhnout 12 hodin a na slovinském území jsou přípustné pouze nezbytné zastávky.

str ver

Zpravodaj

ČR začne postupně otevírat obchody, vládní plán sklízí i kritiku

  • 15 dubna, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 15. dubna (ČTK) – Česko se připravuje na postupné uvolňování omezení a zákazů, které od půlky března utlumily běžný život i ekonomiku. Scénář na příští týdny představila vláda v úterý, plán ale sklízí kritiku. Pro podnikatele je příliš konzervativní a nelogický, restauratérům chybí přesnější pravidla, opoziční politici postrádají detaily o podpoře podnikatelů. Pandemie koronaviru se v Česku drží pod kontrolou, podařilo se zabránit nekontrolovanému šíření onemocnění covid-19 a nemocnice zvládají péči o nakažené pacienty včetně těžkých případů.

Obchody, provozovny služeb, restaurace nebo památky se mají otevírat a kulturní a sportovní akce obnovovat v pěti etapách od 20. dubna do 8. června. Postupně začne nabíhat i výuka, školy se otevřou jen částečně a jen pro některé žáky. Běžnou péči o pacienty mohou začít obnovovat i nemocnice, kromě nich by měly postupně na běžný režim přejít i ambulance. Ministerstvo práce a sociálních věcí má připravený plán otevírání sociálních služeb, čeká ještě na počty nakažených za Velikonoce. Řada větších akcí se dál ruší nebo přesouvá a v zemi platí omezení pohybu a cestování.

Připomínky k vládnímu plánu dnes poskytla Hospodářská komora a další svazy. Vadí jim, že s nimi vláda plán nekonzultovala. Vládu vyzvaly, aby zveřejnila a obhájila data a model, na kterém svůj plán rozvolňování omezení postavila. Někteří restauratéři pak po vládě chtějí přesnější pravidla pro otevření, nejasné je pro ně třeba fungování vnitřních toalet při obnoveném provozu zahrádek či o případném povinném rozestupu hostů. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček ale plán vlády považuje za vyvážený a opatrný, v případě nárůstu počtu nakažených lidí podle něj umožňuje „zatáhnout za záchrannou brzdu“.

Firmy, kterých se vládní omezení dotkla, počítají ztráty. Podle prodejců aut se letošní prodeje nových vozů propadnou zhruba o 30 procent z loňských 250.000 vozů. Autosalony i autobazary se budou moci po měsíci otevřít od pondělí. Zavření restauračního trhu na tři měsíce bude mít nepříznivý dopad i na minipivovary. Majitelé je budou muset prodávat nebo zavřít a podle svazu minipivovarů se tak rozhodne 40 procent z nich. Před krizí bylo v Česku 500 minipivovarů. V průzkumu Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů firmy nahlásily snížení výroby až o 40 procent v důsledku pandemie, hromadné propouštění ale neplánují.

Do škol se výuka do prázdnin v plném rozsahu nevrátí. Příští týden by se mohly konat například státnice, pro maturanty se dveře škol zřejmě otevřou 11. května a skupinám školáků z prvního stupně základních škol 25. května. Nebude to ale formou povinné docházky a bude záležet na rozhodnutí rodičů. Skupiny budou fungovat i odpoledne, nahradí tak klasickou školní družinu. Pro první i druhý stupeň základních škol zůstane nadále nosná výuka na dálku. Ředitelé základních škol dnes ale ČTK řekli, že plán otevřít školní skupiny je stále plný nejasností. Není například zřejmé, kolik dětí do škol začne chodit ani zda pro ně školy budou mít dost vyučujících a jak se fungování skupin skloubí s výukou na dálku. Podle ministra školství Roberta Plagy by neměli mít rodiče nárok na ošetřovné, pokud dítě do školní skupiny umístí. Školním rokem omezení pro děti a rodiče neskončí, letní tábory se možná budou moci uskutečnit až ve druhé polovině prázdnin.

Částečný návrat k běžnému životu má pomoci takzvaná chytrá karanténa, která podle údajů z mobilů či platebních karet umožní zrychlené zjišťování potenciálně nakažených. Po nynějším testovacím provozu v několika krajích se má v celé zemi naostro rozjet od 1. května.

Kvůli pandemii se už zrušily nebo posunuly stovky kulturních, společenských a sportovní akcí, od lokální po mezinárodní. Letos se například nepůjde tradiční pochod Praha-Prčice. Nejistota ohrožuje i konání letních hudebních festivalů, jejich pořadatelé stále vyčkávají a doufají, že vláda rozhodne co nejdřív. Státní památky se otevřou 8. června, zatímco běžně začíná hlavní sezona 1. dubna. Národní památkový ústav odhaduje ztrátu způsobenou omezením kvůli koronaviru do konce května na 150 milionů korun.

V Česku je aktuálně 6216 případů nákazy, vyléčených od rána přibylo 143 na 819 a za dnešek zatím nikdo nezemřel. Ve světě dnes počet nakažených přesáhl dva miliony, první milion byl překročen na začátku dubna. Podle zdravotnických statistiků bude koncem dubna v Česku zhruba 10.000 pozitivních případů covid-19. Do jejich modelu se promítá počet neodhalených případů v populaci. Současné předpoklady počítají asi s deseti procenty, přesnější údaje ukáže studie na vzorku populace. Data se začnou sbírat v půlce příštího týdne a výsledky budou asi za dva týdny. Lidé se mohou k testování hlásit dobrovolně. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je zásadní, že v ČR nepřibývá lidí, kteří potřebují léčbu v nemocnici. Zdravotnický systém péči o hospitalizované zvládá, a nemocnice tak mohou začít obnovovat péči o další pacienty.

gcm snm

Zpravodaj

Asi 6000 lidí podepsalo petici za dobrovolný návrat dětí do…

  • 14 dubna, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 14. dubna (ČTK) – Odpůrci požadavku uzavření škol až do konce školního roku vyzývají v petici ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby umožnil dobrovolný návrat dětí do škol. Děti podle nich mají právo na kvalitní vzdělávání a setkávání s vrstevníky. Mnozí rodiče podle autorů petice nezvládají svým dětem s učením doma pomoct. Petici podepsalo dosud kolem 6000 lidí. K jiné petici za zavření škol do prázdnin se připojilo zhruba 91.000 lidí. O možnostech otevírání škol má dnes jednat vláda.

„Voláme po odborné platformě a hledání alternativy, které by všem dětem bez rozdílu umožnily kvalitní vzdělávání i v současné situaci. Není možné strašit veřejnost nepromyšlenými výroky o rouškách ve školách a rozestupech. Pojďme hledat konstruktivní řešení, které zajistí dobrovolný návrat do škol těm, kteří to potřebují,“ stojí v nové petici. Podle jejích autorů není možné zavření škol prodlužovat na základě pouhé obavy.

Podle autorů podpisové akce se v dětském kolektivu vyskytuje rozličné množství nemocí, kterými se děti od narození musí nakazit. Covid-19 tu podle nich může být i na podzim a školy zavřené napořád zůstat nemohou.

Škola podle signatářů představuje i důležité místo pro budování vztahů mezi dětmi. Těm se podle nich stýská po kamarádech a obvyklých aktivitách. „Samotná izolace s rodiči navíc pro mnoho z nich představuje velkou stresovou zátěž, stejně tak pro rodiče,“ stojí v petici.

Podle ní se někteří rodiče nyní nestíhají dětem plně věnovat, protože musí pracovat z domova. Někteří k tomu nemají ani nutné vybavení či pedagogické schopnosti, upozorňují signatáři. Navíc podle nich spousta škol doposud nebyla schopná zprovoznit výuku on-line a vzdělávání řeší jen zadáváním úkolů přes e-mail a delegováním požadavků na rodiče.

„Ve velkých městech jsou děti navíc celý den zavřené v bytech a pro mnoho rodin se tak aktuální situace stává neúnosnou,“ stojí v petici. V nelehké situaci jsou podle ní například samoživitelky, rodiče pracující na dohodu o provedení práce či děti ze sociálně slabých rodin nebo děti s poruchami učení či psychickými problémy.

Již dříve vznikla petice, která požaduje naopak uzavření škol do konce června. Její autoři ji se zhruba 80.000 podpisy v sobotu odeslali na ministerstvo školství a další místa. Od té doby se k ní připojilo dalších asi 11.000 lidí. Signatáři této petice se obávají, že by otevření škol zrychlilo koronavirovou nákazu. Také se jim nelíbí, že by děti při vyučování možná musely nosit roušky.

Školy jsou uzavřeny od 11. března. Podle dřívějších informací by se mohly otevřít v polovině května. Hlavní hygienička Jana Rážová ale v pondělí řekla, že epidemiologové nedoporučují úplné otevření škol do konce školního roku. Prioritu by podle ní měli mít žáci, kteří zakončují ročník nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou.

ptd rot

Zpravodaj

Vláda prodloužila nouzový stav kvůli koronaviru do 30. dubna

  • 9 dubna, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 9. dubna (ČTK) – Vláda dnes prodloužila nouzový stav na území celé České republiky do čtvrtka 30. dubna. ČTK o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Nouzový stav kvůli ohrožení zdraví obyvatel epidemií nového typu koronaviru platí v Česku od 12. března od 14:00 a měl vypršet v sobotu 11. dubna. Kabinet o možnost prodloužit nouzový stav musel požádat Sněmovnu, která s tím vyslovila souhlas v úterý.

Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Menšinová vláda ANO a ČSSD žádala dolní komoru o prodloužení o dalších 30 dnů, což jí doporučil Ústřední krizový štáb. Politické špičky se ale přiklonily ke kratší době. S návrhem 30. dubna přišel předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana vládu ve Sněmovně toleruje.

jzf opm mol

Zpravodaj

Epidemie covid-19 je v Česku podle Vojtěcha pod kontrolou

  • 8 dubna, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 8. dubna (ČTK) – V Česku se podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se v následujících týdnech může postupně začít vracet k normálnímu životu, prohlásil dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nemocnice podle něj zvládly péči o vážně nemocné a podařilo se ochránit nejvíce zranitelné skupiny. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) varoval před přílišným optimismem a upozornil na to, že virus je mimořádně zrádný. Další opatření navržená vládou kvůli epidemii schválila Sněmovna.

I když některá opatření, která od první poloviny března paralyzují každodenní život i ekonomiku, se začnou zmírňovat či rušit, je podle odborníků třeba postupovat po krocích a obezřetně. Dosud potvrzených víc než 5200 případů nákazy koronavirem v Česku má na konci dubna vzrůst na zhruba 10.600 nakažených, dřívější odhady uváděly 14.200 případů. V nemocnicích podle ministerstva zdravotnictví dosud zemřelo 99 lidí s covidem-19, vyléčilo se 233 pacientů. Laboratoře v úterý udělaly rekordních 7434 testů, jejich celkový počet tak stoupl na 98.681.

Česko se podle Vojtěcha díky přijatým omezením vyhnulo černému scénáři z Itálie, Španělska, Británie či USA, kde zdravotnický systém nezvládá nápor vážně nemocných pacientů. Ministerstvo proto připraví postupné uvolnění nemocniční péče pro běžné pacienty. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se blíží k jedna. „Reprodukční číslo blízké jedné neznamená zastavení šíření nemoci, ale šíří se kontrolovaně,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Za úterý přibylo 195 lidí s nově prokázanou nákazou, za dnešek zatím 204 na celkových 5221. V nemocnicích bylo v úterý 432 pacientů s nemocí covid-19, u víc než stovky z nich mělo onemocnění těžký průběh. Většina zemřelých je ve věku nad 80 let. „Podstatná část pacientů, kteří zemřou, zemřou s covid-19, ale ne na covid,“ zdůraznil předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Nákaza koronavirem se zatím prokázala ve 34 pobytových zařízeních sociálních služeb z celkového počtu 1900, dnes začíná testování zaměstnanců.

Přes nadcházející Velikonoce se nebudou dál zpřísňovat bezpečnostní opatření, uvedl po dnešním jednání krizového štábu Hamáček. Současná opatření jsou podle něj dostačující. Zopakoval, že letošní svátky se ale musejí obejít bez tradičního koledování dětí i dospělých spjatého s Velikonočním pondělím. Věřící se nemohou osobně zúčastnit bohoslužeb, ale mohou využít on-line přenosů z řady farností.

O dalších opatřeních kvůli koronaviru měla dnes znovu jednat vláda, zasedání ale nakonec odložila na čtvrtek zřejmě kvůli pokračující schůzi Sněmovny.

Z opatření proti dopadům epidemie dnes poslanci zatím schválili omezení pro maximální výši úroků ze spotřebitelských úvěrů a sankcí za jejich nesplácení. Zrychleně by měli projednat také například změny v insolvencích a exekucích a úpravu přijímacích zkoušek na vysoké školy. Sněmovna už schválila, aby policisté a strážníci dostali možnost ukládat pokuty až do 10.000 korun lidem porušujícím opatření proti šíření koronaviru.

Další schválené návrhy mohou pomoci vládě vyrovnat se s ekonomickými dopady epidemie. Podle odhadů z České národní banky se česká ekonomika s ohledem na snížení spotřeby elektřiny mohla v posledních dvou březnových týdnech propadnout meziročně o víc než devět procent. Sněmovna dnes pro ČNB schválila širší možnosti finančních obchodů, což může pomoci státu při vydávání státních dluhopisů. I přes kritiku opozice prošla Sněmovnou také úprava zmírňující pravidla pro strukturální deficit.

Vládní opatření ke zmírnění ekonomických dopadů krize přitom považuje 72 procent podniků za nedostatečná. Desetina firem musela zcela uzavřít výrobu, téměř třetina podniků hlásí snížení výroby o více než 20 procent, vyplývá z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy. Třeba automobilka Škoda Auto dnes potřetí prodloužila odstávku výroby ve svých českých závodech až do 27. dubna. Propad v cestovním ruchu podle průzkumu pro agenturu CzechTourism nejvíce zasáhne Prahu, kde je v tomto oboru ohroženo přes 36.600 pracovních míst.

Epidemie ale může přinést i nová pracovní místa. Americká společnost Honeywell pravděpodobně postaví u Olomouce závod na výrobu respirátorů, oznámil ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

red abz dvd rot

Zpravodaj

Jak zatím karanténa postihla českou infrastrukturu

  • 7 dubna, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 7. dubna (ČTK) – Výběr informací o dopadech nouzového stavu, který vláda 12. března vyhlásila kvůli šíření nového typu a který dnes Sněmovna umožnila prodloužit do 30. dubna:

Doprava:

– K nejvíce zasaženým oborům patří osobní i nákladní doprava. Kvůli omezení volného pohybu se například výrazně propadl počet cestujících na železnici, ale také v regionálních autobusech nebo městské hromadné dopravě. V osobních vlacích Českých drah nyní jezdí zhruba desetina původního počtu cestujících, a podnik tak snížil objem ujetých kilometrů na dálkových tratích o 40 procent, a v regionech o zhruba 13 procent. Leo Express stáhl z provozu tři čtvrtiny spojů, RegioJet omezil komerční linky asi o dvě pětiny a část provozu zastavila i Arriva.

– Například České dráhy odhadují ekonomické dopady krize v řádech miliard korun, stamilionové škody očekávají i další dopravci. O téměř všechny zakázky přišli autobusoví dopravci provozující příležitostnou a komerční přepravu, některé firmy už začaly propouštět. Zhruba polovina přeprav ubyla i mnoha nákladním dopravcům. Podle údajů z minulého týdne zaznamenalo propad zakázek o více než polovinu téměř 40 procent kamionových dopravců, dalších 20 procent pak o třetinu.

– Městská hromadná doprava v řadě měst přešla kvůli úbytku cestujících na prázdninové jízdní řády, přesto ale řada spojů jezdí poloprázdná. Hromadnou dopravu v Praze třeba využívá až o 80 procent méně cestujících než před koronavirovou krizí. Klesla i intenzita automobilové dopravy, a to včetně Prahy, kde dočasné zrušení platnosti parkovacích zón umožnilo větší využívání automobilů například při cestách do zaměstnání v centru. V druhé půlce března i tak klesla automobilová doprava v Praze v meziměsíčním srovnání o třetinu.

Zaměstnanost:

– Dostupná čísla sice ještě neukazují růst nezaměstnanosti, ministerstvo práce nicméně očekává, že kvůli koronaviru vzroste až o pět procentních bodů ze současných tří procent. Na této úrovni se nezaměstnanost pohybuje dlouhodobě a tříprocentní zůstala i v březnu. Jak ale v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ubývá volných pracovních míst. V únoru jich bylo 351.624, v březnu jich počet poklesl o téměř 10.000. Další čísla Úřad práce zveřejní 8. dubna.

Spotřeba elektřiny:

– Podle distribučních firem klesla také spotřeba elektřiny, a to v důsledku omezení kvůli šířící se pandemii nového koronaviru, kdy jsou zavřené například obchody a restaurace. Podle údajů z poloviny března zaznamenal největší ČEZ na svém distribučním území zhruba pětiprocentní pokles spotřeby v porovnání s předchozím týdnem, Pražská energetika uvedla pokles na úrovni deseti procent. E.ON pak hlásil meziroční pokles přibližně o pět procent.

Práce z domova:

– Výrazně po vyhlášení nouzového stavu a souvisejících omezení vzrostla práce z domova u lidí, kde to povaha jejich zaměstnání nebo podnikání umožňuje. Přesná čísla sice nejsou k dispozici, ale podle dostupných údajů má možnost takzvaného home officu třetina pracujících Čechů a většina z nich jí aktuálně využívá. Důkazem nárůstu práce z domova je například zvýšená poptávka po monitorech, redukcích a dalším počítačovém vybavení, stejně jako nárůst internetového provozu. Ten se v pevných i mobilních sítích zvýšil zhruba o třetinu.

Nákupní chování:

– Podle analýzy České spořitelny, založené na platbách jejích klientů, klesly výdaje domácností zhruba o čtvrtinu. Lidé přestali kupovat oblečení, omezili útraty v restauracích. Naopak více utrácejí za potraviny a léky. Nákupy se přesunuly na internet a lidé začali masivně spoléhat na e-shopy, kde utratili o 44 procent více. Hitem se staly online nákupy potravin a objednávky hotových jídel z restaurací. České online supermarkety rozšířily služby, kvůli enormnímu zájmu o nákup trvanlivých potravin na internetu tento sortiment zahrnuly do nabídky také e-shopy Mall.cz a Alza.cz.

Výrobní firmy:

– Šíření koronaviru a omezení běžného života měly dopad také na fungování firem, větších i menších. Výrobu přerušila Škoda Auto, označovaná za motor českého hospodářství, a také automobilky TPCA u Kolína a Hyundai v Nošovicích. Nevyrábí ani producent autobusů Iveco ve Vysokém Mýtě, omezený provoz mají firma Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce, která patří k evropským lídrům výroby pryžových těsnění do aut, producent autodílů Bosch či liberecký výrobce klimatizací Denso Manufacturing Czech.

pvl rmi mal

Zpravodaj

Hamáček: Tradiční koledování není letos kvůli omezením možné

  • 6 dubna, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 6. dubna (ČTK) – Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to podle něj nedovolují. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) doplnil, že se nebudou moct konat ani velikonoční bohoslužby, a vyzval lidi, aby o svátcích zůstali doma a nescházeli se s příbuznými. Vojtěch připomněl, že nadále platí omezení pohybu, které vláda přijala od 12. března.

„Podle současných opatření to možné není,“ odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr po dopoledním jednání krizového štábu také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

„Určitě se nebudou konat bohoslužby, nebudou chodit koledníci. Odporovalo by to přijatým opatřením,“ řekl Vojtěch po jednání vlády. „Nadále platí veškerá omezení, zákaz shromaždování a větších akcí. Primárně by lidé měli zůstat doma, nescházet se s příbuznými,“ dodal. Podle něj se omezení volného pohybu ani zákaz pohybu venku ve více než dvou osobách nezmírní dřív než po Velikonocích.

„Díky opatření, které jsme přijali, je průběh epidemie v České republice zatím lepší než ve státech na západ od nás. A já bych byl strašně rád, aby to tak zůstalo,“ uvedl Hamáček.

Ministr vnitra se dopoledne také stavěl opatrně k návrhu, aby se před Velikonocemi otevřely některé další obchody nebo venkovní sportoviště. Kabinet ale k takovému kroku nakonec přistoupil. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci řekl, že toto zmírnění restrikci by nemělo mít principiální dopad na počet lidí nakažených koronavirem.

V zemi se koronavirem zatím nakazilo 4735 lidí, 78 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 zemřelo.

ado str ktp mha

Zpravodaj

Přehled uvolněných opatření, která dnes schválila vláda

  • 6 dubna, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 6. dubna (ČTK) – VÝBĚR KORONAVIROVÝCH OPATŘENÍ, O JEJICHŽ UVOLNĚNÍ DNES ROZHODLA VLÁDA:

Do soboty 11. dubna 06:00 platí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Výjimku mají od 14. března, kdy bylo opatření o uzavření obchodů poprvé přijato, například prodejny potravin, čerpací stanice, drogerie, lékárny, zverimexy, prodejny novin a časopisů či tabákových výrobků. Postupně k nim byly doplněny například autoservisy, zahrádkářství, květinářství, galanterie, zámečnictví, myčky automobilů nebo prodejny domácích potřeb, které nabízejí ochranné prostředky dýchacích cest. Dnes vláda schválila další výjimky, které budou platit od úterý a čtvrtka.

VENKOVNÍ SPORTOVIŠTĚ

– Od úterý budou moci lidé individuálně sportovat na venkovních sportovištích. Běh či jízda na kole v lese budou možné i bez roušek. Lidé ale musí dodržovat dvoumetrovou vzdálenost. Dosud byly možné individuální sportovní aktivity mimo sportoviště pouze se zakrytými ústy a nosem. O zákazu vstupu veřejnosti na vnitřní i venkovní sportoviště vláda původně rozhodla v polovině března.

SBĚRNY SUROVIN

– Od úterý mohou mít také otevřeno provozovny sběru a výkupu surovin včetně kompostáren.

HOBBYARKETY, STAVEBNICE, ŽELEZÁŘSTVÍ

– Od čtvrtka budou moci být otevřené hobbymarkety, prodejny stavebnin a stavebních výrobků a železářství.

PRODEJ A SERVIS JÍZDNÍCH KOL

– Od čtvrtka bude také možné provozovat prodej a servis jízdních kol.

ZPŘÍSNĚNÍ HYGIENICKÝCH OPATŘENÍ

– Od čtvrtka ale budou zpřísněna hygienická pravidla pro všechny otevřené provozovny, nikoli pouze pro nově otevřené.

– Zákazníci ve všech provozovnách budou od sebe muset být ve vzdálenosti minimálně dvou metrů, pokud se nejedná o rodinné příslušníky či doprovod občana, který potřebuje pomoc.

– U vchodu do prodejny budou muset být dezinfekční prostředky.

– Pro všechny provozovny bude povinnost využívání rukavic.

– Také před obchody by měly být zóny pro udržování dvoumetrové vzdálenosti mezi lidmi, kteří čekají na vstup do provozovny.

– Ministerstvo průmyslu a obchodu připraví informační letáky, které budou u vstupu do provozoven.

 

opm rot

Zpravodaj

Babiš: Život v ČR by se mohl vrátit do normálu…

  • 2 dubna, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 2. dubna (ČTK) – Život v České republice by se mohl vrátit do normálu koncem května či v červnu, odhadl dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Zlomovým obdobím z hlediska epidemie koronaviru bude konec dubna, řekl předseda vlády v rozhovoru na serveru Blesk.cz. V té době očekává Babiš vrchol epidemie, v zemi by mohlo být zhruba 10.000 až 15.000 nakažených nemocí COVID-19. Česko se podle něj inspiruje při zvládání epidemie v Singapuru či Hongkongu.

„Jsem optimistický, vývoj je celkem pozitivní, mám křivky, jak to vypadá v Itálii, Španělsku, Rakousku, v průměru Evropy jsme na tom velice dobře,“ řekl Babiš Blesku. Zlomové období pro vývoj epidemie podle něj nastane koncem dubna. „Mohlo by to začít klesat, někdy kolem května, v červnu bychom se mohli vrátit do úplného normálu,“ odhadl premiér. Stát podle něj pro červnový „návrat do normálu“ dělá všechno, záleží ale také na situaci ve zbytku Evropy.

Rozvolnit by se první opatření mohla po Velikonocích. Otevřít by se nejprve mohly například menší obchody, míní Babiš. Bylo by však nadále nutné v nich dodržovat určitá pravidla, zákazníci by museli mít od sebe dostatečný odstup a dbát na hygienické zásady. Kabinet se podle premiéra pro svůj postup v rozvolňování omezení inspiruje v Koreji, Singapuru či Hongkongu.

Obchody by mohlo následovat otevření škol, teprve poté by přišly na řadu například kantýny, až později restaurace či bary. „Musíme přežít ty Velikonoce nějakým způsobem doma a v klidu. Doufejme, že se podaří zploštit tu křivku nákazy. Po Velikonocích budeme chtít konkrétní plán otevírání těch zařízení,“ uvedl. Důležité je respektovat specifické vlastnosti každého podniku, dodal.

Kabinet už nechce zavádět kvůli koronavirové krizi další omezení, dodal Babiš. Vláda podle něj zavrhla návrh, aby opatřením uložila obchodům s potravinami zavřít v neděli. Rozhodla se tak kvůli podnětům z maloobchodu, protože prodejci nabrali zaměstnance, vybavili je ochrannými pomůckami a pracovníci o víkendové služby s příplatky stojí.

jzf str rot

Zpravodaj

Omezení pohybu a uzavření obchodů a hospod se prodlužuje do 11.4.

  • 30 března, 202018 července, 2020
  • by redakce

Praha 30. března (ČTK) – Život v Česku zůstane omezený nejméně do 11. dubna. Vláda dnes prodloužila platnost řady opatření, jde zejména o omezení volného pohybu lidí, uzavření prodejen a restaurací. V čele Ústředního krizového štábu, který řídí kroky proti šíření epidemie, vláda nahradila epidemiologa Romana Prymulu ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Prymula se bude soustředit na projekt chytré karantény, který se dnes začal testovat na jižní Moravě. Znovu se kabinet sejde v úterý a projedná nový návrh kurzarbeitu. Počet potvrzených případů nákazy se v Česku blíží 3000, počet obětí dnes stoupl o sedm na 23 a počet vyléčených vyskočil o 14 na 25.

Češi budou muset svůj pohyb venku nadále omezovat, a to nejméně do Velkého pátku. Mohou chodit do práce, za rodinou a blízkými, na nákupy nebo do přírody, na veřejně dostupných místech ale mají být nanejvýš ve dvou a netvořit skupinky. Stejné opatření už v Česku platí dva týdny. Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst se ale nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jedou v autě sami. Rovněž restaurace zůstanou uzavřené do soboty 11. dubna, zákaz se netýká například výdeje jídla okénkem nebo prodeje s sebou bez vstupu do provozovny. Vláda dnes také prodloužila zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, který původně platil do středečních 06:00. Zákaz se netýká třeba prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, zverimexů, trafik či zahrádkářství a květinářství.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády volbu 11. dubna vysvětlil tím, že poté má přestat platit stav nouze vyhlášený 12. března vládou. „Budeme 7. dubna žádat Sněmovnu, aby nám ten stav prodloužila. V momentu, kdy to udělá, uvidíme na jak dlouho, potom ten stav (omezení volného pohybu) prodloužíme,“ uvedl premiér. Vicepremiér Hamáček ale doufá, že Sněmovna nouzový stav prodlouží rovnou do 30 dnů.

Na zhoršující se koronavirovou pandemii ve světě dnes kabinet reagoval nařízením, že do povinné dvoutýdenní karantény bude muset jít každý, kdo se vrátí do České republiky. Dosud se povinnosti týkala pouze lidí, kteří se vraceli z rizikových destinací, kam řadila 19 zemí. Výjimku z povinné karantény budou mít například pendleři, kteří pracují v Německu a Rakousku ve zdravotnictví a sociálních službách a záchranáři.

Ústřední krizový štáb nyní povede Hamáček, který se dosud věnovat především nákupům a distribuci ochranných prostředků a řídil krizový štáb ministerstva vnitra. Vnitro dosud distribuovalo 12,9 milionu roušek a 3,4 milionu respirátorů. Krizový štáb se pod vedením Hamáčka sejde poprvé ve středu. Výměnu v čele štábu kvitovala opozice, podle které měl Hamáček z titulu své funkce řídit štáb už od jeho ustavení 16. března. Dosavadní šéf Roman Prymula nyní bude v čele Centrálního řídícího týmu COVID-19 a plně se bude věnovat projektu tzv. chytré karantény. Příprava na spuštění pilotního projektu dnes odstartovala na jižní Moravě. Cílem je co nejrychleji identifikovat a izolovat potenciálně nakažené. Do akce se zapojí armáda, půjde až o 330 vojáků.

Vláda dnes schválila například i odložení platby záloh silniční daně na říjen. Podnikatelé, kteří museli kvůli vládním opatřením zavřít provoz, budou moci požádat o odklad nájemného až o šest měsíců. Odložení nájemného je jedním z opatření, po kterém volá mnoho zástupců podnikatelů a firem. Stát také navýší letošní rozpočet na investice do dopravní infrastruktury o 6,5 miliardy na 113 miliard korun. Mělo by to pomoci při současné krizi udržet úroveň stavebnictví a zaměstnanosti v oboru.

Počet případů nákazy koronavirem v Česku se blíží 3000, růst ale zpomaluje. Dnes v 18:30 bylo případů 2942, během dne přibylo zatím 125 případů, v neděli činil denní nárůst 160, v sobotu 262 a v pátek 373. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch novinářům řekl, že počet obětí dnes stoupl na 23 a počet vyléčených na 25. V noci na dnešek například zemřela čtvrtá nakažená seniorka z domova seniorů v Michli. Podle statistik na novém webu Národní agentury pro komunikační a informační technologie se Česko řadí přepočtem případů nákazy na milion obyvatel na 16. místo v Evropské unii, průběh nákazy je nejvíce podobný švédskému.

V karanténě na ochranu před koronavirem bylo na konci víkendu s e-neschopenkou 19.200 lidí, což bylo zhruba o 3000 méně než v pátek. Podle přednosty Kliniky otorinolaryngologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jana Plzáka by měli mít nařízenou karanténu i lidé s náhlou ztrátou čichu. Zhoršení čichu a chuti jsou podle zahraničních zkušeností zásadní příznaky nemoci COVID-19. Do prvního dne bez karantény se dnes ráno probudili lidé v Litovli a Uničově na Olomoucku. Hygienici oblast se zhruba 24.000 obyvateli uzavřeli před dvěma týdny.

V Česku ale přibývá zdravotníků nakažených koronavirem. V Nemocnici na Bulovce je nyní devět nakažených zdravotníků. Nákaza se také potvrdila u sester v Thomayerově nemocnici. Podle České televize bylo v neděli večer nakaženo 144 zdravotníků.

Spolu s šířením koronaviru a přijímáním opatření se začínají objevovat také obavy na celkový zásah do českého zdravotního systému. Svaz zdravotních pojišťoven dnes uvedl, že chybějící desítky miliard pro zdravotnictví budou zřejmě muset přijít ze státního rozpočtu. Nebo klesnou úhrady poskytovatelům zdravotní péče. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo odhad, že na konci roku může být systém veřejného zdravotního pojištění v deficitu 40 miliard korun. Pro letošní rok podle svazu i největší Všeobecné zdravotní pojišťovny bude možné výdaje pokrýt z rezerv. Náklady přímo na léčbu COVID-19 budou nejméně stovky milionů korun.

gcm mal

Navigace pro příspěvky

1 2 3 4
ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Leden

Únor 2021

Březen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Únor

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
8
9
10
11
12
13
14
Březen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
15
16
17
18
19
20
21
Březen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
22
23
24
25
26
27
28
Březen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
29
30
31
1
2
3
4
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS