Vyberte stránku

Slepotice (Pardubicko) 17. února (ČTK) – Hasiči ve velkochovu drůbeže ve Slepoticích na Pardubicku utěsňovali dnes kolem 20:00 první halu, aby mohli v noci začít likvidovat zvířata nakažená ptačí chřipkou. ČTK to řekla mluvčí Krajského hasičského sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Bude nutné vybít zhruba 7000 krůt a asi 130.000 brojlerů. Informace o dosavadním stavu zásahu, který bude trvat zřejmě do pátku, oznámí hasiči ráno na tiskové konferenci v Pardubicích.

„Farma bude v noci zaplynována smrtícím oxidem uhelnatým a ráno hasiči spolu se zaměstnanci firmy budou drůbež nakládat. Následně pracovníci Krajské veterinární správy zajistí převoz usmrcené drůbeže do kafilerie,“ uvedla Horáková. Všichni zasahující musí v ohnisku nákazy používat ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a chránit si musí i dýchací cesty.

Chov patří společnosti Moras Moravany. Předseda představenstva firmy Moras Zdeněk Barták odhadl škodu přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, do deseti milionů korun. Další škoda vznikne odstavením provozu zhruba na měsíc. Část by společnosti mělo uhradit pojištění, další část kompenzace od státu.

Likvidaci provádějí hasiči podle pokynů veterinářů. Hmotnost drůbeže, kterou je nutné vybít, odhadují na 400 tun.

Kvůli nákaze bylo vyhlášena ochranné tříkilometrové pásmo a také desetikilometrová zóna zvýšeného dozoru. Pro obyvatele to znamená, že musí sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat ji ani produkty chovu a nepořádat výstavy.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8, který byl potvrzen ve Slepoticích, je nebezpečný pro ptáky, pro lidi nikoliv.

Firma Moras má další chov se 120.000 kusy drůbeže v blízkých Moravanech. Leží v tříkilometrovém ochranném pásmu. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chovu k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. Kromě Slepotic a Moravan jiné obce v ochranném pásmu neleží.

Více...  Ke změně placení péče v dětských centrech bude vláda neutrální

Pavel Dosoudil dr