Výzkum Synovate poodhalil otázky obezity, závislosti na „fast-foodu“ a posedlosti vážit se

Autor: redakce | Zpravodaj | 3. 1. 2008

Praha, 4.ledna 2008 – 15% Francouzů a 12% Američanů se váží každý den. 15% obyvatel Hong Kongu vleze na váhu jednou nebo vícekrát za týden stejně tak jako polovina Američanů a Francouzů. Naopak Češi se váží kdykoliv je to napadne – 23,5% a také, pokud zjistí, že jsou jim šaty těsné – 14%. Jednou týdně si na váhu vleze skoro 12% Čechů.

Celosvětová agentura pro výzkum trhu Synovate, zveřejnila výsledky výzkumu ukazující, jaké mají lidé z různých koutů světa názory a návyky týkající se vlastní váhy a co dělají, když jim začnou být kalhoty těsné a jaké jsou rozdíly v tom, co říkají a co opravdu dělají?

Výzkum probíhal mezi více než 9,000 respondenty napříč 13 zeměmi na pěti kontinentech – v České republice, Velké Británii, Francii, Rumunsku, Spojených Státech Amerických, Kanadě, Brazílii, Spojených Arabských Emirátech, Saudské Arábii, Hong Kongu, Singapuru, Malajsii a Austrálii.

“Lidé si od nepaměti protiřečí a právě zde u tohoto citlivého tématu, jakým je váha, je to více než kdy jindy patrné. Výsledky ukazují, že existují lidé, kteří by si zkrátka hamburger nebo kousek pizzy navíc neodepřeli. Tito lidé se pak ale cítí lépe, když vše zapijí dietní colou“, uvádí Steve Garton, ředitel mediálního výzkumu Synovate.

Jídlo jako palivo nebo jako rozkoš?

Studie se ptala na sérii subjektivních otázek, zda s nimi respondenti souhlasí nebo nesouhlasí. Garton uvedl, že právě tato sekce je přesvědčivým důkazem, jak rozporuplní se lidé zdají, když jde o jídlo.

“Na jednu stranu, více než polovina všech respondentů (54%) souhlasila, že jedí cokoliv, kdykoliv chtějí. Na druhou stranu, více než dvě třetiny uvedli, že pečlivě sledují, kolik jídla snědí a snaží se být zdraví. To je právě to jádro věci pokud jde o stravování. Lidé berou jídlo jako palivo ale také jako pochoutkou“, uvedl.

V Čechách s výrokem „Jím cokoli chci, kdykoli chci“ souhlasilo více 57,5% respondentů. Pečlivě sleduje svůj příjem potravy a snaží se být zdraví skoro 44% Čechů. Po zdravém jídle se Češi v 66% cítí lépe.

Národ fast food

Studie Synovate dále odhalila, kdo je národem číslo jedna pokud jde o fast food. Když jsme se zeptali, zda lidé souhlasí s výrokem “Fast food mi chutná tak moc, že nejsem s to se ho nevzdát”, nejvíce závislým národem na fast food se stala Velká Británie s 45% respondentů, kteří s výrokem souhlasili. Brity následují Američané s 44%, Kanaďané s 37% a překvapivě i obyvatelé Spojených Arabských Emirátů (35%).

Češi stojí hned za SAE s 34% lidí, kteří by se rychlého občerstvení prostě nevzdali. 57% Čechů navíc souhlasí s výrokem, že život je příliš krátký na to, aby si odepřeli vše, co chtějí, i když to může být nezdravé. Přiznávají se, že mají sklon jíst nezdravé jídlo, když mají depresi – 35%.

Příčiny obezity

Co považují Češi za hlavní příčinu obezity? Skoro 26% uvádí jako hlavní příčinu obezity nezdravé stravovací návyky jako je stravování se v nepravidelnou dobu. 19% viní výběr nezdravé stravy a 14% vidí za vším nedostatek cvičení. 11% Čechů svádí kila navíc na geny.

S kily dolů

Studie agentury Synovate se také ptala, jaké kroky podnikají, když cítí, že jejich váha dosáhla za určitý práh snesitelnosti.

Co tedy lidé po celém světě dělají, když si při zapínání kalhot musí povzdychnout? Opět více lidí se přiklání k otázce jídla než ke cvičení. Nejvíce po celém světě funguje snížení příjmu potravy (47%), zvýšení fyzické aktivity (43%) a změna složení jídelníčku (35%).

57% Američanů, 56% Francouzů a 54% Britů si odepře jídlo, aby ztratili nějaké to kilo, zatímco 14% Malajsijců sáhne raději po bylinkách a doplňcích, které slibují úbytek váhy. Šťastných 21% všech respondentů uvádí, že se jejich váha nemění – to platí o třetině obyvatel Hong Kongu, 29% Singapurců a 27% Brazilců.

Co děláme my? Stejně tak jako ve světě i Češi sníží příjem potravy – 27%, zvýší fyzickou aktivitu – 23% a 15% změní složení jídelníčku. 22% Čechů také sáhne po nízkotučných výrobcích, 15% cvičí doma s cvičebním nářadím a skoro 12% si udělá členství v posilovně, kde cvičí sami nebo s trenérem.