Vyberte stránku

Brno 5. února (ČTK) – Sportovní lezec Adam Ondra a bývalá tenistka Lucie Šafářová se stanou tvářemi kampaně pro hledání dárců krve, kterou v dubnu zahájí Brno ve spolupráci se dvěma brněnskými fakultními nemocnicemi. Kampaň potrvá rok, řekla dnes novinářům primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Město bude šířit osvětu například ve vozidlech MHD, odběrová centra budou mít dny otevřených dveří. Uskuteční se také setkání dárců nebo běh v lužáneckém parku.

Cílem kampaně nazvané Darujme krev pro Brno je získat prvodárce a aktivovat ty, kteří už někdy krev darovali. „Každý se může dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc. Stačí nehoda, komplikovaný porod, operace, kdy je kromě lékařů nezbytný ještě dárce krve, kterou pacient musí dostat, aby přežil,“ uvedla Vaňková.

Podle jejího náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) počet dárců v ČR ubývá. „Od roku 2010 ubylo 50.00 dárců. Aktuálně jich máme kolem 250.000, ale bylo by jich potřeba zhruba 400.000,“ řekl Hladík.

Do akce se zapojila Fakultní nemocnice Brno, která je jedním z největších transfuzních středisek v zemi, ale také Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která odběrové středisko otevřela loni v říjnu. Zatímco jedna nemocnice krev dodává i ostatním, druhá ji ve většině nakupuje. Dárci mohou přijít darovat krev do obou nemocnic. „Krev je jedna z mála tekutin, které stále nejdou vyrobit uměle. Ve zdravotnictví je nenahraditelná. Proto doufám, že se v Brně a okolí najde dost lidí, kteří zavítají darovat krev i k nám,“ řekl ředitel svatoanenské nemocnice Vlastimil Vajdák.

Pomoct najít nové dárce krve chce nemocnicím i Masarykova univerzita v Brně, která loni v říjnu zahájila projekt nazvaný 100 litrů krve díky MUNI. Fakultní nemocnice Brno ročně vydá kolem 40.000 transfuzních přípravků v rámci nemocnice i mimo ni, uvedla primářka transfuzního oddělení Hana Lejdarová. Svatoanenská nemocnice zatím od října získala krev zhruba od 400 lidí.

Více...  Na kbelské letiště přistálo letadlo s rychlotesty na koronavirus

Lenka Horáková kš