Kladenská nemocnice využívá v případě léčby mrtvice i umělou inteligenci

Autor: Redakce | České zdravotnictví | 27. 3. 2023

Umělá inteligence poskytne podle mluvčí radiologům i neurologům rychlé a relativně přesné zhodnocení snímků z počítačového tomografu. „Právě rychlost je v tomto případě naprosto zásadním předpokladem úspěšné léčby. Každou minutu od vzniku cévní mozkové příhody odumírají až dva miliony mozkových buněk, a lékaři si tak nemohou dovolit žádné prodlení. Aby se co nejvíce minimalizoval počet chyb, stále častěji se do rozhodovacího procesu zařazuje strojové rozpoznávání obrazu,“ uvedl vedoucí lékař iktového centra kladenské nemocnice Richard Brzezny.

Systém e-Stroke Suite od společnosti Brainomix pracuje na principu takzvaných neuronových sítí a učí se podobně jako lékař, který hodnotí snímky mozku pacienta a vzdělává se s každým dalším případem. Zásadní rozdíl je podle Oliveriusové v množství a kvalitě dat, ze kterých se systém učí. „Společnost Brainomix totiž využívá velké množství kvalitních dat z předních světových institucí a databází, u kterých je stoprocentně potvrzená diagnóza,“ uvedl manažer pro zdravotní péči společnosti Brainomix David Balo.

Výsledky analýzy program odesílá do minuty, a to nejen do počítače, ale třeba i na telefon či tablet lékaře. Kromě potvrzení mozkové příhody dokáže určit objem nezvratného poškození mozku, najde uzávěry velkých cév a vypočítá rozsah poškozených a kriticky ohrožených tkání. Zásadní je pro lékaře rozhodnutí, zda je nutné podat nitrožilní látku rozpouštějící sraženinu nebo případně pacienta přepravit na pracoviště, kde je možné sraženinu vyndat mechanicky. Právě s tímto rozhodnutím umělá inteligence pomáhá.

Aktuálně systém využívá 15 zemí a instaluje se v polovině ze všech 45 iktových center v ČR, která se starají o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Cévní mozková příhoda neboli mrtvice je jedna z nejčastějších příčin nemocnosti i úmrtnosti v České republice. Mezi hlavní příznaky patří ochrnutí končetin či tváře na jedné polovině těla, potíže s vyjadřováním a porozuměním, případně rozmazané vidění, ztráta koordinace, prudká bolest hlavy nebo zdánlivá zmatenost. V takovém případě je nutné ihned volat rychlou lékařskou pomoc na čísle 155 nebo 112.