Vyberte stránku

Praha 13. května (ČTK) – K omezení možnosti nákupu orgánů odebraných nedobrovolně lidem v Číně i jinde má přispět předloha, kterou připravili pirátští poslanci se senátorem Markem Hilšerem. Lidé s trvalým bydlištěm v Česku, kteří by chtěli podstoupit transplantaci v některé z rizikových zemí, by museli získat souhlas nově zřízení etické komise, vyplývá z návrhu, který představili na dnešní tiskové konferenci Hilšer a Mikuláš Peksa (Piráti). Čína oficiálně odebírání orgánů například politickým vězňům popírá.

„Jde o reakci na to, co se odehrává v Čínské lidové republice,“ uvedl k předloze Hilšer. Do obchodu s lidskými orgány jsou tam podle něho zapleteni různí komunističtí pohlaváři, kteří spravují vojenské nemocnice. Některé státy podle Hilšera opatření proti obchodu s takto odebranými lidskými orgány přijímají. Česko by mělo záležitost řešit nejméně z preventivních důvodů, dodal.

Komise by podle návrhu zveřejňovala seznam „důvěryhodných“ a „problematických“ zemí pro transplantace. Pro zisk orgánu v „problematické“ zemi by byl nutný souhlas komise, jinak by lidem hrozilo až pětileté vězení. Předloha by se podle Hilšera netýkala jen českých občanů, ale také lidí, kteří mají v Česku trvalé bydliště, což jsou i čínští občané.

Tvůrci normy pro ni nyní shánějí podporu poslanců dalších sněmovních stran. Do legislativního procesu by ji chtěli předložit zhruba do týdne.

mbc rot

Více...  Pardubická nemocnice má centrum pro lidi s vysokým cholesterolem