Ze sousedních zemí zavádí nejpřísnější restrikce Slovensko

Zpravodaj | 12. 10. 2020

Praha 12. října (ČTK) – Vybraná opatření proti šíření nového typu koronaviru v sousedních zemích (země řazeny abecedně):

 

NĚMECKO

– Německé úřady považují za ohniska šíření koronaviru města, která mají 50 a více nakažených na 100.000 obyvatel. Kancléřka Angela Merkelová se v pátek na jednání se starosty jedenácti největších německých měst dohodla, že po překročení zmiňované hranice budou města zpřísňovat opatření proti šíření viru SARS-CoV-2.

– V Berlíně například v sobotu vstoupila v platnost omezená otevírací doba barů, hospod a restaurací, od 23:00 do 06:00 bude zavřeno. Venku se v noci může scházet nejvýše pět lidí ze dvou domácností a soukromé oslavy jsou omezeny maximálně na deset lidí.

– V Kolíně nad Rýnem se po 22:00 o víkendu nesmí v ulicích v centru města konzumovat alkohol, na pěších zónách jsou povinné roušky a na soukromých večírcích je počet hostů omezen na 25.

– V Bavorsku se platí za porušení pravidel 250 eur (přes 6700 Kč). O pokutách v dalších spolkových zemích a městech bude vláda jednat s radnicemi ve středu. Mnichov snížil počet účastníků rodinných oslav, menší počet diváků na sportovních utkáních a omezil kapacity restaurací.

– Ministr zdravotnictví Jens Spahn ve čtvrtek vyloučil, že by vláda chystala celostátní uzávěru jako na jaře. Té se chce vyhnout i kancléřka Angela Merkelová. Již dříve se Merkelová a spolkové vlády dohodly na prodloužení zákazu velkých hromadných akcí do konce tohoto roku. Týkat se to má například koncertů, sportovních utkání s diváky či festivalů a vůbec akcí, na nichž není možné dohledávat kontakty a dodržovat hygienická pravidla.

 

POLSKO

– Polská vláda nová opatření, která mají pomoci zmírnit tempo šíření nákazy, oznámila o víkendu. Od soboty musejí lidé v celé zemi nosit roušky i venku, kapacita kin či divadel je omezena na 25 procent, v restauracích musí na každého hosta připadat čtyři metry čtvereční. Výše pokuty za nenošení roušky je 500 zlotých (přes 3000 Kč).

Premiér Mateusz Morawiecki nevyloučil, že by vláda mohla vyhlásit nouzový stav, jako se to stalo v České republice a na Slovensku. Oznámil také, že senioři budou mít vyčleněny hodiny na nakupování v obchodech, lékárnách a drogeriích mezi 10:00 a 12:00. Toto nařízení začne platit od 15. října. Povinnou distanční výuku, o které premiér uvažoval, ale ve školách zatím nenařídil.

 

RAKOUSKO

– Rakousko zpřísnilo opatření proti šíření nákazy koronavirem v polovině září. Povinně se musí nosit rouška v obchodech, v provozovnách služeb, na úřadech a všude, kde přichází do kontaktu prodejce se zákazníkem. Nos a ústa si také musí opět zakrývat i zaměstnanci restaurací, kaváren a hospod. Hosté se mohou obsluhovat jen na místech k sezení.

– Další opatření v Rakousku si vyhlašují spolkové země zvlášť. Například ve Vorarlbersku, Tyrolsku a Salcbursku je otevírací dona restaurací, hospod a barů povolena jen do 22:00.

– Značná zpřísnění oznámila na konci září spolková země Dolní Rakousy, která hraničí s Českem. Restrikce se týkají zejména sportovních a jiných společenských akcí. V „oranžových“ a „červených“ okresech se sportovní zápasy – s výjimkou první fotbalové ligy – mohou odehrávat pouze bez diváků. Kapacita sedících diváků na společenských akcích nesmí přesáhnout 250 ve vnitřních prostorách a 1000 ve venkovních. Zákazníci restaurací se musejí kvůli případnému trasování zaregistrovat. V „červených“ okresech se podniky zavírají ve 22:00.

– Také rakouské hlavní město Vídeň vydalo nařízení, podle něhož se musí návštěvníci pohostinských zařízení povinně registrovat.

– Navzdory negativnímu vývoji ministr zdravotnictví Rudolf Anschober vyloučil, že by vláda mohla zavést celostátní uzávěru jako na jaře.

 

SLOVENSKO

– Slovensko od úterý výrazně omezí právo shromažďovat se. V zemi bude zakázáno shromažďování více než šesti lidí kromě osob z jedné domácnosti. Výjimkou ze zákazu konání hromadných akcí dostaly profesionální sportovní soutěže, a to fotbalová, hokejová, volejbalová, basketbalová a házenkářská utkání. Povoleny zůstanou svatební obřady, křty a pohřby.

– Ode dneška střední školy na Slovensku přešly na distanční formu výuky. Další karanténní omezení včetně zákazu konání hromadných akcí, uzavření akvaparků, koupališť či fitness center a omezení provozu restaurací podle členů ústředního krizového štábu vstoupí v platnost ve čtvrtek 15. října. Restaurace budou moci vydávat jídlo jen zabalené. Ve městech a obcích bude plošně povinné nošení roušek. Za nenošení roušky hrozí na Slovensku pokuta do 1000 eur na místě (přes 27.000 korun; v blokovém řízení) nebo do 1659 eur (asi 38.000 tisíc korun) ve správním řízení. Senioři dostanou znovu vyhrazený čas na nákupy v obchodech.

– Slovensko již na začátku října zavedlo nová omezení, vyhlásilo také nouzový stav. Nošení roušek bylo nově zavedeno povinně rovněž venku, a to pro případ, že nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od jiného člověka. Omezen byl počet lidí na hromadných akcích a v prodejnách.

ped rmi mal