VZP bude mít letos dodatečné náklady na pandemii přes 11 miliard Kč

VZP podle schváleného zdravotně pojistného plánu, který je jejím rozpočtem, očekává letos příjmy 231,6 miliardy korun a výdaje 241,3 miliardy korun. Schodek 9,7 miliardy korun plánuje pokrýt z vlastních rezerv.

Podle informací, které dnes správní rada dostala, je třeba ke schodku přičíst ještě další náklady spojené s pandemií covidu-19. Na povinné testování ve firmách vydá VZP zhruba 4,8 miliardy korun. Pokud by ale vláda rozhodla o častějším testování, náklady by se zvýšily. Nyní se pracovníci musí testovat jednou týdně. Náklady na samotestování ve firmách, které jsou hrazeny z fondu prevence, pojišťovna odhaduje na 1,8 miliardy korun.

„Dalším nákladem nad rámec zdravotně pojistného plánu bude navýšení počtu PCR testů zhruba ve výši 2,2 miliardy korun,“ uvedla Adámková. Náklady na očkování proti covidu-19 by měly činit 1,4 miliardy a na léčbu pacientů s tímto onemocněním další miliardu.

„Je to seriózní odhad nákladů, o kterých víme, že nastanou. Ale je tam celá řada nákladů, které asi vzniknou, ale zatím je nemáme kvantifikovány,“ řekl k tomu ČTK ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Podle Adámkové zatím pojišťovna nezaznamenala propad příjmů a naopak proti plánu očekává o 1,3 miliardy vyšší. Důvodem je lepší výběr pojistného.