Vyberte stránku

Opava 11. listopadu (ČTK) – Slezská nemocnice v Opavě dnes uvedla do provozu nový diagnostický přístroj, který poslouží pro odhalování různých onemocnění. Jeden z nejmodernějších hybridních zobrazovacích systémů současnosti SPECT/CT je kombinací gama kamery a plnohodnotného CT přístroje. Využíváním přístroje téměř za 23 milionů korun se zrychlí a zpřesní diagnostika některých onemocnění. Novinářům to dnes sdělil mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

K pořízení moderního zařízení nemocnici pomohla havárie původního systému. Loni na podzim na původním zařízení SPECT/CT nastala porucha u jeho CT části. „Odhaduji, že jsme na přístroji od roku 2007 provedli na 30.000 vyšetření, takže si své odsloužil,“ uvedl primář Oddělení nukleární medicíny Tomáš Böhm.

Kraj coby zřizovatel nemocnice zdravotnickému zařízení schválil pořízení nového přístroje. „Zhavarovanou CT část nyní nahradilo nové, v této konfiguraci s tomografickou gama kamerou nejmodernější CT, které má téměř 2,5krát větší šířku vyšetřované oblasti a nejmodernější vyhodnocovací systém. Dokáže tak rychleji a dokonaleji zobrazit vyšetřovanou oblast s nižší radiační zátěží pro pacienta,“ uvedl Böhm.

Lékařům by měl přístroj usnadnit například odhalování některých speciálních nádorů, které se mohou nejčastěji vyskytovat v tenkém střevě, slinivce či žaludku. Pomůže ale i při vyhledávání kostních lézí. „Na rozdíl od rentgenu a klasického CT vidíme pomocí SPECT/CT včasněji počínající kostní metastázy, skryté či únavové zlomeniny kostí, počínající kostní záněty. Dokážeme také určit stáří zlomenin. Pomocí tohoto typu přístroje také umíme u pacienta diagnostikovat Parkinsonovu chorobu, a to dříve, než se u něj plně projeví první příznaky této nemoci,“ uvedl primář.

Přístroj se ale bude používat také při diagnostice pacientů s kardiologickými, neurologickými a endokrinologickými potížemi. Denně by nemocnice na novém přístroji mohla vyšetřit deset až 15 pacientů.

 

Více...  Liberecká Advaita chystá program pro léčbu závislostí dětí