Zastupitelé chtějí oponenturu k zvažované nové zlínské nemocnici

Zlín 17. prosince (ČTK) – Zastupitelé Zlínského kraje dnes schválili zpracování oponentního posudku k investičnímu záměru na výstavbu nové nemocnice ve Zlíně. Posudek má také porovnat plánovanou výstavbu nemocnice ve Zlíně-Malenovicích s variantou rekonstrukce areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, která je na opačné straně města. Posudek by měl také určit rizika investičního záměru, především finanční.

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že výhodnější bude postavit za šest let novou nemocnici za 7,3 miliardy korun, než postupně asi 12 let rekonstruovat za 9,7 miliardy současný areál. Zastupitelé již na minulém zasedání schválili koupi pozemků v Malenovicích, kraj jich už velkou část vykoupil. Samotnou investici do nové nemocnice měli zastupitelé schvalovat v březnu příštího roku.

Dnešní schválení návrhu opozičního zastupitele Tomáše Pajonka (Svobodní) na zpracování oponentního posudku může podle Čunka zdržet projekt nové nemocnice o několik měsíců. Podle hejtmana bude také náročné dělat posudek na projekt, který je v republice ojedinělý, zcela nové nemocnice se staví zřídka.

Člen přípravného výboru Nové krajské Baťovy nemocnice Martin Šamaj dnes zastupitelům řekl, že investiční záměr se stále ještě tvoří, hotový by měl být asi za dva tři měsíce. Pokud se oponentní posudek bude zabývat jen metodikou přístupu, bude hotový do několika týdnů. Pokud však bude třeba udělat posudek až na hotový investiční záměr, půjde o prodloužení projektu o několik měsíců. „Také bude posudek stát v řádech milionů korun,“ uvedl Šamaj.

Podle Pajonka však má u tak velkého projektu, který má dopad na celý kraj, oponentní posudek opodstatnění, byť za cenu zdržení. „Buď se potvrdí, že nová nemocnice je nejlepší nápad, nebo se objeví body, které bude třeba dořešit. Uklidní to také veřejnost,“ uvedl Pajonk, podle kterého nejsou vyřešeny zejména finanční otázky.

Zastupitelstvo řešilo také návrh na zpracování podrobné analýzy způsobu financování nové nemocnice, tento návrh však nebyl schválen. Někteří zastupitelé však opakovaně kritizovali, že stále není jasné, odkud kraj vezme peníze na výstavbu nemocnice. Čunek již dříve uvedl, že kraj do doby zahájení výstavby uspoří více než miliardu korun. Počítá také s pomocí státu, která by měla pokrýt asi třetinu nákladů, plánuje použít i úvěr.

Příprava investice podle Šamaje pokračuje, řešilo se umístění heliportu, vliv nemocnice na dopravní situaci, posun zastávek MHD, projekt se podle něj investičně upřesňuje, uskutečnilo se již také první jednání se zástupci Evropské investiční banky, čeká se na vyhlášení výzvy z ministerstva pro místní rozvoj.

Jana Kuncová kš