Zemřel první pacient vyléčený z nákazy virem HIV

Zpravodaj | 30. 9. 2020

San Francisco 30. září (ČTK) – Ve věku 54 let zemřel v Kalifornii Američan Timothy Ray Brown, který byl prvním známým pacientem vyléčeným z nákazy HIV. Brown podlehl rakovině, kvůli níž u něj lékaři před 12 lety přistoupili k transplantaci kostní dřeně, jež ho zbavila i nemoci AIDS. Rakovina se mu ale nedávno vrátila.

„S velkým zármutkem oznamuji, že Timothy zemřel… dnes (v úterý) odpoledne, se mnou a se svými přáteli u lůžka, po pětiměsíční bitvě s leukémií,“ napsal Brownův partner Tim Hoeffgen na facebooku.

U Browna lékaři HIV zjistili v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj rozvinula ještě leukémie. V roce 2007 a poté znovu v roce 2008 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce s mutací, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV.

Brown ihned po první transplantaci přestal užívat antivirotika a v následujících letech u něj testy neodhalily přítomnost viru HIV. Lékaři byli přesvědčeni, že se Brown zbavil i leukémie. Rakovina se ale Brownovi loni vrátila a rychle se šířila.

„Pořád jsem rád, že jsem transplantaci absolvoval. Otevřela novou cestu“ a inspirovala vědce k usilovnějšímu hledání léčby, o níž se už mnoho lidí začalo domnívat, že je nemožná, řekl Brown minulý týden, kdy oznámil, že trpí rakovinou v konečném stadiu.

Brown byl označován jako berlínský pacient podle města, kde pracoval jako překladatel v době, kdy u něj byl virus HIV zjištěn. V loňském roce se objevily zprávy o vyléčení druhého člověka z nákazy HIV. Stal se jím Londýňan Adam Castillejo, známý jako londýnský pacient. I on podstoupil transplantaci kostní dřeně.

Dárců kostní dřeně se zmíněnou mutací je ovšem málo a transplantace je příliš riskantní na to, aby mohla být v širším měřítku využívána, podotýkají tiskové agentury.

lcm jd