Na jižní Moravě se budou znovu otevírat očkovací centra, přibude i kontrol

Prevence a léčba | 26. 11. 2021

Hejtman uvedl, že čtvrteční převoz 19 pacientů z Brna do pražských nemocnic uvolnil fakultním nemocnicím ruce, aby nejméně o víkendu a na začátku příštího týdne mohly přijímat další pacienty ve vážném stavu. „Předpovědi nejsou dobré. Podle našich analýz bude v kraji příští týden přibývat 25 lidí ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče denně. V současnosti máme na JIP asi 150 pacientů, maximum z letošního jara bylo 200. Je tak pravděpodobné, že příští týden bude na JIP v kraji víc pacientů než kdy dřív,“ upozornil hejtman s tím, že nemocnice by na příliv pacientů zatím měly být připravené.

 

I v současné době je podle něj zapotřebí maximálně podporovat očkování. „Z pacientů na jednotkách intenzivní péče je 68 procent neočkovaných, mezi těmi, kdo potřebují umělou ventilaci nebo dokonce ještě větší pomoc přístrojů, je neočkovaných 75 procent. Jak je vidět, pokud by byli očkovaní všichni lidé, měli bychom teď ve vážném stavu v nemocnicích pouze čtvrtinu současného počtu pacientů a nemocnice by mohly normálně fungovat,“ řekl Grolich.

 

Kraj proto začne připravovat otevření očkovacích center zejména v okresních městech, možná i v Brně. „S očkovacími centry jsme byli připravení až na 10.000 očkovaných denně, nyní se to pohybuje okolo 6000 až 7000 očkovaných denně. I vzhledem ke zkrácení odstupu třetí dávky zájem poroste a my musíme být připraveni,“ uvedl. Dodal, že od pondělí začne na krajském úřadu fungovat pracovní tým, který bude otevření očkovacích center připravovat.

 

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá uvedla, že FN Brno bude zajišťovat od 6. prosince další očkovací místo ve Znojmě. „Pokud by Jihomoravský kraj rozhodl o obnovení velkokapacitního očkovacího centra na brněnském výstavišti, pak je FN Brno připravena zajistit jeho provoz jako v prvních osmi měsících tohoto roku,“ uvedla Plachá.

 

Krizový štáb také požádal policisty i pracovníky krajské hygienické stanice o přísnější kontroly platných opatření. Opatření vyhlášení ve čtvrtek odpoledne vládou hejtman vítá. Využít možnosti vyhlášení pracovní povinnosti pro ambulantní lékaře a specialisty nebo pro mediky se zatím nechystá. „Spolupráce s nimi fungovala bez nutnosti vyhlašování pracovní povinnosti, v pondělí se o tom budeme radit. Pokud bude třeba příkaz vydat, tak jej vydám,“ dodal Grolich. Další převozy pacientů z jihomoravských nemocnic se zatím nechystají.