Vyberte stránku

Brno 26. listopadu (ČTK) – Jihomoravští záchranáři občas vyjíždějí k ošetření dětí, které utrpěly zranění po útoku blízkého člověka. ČTK to řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Při podezření na týrání se záchranka obrací na příslušné orgány. Záchranáři k takovým případům podle Bothové vyjíždějí většinou v krajních situacích, kdy je vážný stav. Někdy už nemohou pomoci, jako například v říjnu v Brně při úmrtí tříměsíčního kojence, z jehož vraždy policisté obvinili matku. V posledních letech obvinila policie na jižní Moravě kvůli týrání dětí asi 30 lidí, případů ale prověřuje více, uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Pokud záchranáři ošetřují zraněné dítě a pojmou podezření na násilí nebo týrání, informují příslušné orgány. „Podezření pojmeme v situacích, kdy jsou u jednoho dětského pacienta opakovaná závažná traumata, nebo okolnosti, za kterých měla zranění vzniknout, neodpovídají jejich rozsahu,“ uvedla Bothová.

Záchranáři se také mohou při ošetřování pacientů dostat do domácnosti, kde zjistí nevyhovující podmínky pro dítě. „Pokud někdo ví o dětech, kterým pravděpodobně někdo ubližuje nebo žijí v nevyhovujících podmínkách, měl by se pro ně snažit vyhledat pomoc,“ zdůraznila Bothová.

V Jihomoravském kraji se v posledních letech objevilo několik případů, kdy matky zavraždily své děti. Tři novorozenci zemřeli ve Vlasaticích a také v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku, letos v říjnu našli policisté mrtvého tříměsíčního kojence v autě v Hněvkovského ulici v Brně. V vraždy policie obvinila jeho jednadvacetiletou matku. Jižní Moravou před více než deseti lety otřásla i takzvaná kauza Kuřim, v níž matka s dalšími lidmi týrala své dva syny. V roce 2011 byl zase sledovaný případ týraného Dominika z Brna, kterého bili rodiče.

Podle mluvčího policie za poslední léta počet týraných dětí kolísá. Policisté obvinili od roku 2017 zhruba 30 lidí. „Prověřujeme ale daleko více případů. V nemalé části zjistíme, že se skutek nestal. Nejčastěji jde o křivé obvinění například při vyřizování účtů mezi partnery v rozvodovém řízení. To ale nic nemění na faktu, že je lepší vždy podezření oznámit. Důležitá je role učitelů, sousedů, kteří jsou často jedinými, kdo může oznámením dětem pomoct,“ uvedl Šváb.

Více...  Vědci v USA: Svět ohlásil přes 100.000 případů nákazy koronavirem

Prací s týranými a zneužívanými dětmi se zabývá organizace Spondea. „Meziročně evidujeme v průměru 30 týraných a zneužívaných dětí a 110 dětí, které jsou ohrožené násilím mezi rodiči nebo jinými osobami,“ uvedla Petra Dolečková ze Spondey. Podle ní z toho mohou vznikat úzkosti, poruchy spánku, depresivní stavy nebo sklony k sebevraždě. Dítě může utíkat z domova, odmítat komunikaci, užívat návykové látky a může se dostat i do posttraumatické stresové poruchy. Spondea se snaží pracovat jak se zasaženým dítětem, tak s jeho rodinnými příslušníky, proces má podle Dolečkové vést ke stabilizaci situace.