Zájemců o darování krevní plazmy ve Vsetínské nemocnici meziročně přibývá

„Krevní plazma se využívá u pacientů, kteří mají poruchy srážlivosti krve. Zlepšuje stavy po operacích, po úrazech, stavech, kdy dochází ke krvácení. Jsme rádi, že počet zájemců o darování meziročně roste. Děkujeme všem, kteří přicházejí, aby pomohli nemocným navrátit zdraví a zlepšit jejich zdravotní stav,“ uvedla primářka HTO Jana Pelková.

 

Krevní plazmu daruje ve Vsetíně pravidelně již pět let Jakub Čala, absolvoval 62. odběrů. „Největší motivací je pomoc druhým. K dárcovství mě inspirovala má přítelkyně, chodíme spolu darovat vždy jedenkrát, dvakrát měsíčně, a to výhradně do Vsetínské nemocnice. Jsme maximálně spokojeni s personálem,“ uvedl Čala. Dárcovství by doporučil také ostatním. „Je to malinké píchnutí, pak se čeká na přístroji, ale člověk má pak celý den volno, aby odpočíval a dával se do pořádku,“ uvedl.

 

Přes 40 odběrů má za sebou také Andrea Kovaříková. „Je to nejjednodušší, co mohu pro lidi udělat. V rodině jsme měli onkologická onemocnění, takže jsem dobře věděla, že je dárcovství velmi důležité a potřebné,“ uvedla Kovaříková.

 

Dárcovství krevní plazmy je obdobné jako u takzvané plné krve, pobyt na odběrovém křesle je však delší. Odběr plné krve je hotový za zhruba pět minut, u krevní plazmy trvá přibližně 45 minut. Dárce je napojený na krevní separátor, ve kterém se odděluje tekutá krevní plazma od červených a bílých krvinek a krevních destiček, které se poté vrací zpět do těla dárci.

 

„Někdy u zájemců hrají roli obavy, jestli odběr krevní plazmy zvládnou. Z toho důvodu je lépe, pokud si nejprve vyzkoušejí darování plné krve. Pokud všechno snáší v pořádku, pak je velký předpoklad, že dobře zvládnou i odběr na separátoru,“ uvedla bioanalytička Jana Čandová. Odběry krevní plazmy jsou pro dárce některých krevních skupin výhodnější než plná krev. „Například dárci krevní skupiny AB, u nichž nemá krev až takové využití, protože pacientů této krevní skupiny není mnoho. Pro ně je daleko výhodnější darovat krevní plazmu, která je univerzální,“ uvedla Čandová.