Záchranáři v Plzeňském kraji dostali sedm nových sanitek

Plzeň 4. ledna (ČTK) – Záchranáři v Plzeňském kraji dostali sedm nových sanitek za 14,7 milionu Kč. Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Plzeňského kraje je dnes slavnostně zařadila do služby. Celkem tak flotila krajských záchranářů čítá 119 automobilů, část z nich už není v ostrém provozu, ale slouží jako záložní vozidla. Z nových aut je šest nejmodernějších prostorných sanitek Volkswagen Crafter pro převoz pacientů, sedmý vůz Škoda Kodiaq je pro přepravu lékaře v systému rendez-vous, řekl dnes ČTK Martin Brejcha ze záchranné služby.

Nové sanitky budou vyjíždět za pacienty ze základen v Plzni, Stříbře, Kralovicích, Klatovech a v Plané. Vůz pro lékaře, na který přispěl půl milionem korun plzeňský magistrát, bude sloužit na základně v Plzni – Borech. Sanitky stály celkem 13,5 milionu, vůz pro lékaře 1,2 milionu. Většinu nákladů platil zřizovatel ZZS, Plzeňský kraj, částečně se na úhradě podílel i Fond zábrany škod.

Nové sanitky jsou podle Brejchy to nejlepší, co lze v současné době pořídit. Samozřejmostí je pohon na všechna kola, maximální bezpečí, komfort pro pacienta i pro záchranáře. Dosud jako sanitky slouží v kraji vozy Mercedes a Volkswagen Transporter. Nové Craftery mají například výrazně komfortnější prostor, takže v zadní sanitní části mohou pacienta ošetřovat až dva zdravotníci a lékař. Ve starších sanitkách jsou stísněnější prostory, řekl Brejcha. Jako vozy rendez-vous pro lékaře v kraji slouží Škody Octavie a Yeti.

Sanitky disponují veškerou povinnou výbavou, včetně například defibrilátorů. „Ty lze pořídit za 200.000 ale i za 750.000 korun. My se pyšníme tím, že naše defibrilátory umí z obýváku pacienta odeslat křivku EKG nejen lékaři, který dojíždí na místo, ale také přímo na koronární jednotku nemocnice, kde může zdravotní stav pacienta posoudit přímo specialista a určit nejvhodnější léčbu,“ popsal Brejcha. Pokud tak například veze sanitka pacienta s infarktem třeba do plzeňské fakultní nemocnice, lékař má jeho EKG v rukou ještě dřív, než přijede pacient.

Sanitky v kraji najezdí na různých stanovištích rozdílné počty kilometrů. Například vůz z pohraničí na Tachovsku vozí často pacienty až do Plzně a denně najede i 450 kilometrů. Naopak sanitky v Plzni, které nemusejí jezdit na takové vzdálenosti, ujedou v průměru kolem sta kilometrů denně, řekl Brejcha. „Nemáme pevně stanovený limit, při kolika naježděných kilometrech je sanitka odstavena z denního ostrého provozu. Snažíme se o to, aby každé vozidlo mělo najeto zhruba stejně, takže auto s velkým počtem ujetých kilometrů se potom přesune na výjezdovou základnu, kde jezdí méně, a naopak. V ostrém provozu nejsou sanitní vozy starší pěti let,“ dodal Brejcha.

Lada Pešková hj