WHO chce v Evropě místo plošných uzávěr přesně cílené kroky

Kodaň/Praha 15. října (ČTK) – Epidemická situace v Evropě je velmi znepokojivá, není však stejná jako na jaře a budou-li všichni striktně dodržovat protikoronavirová opatření, bude možné za několik týdnů sledovat zlepšení. Myslí si to šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Na dotaz ČTK uvedl, že opatření mají být cílená a časově omezená a mají zohledňovat i na vedlejší důsledky, mimo jiné sociální i psychické. Národní lockdowny, tedy plošná omezení volného pohybu a ekonomického života, přitom Kluge označil až za krajní možnost.

„Pandemické časy nemusí nutně znamenat temné časy,“ zahájil dnes online tiskový brífink Kluge. „Jsme v bezprecedentních časech,“ dodal s tím, že podle průzkumu jeho pobočky je už víc než polovina lidí z restrikcí unavená. Podle Klugeho je také třeba hledat nové způsoby, jak být štastný.

Vlády mají podle Klugeho rovněž lidem při přijímání restrikcí proti šíření koronaviru ukázat empatii a vést s nimi sociální dialog. Dodal, že je třeba brát ohledy i na psychické důsledky opatření, včetně možného domácího násilí i vlivu na psychiku dětí. Připomněl také, že pandemie, která trvá už od března, znamená velkou zátěž pro zdravotníky.

Šéf evropské pobočky WHO zdůraznil, že se kvůli covidu-19 nesmí zapomínat na jiné vážné nemoci, jako je rakovina či kardivaskulární onemocnění.

Jako klíčová opakovaně zmínil systematické nošení roušek, časté mytí rukou a zejména dodržování sociálních rozestupů. Pochválil omezování počtů lidí na veřejnosti, které v posledních týdnech zavedla řada evropských zemí. Vyzval všechny, aby tato opatření striktně dodržovali.

Kluge varoval, že situace je vážná, opakovaně ale řekl, že není stejná jako v březnu. „Ačkoliv máme dva až třikrát více případů nákaz denně než v dubnu, stále máme pětkrát méně úmrtí,“ řekl. Připomněl, že v Evropě nyní přibývá na sto tisíc případů nákazy denně a za poslední týden tu přibylo nejvíce nakažených od počátku pandemie (téméř 700.000). Dodal ale, že se dělá i více testů.

Šéf evropské pobočky WHO dnes konstatoval, že počet potvrzených případů koronavirové infekce v Evropě překročil sedm milionů, přičemž poslední milion přibyl za posledních deset dní.

„Virus se nezměnil. Nestal se ani více, ani méně nebezpečným,“ zdůraznil Kluge. Nicméně dodal, že místo jarních lockdownů jsou nyní na místě stupňovaná a cílená opatření.

nob zdp jd