VZP: Příjmy z pojištění se zatím propadají velmi mírně

Zpravodaj | 29. 6. 2020

Praha 29. června (ČTK) – Příjmy z veřejného zdravotního pojištění se podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka podle dat za květen a odhadů za červen zatím propadají velmi mírně. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání správní rady největší české zdravotní pojišťovny. Podle místopředsedy správní rady Jiřího Běhounka (ČSSD) počítá VZP s příjmy asi o 14 miliard korun nižšími, než bylo plánováno. Náklady budou naopak asi o čtyři miliardy vyšší, dodal Kabátek.

„Jakékoliv odhady jsou problematické. Pracujeme s trochu pesimističtější predikcí než ministerstvo financí, s nezaměstnaností vyšší asi o 50.000 občanů a nižším růstem průběžné mzdy,“ řekl Kabátek. Počítá proto se zapojením části úspor na běžném účtu z minulých let.

Podle Běhounka je za leden až květen pojišťovna, jejímiž klienty je asi 5,9 milionu obyvatel ČR, zhruba 300 milionů korun v plusu. „Za těch pět měsíců je menší náklad na zdravotní služby,“ uvedl. Podle Kabátka ale modely zohledňující kompenzační vyhlášku do konce roku počítají zhruba se čtyřmi miliardami korun navíc proti zdravotně pojistnému plánu, tedy loni naplánovaným nákladům na letošní rok.

Příjmy budou naopak proti plánu odhadem o 14 miliard nižší. „Věříme, že zvýšením plateb za státní pojištěnce se to podaří vyrovnat, ale ne tak, abychom byli se zdravotně pojistným plánem na nule,“ řekl Běhounek. Přesnější odhady chce správní rada VZP projednat v srpnu, v červenci by měla být k dispozici přesnější predikce ministerstva financí.

Podle Kabátka pojišťovna pro letošek počítá se zapojením peněz, které má na běžném účtu. Finanční stabilitě pomůže také zvýšení plateb za státní pojištěnce. „Letos nepočítáme s tím, že bychom měli finanční problémy. Budeme schopni platit závazky našim poskytovatelům včas,“ dodal ředitel. Kompenzační vyhláška počítá s tím, že systém veřejného zdravotního pojištění bude hospodařit s asi 354 miliardami korun. Původní úhrady pro letošní rok byly 346 miliard.

Pro příští rok je podle něj reálný růst nákladů na zdravotní služby zhruba ve výši tří až čtyř procent letošního roku. Pojišťovny se o tom dohody s jednotlivými segmenty zdravotní péče, chybí dohoda s nemocnicemi. Těm proto stanoví úhrady pro příští rok na podzim ministerstvo úhradovou vyhláškou. „Dá se říct, že příští rok je z hlediska ekonomické stability spíše optimistický,“ uvedl Kabátek.

van jw