„Trojjediná“ tableta zachraňuje tisíce životů, hlásí kardiologové

Praha, 29. 9. 2022 – Tisíce pacientů po infarktu by se mohly dočkat značného zjednodušení své léčby. Díky sjednocení tří léků do jediné tablety – tzv. fixní kombinaci – je pro ně mnohem snazší dodržovat předepsanou medikaci. To je ochrání před dalšími zdravotními komplikacemi, například opakovaným infarktem. Výhody sloučení tří tablet do jediné prokázal nejnovější výzkum evropských kardiologů, na kterém se podíleli i čeští experti na srdce. Při užívání „trojjediné“ tablety klesá pacientům riziko dalších komplikací nebo úmrtí až o 24 %. Nedodržování léčby kardiovaskulárních chorob je podle expertů v Česku dlouhodobý problém, zvlášť u diagnóz, které „nebolí“. Tedy například vysokého krevního tlaku nebo vyšší hladiny cholesterolu.

„Léčba u lidí po infarktu zpravidla zahrnuje lék proti srážení krve, lék na snížení krevního tlaku a lék na redukci hladiny cholesterolu. Klíčový rozdíl ve správném užívání léků byl právě v tom, zda bere pacient tři, nebo jedinou tabletu,“ vysvětluje prof. MUDr. Aleš Linhart, CSc., předseda České kardiologické společnosti. Použité léky zahrnuté do jediné tablety přitom podle něj nejsou nijak převratné, naopak se používají celou řadu let. Nikdy však v podobě jedné „pilulky“. „U pacientů, kteří fixní kombinaci užívali, se podle výsledků studie SECURE snížil výskyt komplikací, jako jsou infarkt, mozková příhoda, potřeba opravy koronárních tepen nebo kardiovaskulární úmrtí o 24 %. Celková úmrtnost pacientů pak klesla o 33 %. Užívali přitom stejné léky jako kontrolní skupina, jen v jiné formě,“ vysvětluje prof. Linhart. Samotného výzkumu se účastnilo 2 499 pacientů, kteří v minulosti prodělali infarkt. Velká část z nich pocházela z Česka. Podle předsedy českých kardiologů studie zdůraznila efekt, který má dodržování předepsané léčby na zdravotní vyhlídky pacientů. „Jakmile mají brát více pilulek několika léků, pacienti si často léčbu upravují podle sebe, a ta pak nemá požadovaný efekt. Ovšem i drobný zásah, jako když člověk dostane jednu tabletu místo tří, má zjevně poměrně značný vliv na počet kardiovaskulárních příhod,“ říká lékař.

Tablety obsahující kombinace několika různých léků nejsou podle odborníků ničím novým. „Věděli jsme, že při zjednodušení léčby většinou dojde k dílčímu zlepšení – například u hladiny cholesterolu nebo hodnot krevního tlaku. Léčba je tak pro pacienta přijatelnější. Poprvé ale vidíme, jaký zásadní vliv má fixní trojkombinace na celkovou zdravotní prognózu pacientů, a z výsledků jsme nadšení,“ popisuje doc. MUDr. Jean-Claude Mukonkole Lubanda, Ph.D., kardiolog z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. lékařské fakulty UK a VFN a jeden ze spoluřešitelů studie. Dlouhodobá léčba kardiovaskulárních chorob je podle něj z hlediska tzv. adherence velmi problematická. Podle studií ji totiž už zhruba po 5 letech dodržuje správně jen pětina pacientů. Tzv. polytableta (v originále polypill) by se tak do budoucna měla stát jedním ze způsobů, jak pro pacienty léčbu zjednodušit, a to nejen v kardiologii, ale i v dalších oborech. „Zejména u složení, které výzkum testoval, doufáme, že se tato kombinace brzy dostane k našim pacientům. Vzhledem k tomu, že obsažené léky jsou roky používané, prověřené a jedná se o tzv. generika, by to nemuselo dlouho trvat. Nicméně nyní záleží na výrobcích a distribuci, kdy se tableta k českým pacientům dostane,“ uzavírá prof. Linhart.