Režim na některých hranicích se uvolňuje, testy budou stále nutné

Zpravodaj | 20. 5. 2020

Atény/Praha 20. května (ČTK) – Výběr informací o otevírání hranic sousedních zemí a některých dalších evropských států, které bývají častým cílem českých turistů (řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dnes oznámil, že Řecko zahájí letošní turistickou sezónu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi):

 

Sousední země:

Německo – Od 16. května zrušilo nebo alespoň uvolnilo kontroly na svých hranicích. Hraniční přechody s Českem a Polskem Německo kvůli pandemii nestřežilo, protože jsou zavřeny z jejich strany. Česká vláda plánuje nahradit plošné hraniční kontroly namátkovými od 26. května. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí řekl, že hranice s Německem by se podle něj mohly otevřít k 15. červnu. Podle ministra je nutné postupovat odpovědně a zajistit, že poté nebudou do ČR cestovat lidé z rizikovějších zemí, třeba z Belgie či Francie.

 

Polsko – Země 13. května prodloužila uzavření hranic o další měsíc, tedy do 12. června. Vstup na polské území je aktuálně zakázán všem cizincům, tedy i občanům ČR, existují však různé výjimky. „U Polska to (otevření hranic, poznámka ČTK) podle mého názoru bude také nejpozději v polovině června, ale tam ta jednání jsou teprve na začátku,“ řekl v pondělí ministr Petříček.

 

Rakousko – Otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem o půlnoci 16. května. Kontroly kvůli covidu-19 jsou jen namátkové. Kontroly zůstanou přinejmenším do konce května na hranicích mezi Rakouskem a Slovinskem, rakouská hranice s Itálií zůstane prozatím uzavřená. Podle úterního vyjádření ministra Petříčka by se hranice s Rakouskem mohly do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti testů na covid-19. Finální termín otevření českých hranic by měl být známý ve druhé polovině příštího týdne.

 

Slovensko – Slovensko plánuje o případném uvolnění režimu na hranicích s Českem a Rakouskem rozhodnout do poloviny června, řekl v úterý slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Podle ministra Petříčka Česko nabídlo Slovensku podobný model jako Rakousku, bude se o tom ale dále jednat. Z politických jednání posledních dnů vyplynulo, že od 15. června by se mohly i pro turisty otevřít české hranice se Slovenskem.

 

Vybrané evropské země:

Chorvatsko – Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović 16. května potvrdil, že rezervace ubytování v Chorvatsku opravňuje cizince ke vstupu do země a chorvatské hranice jsou tak prakticky pro turisty otevřené.

 

Itálie – Vláda 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru 3. června. Nebude povinná dvoutýdenní karanténa.

 

Řecko – Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dnes oznámil, že Řecko zahájí letošní turistickou sezónu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi. Podle deníku Kathimerini budou zdravotníci provádět testy na koronavirus na letištích. Řecko jedná i s ČR také o variantě cestování bez povinného negativního testu na onemocnění covid-19. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek po jednání s řeckým ministrem turismu Harrym Theoharisem.

 

Slovinsko – Slovinská vláda 15. května oznámila konec epidemie covidu-19 a otevření hranic se všemi sousedy, v neděli večer ale určitá omezení vrátila.

 

Španělsko – Španělsko otevře své hranice zahraničím návštěvníkům koncem června. Uvedl to v pondělí ministr dopravy José Luis Ábalos. Uvolňování pro cizince bude podle něj koordinováno s tím, jak se restrikce v zemi budou uvolňovat pro samotné Španěly.

jb mka