Ostravští vědci pracují na vylepšení zubních implantátů

Ostrava 22. července (ČTK) – Vědci z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) pracují na vylepšení povrchu titanových zubních implantátů tak, aby byla zubní náhrada kvalitnější a pacientovi usnadnila hojení. Vyvíjejí metodu, která by se případně mohla uplatnit i u jiných typů náhrad. ČTK o tom dnes informovala mluvčí univerzity Petra Halíková.

Lékaři titanové zubní implantáty využívají jako náhrady zubních kořenů již několik desítek let. „Titan bývá lékaři preferován zejména proto, že jej lidské tělo většinou přijímá bez komplikací, ale také kvůli tomu, že má zcela výjimečnou strukturu,“ uvedla mluvčí. Ostravští vědci se nyní snaží povrch implantátů vylepšit.

Vědecký projekt, na němž v Ostravě pracují druhým rokem, by letos měl skončit. „V prvním roce jsme vyvíjeli technologii úpravy povrchů, převáděli jsme ji z modelových vzorků na reálný implantát. Teď na upravený povrch vážeme různé látky, abychom zjistili, které z nich implantát vylepší natolik, aby úprava v konečném výsledku byla také nejvýhodnější pro pacienta,“ uvedla Kateřina Dědková z Centra pokročilých inovačních technologií.

Dodala, že pokud se vědcům podaří na upravený povrch navázat jednoduché modelové sloučeniny, bude možné tuto techniku rozšířit i na složitější látky. Půjde například o léčiva, která pak sníží zánět a zlepší proces hojení během implantace. „Tento výzkum však může být zásadním přínosem pro další oblasti implantologie, kdy bude možné tuto metodu uplatnit i při vývoji různých jiných typů náhrad,“ doplnila Halíková.

Implantáty s upraveným povrchem, ale bez přidaných molekul jiných látek, už firma, s níž vědci spolupracují, zkoušela zavádět do dřeva a hovězích kostí. „Tyto dva modelové materiály se používají pro prvotní testování běžně. Na hmotě podobné lidské kosti je třeba vyzkoušet, jaké vlastnosti titanový čep má dříve, než se implantuje člověku. Během tohoto testování jsme ověřovali jeho odolnost a zjistili, že povrch, který se nám během výzkumu podařilo vytvořit, se nepoškodil,“ doplnila Dědková. Aktuálně se řeší možnost testování implantátů u pacientů.