Svatoanenská nemocnice v Brně chce postavit centrální laboratoře za 1,8 miliardy

Budova vznikne při Leitnerově ulici. „Nemocnici propojí potrubní poštou pro rychlejší přenos vzorků do laboratoří. Budou tam obory jako hematologie, mikrobiologie, imunologie, patologie a biochemie, které jsou teď všude po areálu. Část budovy by měla být využita Mezinárodním centrem klinického výzkumu,“ řekl Vajdák.

Ve stávající staré budově sídlí administrativní provozy, které se přesunou do budovy Millenium center v Hybešově ulici. Millenium naproti nemocničnímu areálu nemocnice koupila, aby tam přesunula administrativu a vytvořila 155 parkovacích míst. „U laboratorního objektu máme do konce ledna termín pro odevzdání studie, následně bude vypsaná soutěž na projektovou dokumentaci,“ poznamenal Vajdák.

Projekt je zařazený do Národního rozvojového fondu. Rozpočtové náklady se nyní pohybují okolo 1,8 miliardy korun. Nemocnice by měla hradit asi 360 milionů, stát by měl poskytnout 540 milionů a 900 milionů by měl pokrýt úvěr na 15 let, který si nemocnice nově bude moct vzít. Splácet jistinu hodlá měsíčně pěti miliony korun, což je podle Vajdáka únosné.

Výstavba by měla začít ve druhé polovině roku 2024. Práce potrvají zhruba rok a půl, objekt by měl být v provozu v roce 2026. „Efekt bude spočívat zejména v modernizaci nemocničního areálu, objekt vyroste na místě dvou již nevyhovujících budov z 19. století. Místo nich postavíme moderní objekt, který na tom bude energeticky lépe. Finanční úspora bude minimálně ve stovkách tisíc, dále bude úspora časová, personální a dojde k eliminaci možných chyb u transportu vzorků,“ dodal Vajdák.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ročně hospodaří s rozpočtem kolem sedmi miliard korun. Má asi 3200 zaměstnanců. Součástí je i Mezinárodní centrum klinického výzkumu, v němž je asi 250 úvazků.

hor gcm