První nemocnice dostaly dětské vakcíny proti covidu; rozvoz lékařům ve čtvrtek

Avenier vakcíny uloží ve skladech v Olomouci, Stéblové na Pardubicku a Táboře. „Tyto vakcíny budeme od čtvrtka distribuovat do ordinací pediatrů a případně do očkovacích center,“ uvedl Nesrsta. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl na dotaz ČTK uvedl, že část objednané vakcíny rozváží výrobce přímo do vybraných nemocnic, zbytek distributor.

 

Očkovací látky pro děti mají oproti variantě pro dospělé třetinovou sílu, podávají se dvě dávky. Očkovacích center je podle informací na webu ministerstva z dnešního dopoledne zapojeno zatím 31, nejsou v pěti krajích. Některá další umožní registrace až v době, kdy budou mít vakcíny. Za první den do nich rodiče k očkování přihlásili kolem 9000 dětí.

 

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí řekl, že dalších asi 6600 vakcín si zatím objednalo asi 120 praktických lékařů pro děti a dorost. V některých krajích, například Olomouckém nebo Středočeském, chtějí očkování nechat jen na pediatrech, očkovací centra ho nejmenším dětem aplikovat nebudou. Dětských lékařů je zhruba 2000. Na sociálních sítích si někteří rodiče stěžují na to, že registrující praktický lékař dítěte neočkuje a do centra určeného dětem mají daleko. Vojtěch k tomu uvedl, že očkovat dítě může i jiný pediatr než jeho registrující.