Liberecká nemocnice vybudovala potrubní poštu mezi osmi budovami

„Protože se u nás přepraví každý den několik tisíc biologických vzorků, znamená tento způsob přepravy nejen zrychlení a zefektivnění přesunu materiálu, ale také velikou úlevu pro sanitáře, kteří nyní vzorky mezi budovami přenášejí,“ řekl Řičář. Třeba cesta z transfuzní stanice na jiná oddělení nemocnice, která jsou rozdelěná do 38 objektů, trvá pěšky i čtvrt hodiny. Potrubní poštou se dostane zásilka na místo určení do čtyř minut. Systém je nyní v testovacím režimu. „Abychom vychytali případné technické a organizační nedostatky. To potrvá asi několik týdnů,“ dodal mluvčí nemocnice.

 

Zatím v osmi budovách nemocnice bylo zřízeno 34 stanic k přijímání či odesílání vzorků. „Srdcem je centrála potrubní pošty, ze které se řídí veškeré transporty. Většina pouzder je zde pomocí RFID technologie identifikována a překládána na takzvaném karuselu a výhybkách a v řádu minut pak přesouvána do určených oddělení nemocnice,“ uvedl mluvčí nemocnice. K přepravě se používá 178 pouzder, které putují potrubím rychlostí zhruba pět metrů za sekundu (18 km/hod). Každé pouzdro pojme najednou až 40 vzorků. „V pouzdrech jsou zasílány zejména biologické vzorky, které je potřeba rychle doručit ke zpracování do laboratoří. Mohou v nich být přepravovány i léky, drobný zdravotnický materiál či dokumenty,“ dodal Řičář.

 

Liberecká nemocnice dosud měla potrubní poštu jen mezi dvěma patry na oddělení nukleární medicíny, kterou zřídila při modernizaci tohoto oddělení v roce 2015. Její zavedení nejen zrychlilo přepravu vzorků, ale pomohlo i sestrám. Předtím musel personál radiofarmaka používaná při vyšetření pacientů nosit ze suterénu po schodech v krabici stíněné olovem, která byla velmi těžká.