Fox News: Ruský prezident Vladimir Putin má rysy psychopata, tvrdí expert

Aktuálně | 3. 3. 2022

Putin podle něj dosahuje vysokého skóre ve třech kategoriích spojených s duševní poruchou psychopatie, kterými jsou agresivita, narcismus a nedostatek empatie, což se naplno projevilo při invazi autokratického vůdce na Ukrajinu.

 

„Není to blázen,“ řekl Cohen. „Je okouzlující, vypočítavý a manipulativní. S psychopaty nemůžete dosáhnout společného porozumění. Nemůžete s nimi uzavírat dohody. Reagují skutečně jen na větší moc, na věrohodnou hrozbu silou,“ dodal.

 

Mnoho komentátorů vykládá skutečnost, že Putin povýšil připravenost jaderných sil země do „zvláštní bojové pohotovosti“, jako známku jeho nestability. A čím dál tím více amerických a evropských představitelů zpochybňuje Putinovo duševní zdraví.

 

Už v minulosti se Putin pouštěl do ozbrojených konfliktů, aniž by jevil větší zájem o civilní oběti. K potlačení separatistických povstání v Čečensku použil těžké zbraně, v roce 2000 srovnal se zemí město Groznyj a dosadil tam zmocněného vládce.

 

V Sýrii pomohl prezidentu Bašáru Asadovi udržet se u moci během lidového povstání z roku 2011 tím, že neváhal ničit ani území s vysokým počtem civilistů a dokonce použil penetrační bomby na podzemní nemocnice. O několik let později Putin napadl svého jižního souseda, Gruzii – zemi, která byla stejně jako Ukrajina kdysi součástí Sovětského svazu.

 

„Dívá se na lidi jako na nástroje k dosažení svých cílů,“ řekl Cohen webu Fox News Digital. Přirovnal ho k Josifu Stalinovi, Adolfu Hitlerovi a Mao Ce-tungovi, pokud jde o brutalitu a způsob, jakým tyto osoby řídily celou zahraniční politiku své země.

 

„Putin se identifikuje jako neoddělitelný od Ruska a jeho odkazu,“ dodal Cohen. „To je velmi velikášské vnímání sebe sama. Ovládl celou svou zemi, a to i proti zájmům vlastního národa,“ řekl lékař.

 

Ovšem Rebekah Kofflerová, bývalá důstojnice americké vojenské rozvědky DIA a autorka knihy „Putinova příručka: Tajný plán Ruska na porážku Ameriky“, s Cohenovým hodnocením nesouhlasí. Podle ní Putinovu duševní vyrovnanost hodnotili jiní psychiatři a dospěli k závěru, že je to typický autoritář bez jakýchkoli anomálií.

 

„Putinova logika není americká ani západní,“ řekla Kofflerová, která se narodila a vyrostla v Rusku. „Jeho jednání odráží ruské kulturní normy a standardy chování,“ vysvětlila. „Ruský způsob vedení války je velmi odlišný od západního stylu,“ dodala. „Nevěnují velkou pozornost úmrtím civilistů, ale upřednostňují dosažení mise, tedy eliminaci protivníka jakýmikoli prostředky,“ dodala Kofflerová.

 

Srovnávání Putina se Stalinem či Hitlerem označila za přehnané. Na rozdíl od Josifa Stalina Putin nezavraždil, nevyhladověl ani neposlal do gulagu miliony Rusů, uvedla s tím, že Putinova vláda byla mnohem méně brutální než vláda Vladimira Iljiče Lenina nebo dokonce carů.

 

„Putin celkově zlepšil blahobyt Ruska jako země a jeho postavení na světové scéně, což si ruský lid přál,“ uvedla Kofflerová. „Ruská národní identita je propojená s myšlenkou výjimečnosti a toho, že Rusko je silná mocnost. Putin toho dosáhl,“ dodala.