ZP MV ČR: Úrazy na zimní dovolené se mohou prodražit. Bez pojištění raději neodjíždějte

Autor: redakce | Zpravodaj | 26. 2. 2019

Praha, 27. února 2019 (ZP MV ČR) – Zimní sezóna je v plném proudu a také letos spousta Čechů vyjíždí za sněhem do zahraničí. Rakouské nebo italské sjezdovky jsou autem dostupné za několik hodin a oproti českým svahům nabízejí nejen lepší přírodní podmínky, garanci sněhové přikrývky, ale mnohde také kvalitnější servis. Až 70 % lidí, kteří svou dovolenou plánují na horách v zahraničí, se zde věnuje zimním sportům, přičemž jednoznačně nejoblíbenějším bývá sjezdové lyžování.1 Na sjezdovkách ale přibývá stále více úrazů2, proto by samozřejmou součástí příprav na rekreaci na horách mělo být i cestovní pojištění pokrývající veškerá rizika.

Za narůst úrazů může nejen větší počet lyžařů, ale také moderní vybavení, které svádí k rychlejší a mnohdy riskantnější jízdě.2 Je třeba si uvědomit, že na sjezdovce nejsme nikdy sami, a ani nejlepší dovednosti nás neuchrání před neopatrným lyžařem, který do nás může narazit. Stačí pak třeba „jen“ vymknutý kotník a problém je na světě. V případě, že se zraníme na svahu, neobejdeme se bez služeb horské záchranné služby, což může i lehčí zranění pořádně prodražit. O závažnějších poraněních s trvalými následky nemluvě. „Při lyžování na Slovensku ztratil na nerovné sjezdovce náš klient, mladý lyžař z Česka, rovnováhu a narazil do jiné lyžařky, která utrpěla zlomeninu stehenní kosti. Díky tomu, že byl cestovně pojištěn, veškeré náklady v celkové výši 340 000 Kč uhradila pojišťovna. Pokud by cestovní pojištění neměl, šly by tyto náklady z jeho kapsy,“ uvádí jeden z příkladů Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, a dodává: „Odjet bez pojištění na zimní dovolenou, kde se budete věnovat sportům, byť jen na víkend, je opravdu velký hazard.

Na zimní sporty v zahraničí je nutné se připojistit

Mnoho lidí při cestách do zahraničí spoléhá na Evropský průkaz zdravotního pojištění, nebo na univerzální základní pojištění k platební kartě. Pokud ale nechceme riskovat, že prázdniny na horách několikanásobně přeplatíme, bez pojistky, která kryje i rizikové sporty nebo výjezd horské služby, se raději nikam nevydávejme. „Modrá kartička“ nám v zemích Evropské unie kryje jen lékařsky nezbytnou zdravotní péči. Například na Slovensku pokryje evropský průkaz při zásahu horské služby pouze lékařské ošetření, ale technickou složku, jako je třeba použití vrtulníku, už nikoliv.3

Investice do pojistky se vyplatí

Při srovnání investice do vhodného pojištění v řádu pár korun na den a možných výdajů, které riskujeme i při menším zranění, tedy hraje vše ve prospěch pojistky. „Naše pojišťovna nabízí velice výhodné pojištění s rozsáhlým krytím za příznivé ceny. Zprostředkovává ho ERGO pojišťovna a.s. Kupříkladu pojištění v nejvyšší kategorii E-TripMAX, které kryje léčebné výlohy v Evropě v neomezené výši a zahrnuje i úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel a jako bonus pojištění domácnosti v době zájezdu, vyjde dospělého člověka na 231 Kč na týden. Chce-li si k tomu připojistit i zásah horské služby, bude ho to stát navíc pouhých 70 Kč (10 Kč/den). Celkem tedy zaplatí 301 Kč za týden krytí všech rizik,“ upřesňuje Hana Kadečková.

U ZP MV ČR lze pojistit i domácího mazlíčka, což může ušetřit další velké náklady, pokud by během dovolené zapříčinil nějakou škodu, nebo bychom potřebovali zásah veterináře. Samozřejmostí je i pojištění domácnosti, která bývá v době naší dovolené velkým lákadlem pro zloděje.

ZP MV ČR nabízí také 20% slevu na pojistném pro rodinu, za niž považujeme již jednoho dospělého a jedno dítě. Poskytujeme také 10% skupinovou slevou pro pět a více osob, pokud se na hory chystáte vyjet s kolegy z práce nebo kamarády. Podmínkou pro uplatnění slevy v obou případech je, aby byl alespoň jeden z účastníků naším klientem,“ doplňuje Hana Kadečková.

Až do března nabízí ZP MV ČR další výhody cestovního pojištění – pojištění dítěte do 15 let zdarma nebo celoroční rodinnou pojistku s 50% slevou. Zřízení cestovního pojištění není nákladné a zabere minimum času. U ZP MV ČR je možné sjednat ho osobně na kterékoliv z poboček pojišťovny nebo online z klidu domova. Vybrat lze z několika tarifů podle osobních možností a preferencí.

 

 

 

 

ZP MV ČR působí na českém trhu již šestadvacátým rokem a je druhou největší zdravotní pojišťovnou v zemi. Má smlouvy se všemi nejvýznamnějšími zdravotnickými zařízeními kdekoliv na území ČR. V současnosti má více než 1,3 milionu klientů. Je držitelkou ocenění Zdravotní pojišťovna roku 2015 a 2016, mezinárodního titulu Czech Superbrands 2017, 2018 a 2019 a rovněž titulu Finančně nejzdravější zdravotní pojišťovna.

 

Zdroje:

  1. http://www.ahscr.cz/media/uploads/analyzy_studie/zimni-dovolena_2016_czt.pdf
  2. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/na-horach-pribyva-urazu-upravene-trate-a-lepsi-lyze-svadi-k-rychle-jizde_201503241107_lkrejcarova
  3. http://www.tatry.cz/cs/novinka-placeni-za-zasah-horske-sluzby
  4. https://online.ergo.cz/cestovni-pojisteni