Krumlov se kvůli dietnímu stravování žáků obrátil na ministryni

Autor: redakce | Zpravodaj | 16. 1. 2017

Český Krumlov 17. ledna (ČTK) – Vedení města Český Krumlov dnes poslalo dopis ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD). Žádá ji v něm, aby přehodnotila vyhlášku o školním stravování žáků, kteří mají dietu. Pro Český Krumlov to totiž ročně znamená výdaj 180.000 korun navíc. Novinářům to dnes řekl krumlovský starosta Dalibor Carda (ČSSD).

Ze zhruba 1300 žáků škol, které zřizuje Český Krumlov, se to týká jedenácti školáků. „Když přišlo nařízení ministerstva školství, aby byly potraviny v oddělených místnostech, přestali jsme loni na chvíli vařit, protože jsme to podle předpisů nebyli schopni udělat. Postupně jsme začali jídlo vozit z nemocnice. Je to podle mě naprosto nesmyslné. Dietní stravování 11 dětí nás tak stojí 180.000 korun ročně a mohlo být zdarma, protože to vařily za mzdu kuchařky, které normálně ve školách vaří,“ řekl Carda.

Ministerstvo školství se podle mluvčí Kláry Bílé zabývá veškerými podněty a dopisy, které dostane. „Až dopis přijde a budeme znát jeho obsah a jeho znění, budeme se jím zabývat a odpovídáme ve stanovených lhůtách,“ řekla ČTK Bílá.

Tři jídelny ve školách zřizovaných městem zvládaly podle Cardy všechna žádaná dietní jídla: diety pro cukrovkáře, jaterní požloutenkové diety či bezlepkové diety, a to i ze surovin, které si dodali lidé sami. Čtvrtá jídelna v Linecké ulici jídlo dovážela.

Podle místostarosty Josefa Hermanna (KDU-ČSL) předpis školám znemožnil vařit pro žáky, kteří potřebují dietní stravování. Krumlovští žáci tak byli ve školách rok bez dietního stravování. „Potom, co jsme si vyhodnotili, že je to předmětem poměrně velkých stížností a velkých problémů rodičů, začali jsme dodávat z Nemocnice Český Krumlov dietní stravu pro naše žáky do všech škol. Je to velmi nákladná záležitost,“ uvedl. Rada proto podle něj požádala ministryni, zda by nemohla vyhlášku přehodnotit. „Domníváme se, že není únosné, abychom dodávali stravu od nemocnic, je to problém celé republiky,“ řekl Hermann.

Jak doplnil, město by si podle vyhlášky mělo sehnat zdravotnické terapeuty i přebudovat stravovací zařízení, což by Krumlov podle odhadů stálo čtyři miliony korun. „V malých obcích, kde není nemocnice, to znamená, že máma musí zůstat doma a to jídlo uvařit. My nemůžeme ty děti vydělit a říci: ‚Postarejte se o sebe sami‘, protože si myslíme, že to není fér,“ dodal Carda.

vkc hj