Merck po slibných výsledcích žádá v USA o schválení léku proti covidu-19

Očekává se, že FDA o „povolení nouzového použití“ rozhodne do několika týdnů. Pokud žádosti vyhoví, budou mít USA první schválený lék proti koronaviru a tím pádem i zcela novou a snadno použitelnou zbraň v boji proti nákaze, píše agentura AP. „Pohodlný a relativně levný lék by se mohl dostat k výrazně většímu počtu rizikových pacientů s covidem-19 ve srovnání s těžkopádnou léčbou protilátkami, která je momentálně aplikována,“ uvádí zase s odvoláním na experty list The New York Times.

Tabletu molnupiraviru podávali lékaři během testů dvakrát denně osobám, u nichž se v posledních pěti dnech prokázal koronavirus. U osob s molnupiravirem vyžadovalo hospitalizaci 7,3 procenta pacientů, zatímco v kontrolní skupině s placebem to bylo 14,1 procenta. Výsledky klinických testů byly podle Mercku tak dobré, že nezávislí poradci společnosti doporučili studie ukončit předčasně.

FDA bude nyní posuzovat údaje od výrobce ohledně bezpečnosti a účinnosti léku, zatímco americká federální vláda už si objednala prášky pro léčbu 1,7 milionu lidí v celkové hodnotě 1,2 miliardy dolarů (26,4 miliardy Kč). Merck a jeho partner Ridgeback Biotherapeutic uvedli, že žádají o povolení podávat svůj nový přípravek dospělým lidem s mírnými až středně silnými příznaky covidu-19, kterým hrozí vážný průběh nemoci. AP uvádí, že to zhruba odpovídá podmínkám u dosud používaných léků, které vyžadují infuzi, jako je například remdesivir.

„Hodnota zde spočívá v tom, že jde o pilulku, takže se nemusíte obtěžovat s infuzními centry a všemi souvisejícími faktory,“ uvedl jeden z lídrů oddělení Merck pro infekční choroby Nicholas Kartsonis. „Myslím, že by tím ve výbavě přibyl velmi silný nástroj,“ dodal.

Merck je první firmou, která přišla s výsledky klinických testů u své antivirové pilulky, na podobných lécích však pracuje řada dalších společností. Společnost Pfizer nedávno zahájila klinické studie dvou svých antivirotik, na pilulkách proti covidu-19 pracují rovněž společnosti Atea Pharmaceuticals či švýcarská firma Roche.