WHO: Posouzení jakýkoliv nežádoucích účinků vakcín je na státech

Autor: Redakce | Zpravodaj | 11. 12. 2020

Ženeva 11. prosince (ČTK) – Jakékoliv nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19 by měly přezkoumat úřady jednotlivých států. Podle agentury Reuters to dnes uvedla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová. Reagovala přitom na dotaz týkající se doporučení britského lékového regulátora, aby lidé s anamnézou vážných alergických reakcí nepodstupovali očkování vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Spojené království zahájilo v úterý hromadné očkování touto vakcínou. Krátce poté britské úřady oznámily, že vyšetřují dva případy nepříznivé reakce.

„Lidé by neměli být příliš úzkostliví,“ řekla mluvčí Harrisová na briefingu OSN v Ženevě. Doplnila, že WHO nyní přezkoumává data z třetích fází klinických studií mnoha vakcín proti covidu-19. Dosud žádnou z těchto očkovacích látek ale neschválila k nouzovému použití. „Hlavní věcí, na kterou se díváme, je bezpečnost,“ poznamenala.

V úterý se začalo vakcínou od firem Pfizer a BioNTech očkovat v Británii, která ji k nouzovému užívání schválila jako první na světě. Tamní úřady ve středu uvedly, že vyšetřují dva případy nepříznivé odezvy na vakcínu. Současně doporučily lidem, kteří v minulosti zažívali výrazné alergické reakce, aby očkování nepodstupovali.

Pfizer uvedl, že při klinickém testování žádné alergické reakce nezaznamenal. Kromě Británie schválily vakcínu Pfizer/BioNTech už i Kanada, Bahrajn či Saúdská Arábie. První dávky očkovací látky ve středu přistály také v Izraeli. Ve čtvrtek výbor externích poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučil, aby úřad schválil tuto vakcínu k nouzovému použití v USA.

ngl jd