Vyberte stránku

Olomouc 3. listopadu (ČTK) – V roli Supermana, Spider-Mana, Batmana a dalších dětských hrdinů představí děti s poruchou autistického spektra výstava fotografií studenta Univerzity Tomáše Bati Atilla Zinčáka, která bude v pondělí dopoledne zahájena v galerii Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Výstavu pořádá fakulta společně se Střediskem rané péče Educo Zlín. ČTK to dnes sdělila mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Smyslem netradiční výstavy je podle organizátorů ukázat jedinečnost zdravotně postižených dětí. „Focení dětí s autismem byla pro mě velmi silná zkušenost a velká výzva. Jsou velmi živé a neposedné. Nebylo snadné získat si jejich pozornost. Ale nakonec se mi to podařilo,“ uvedl autor fotografií Zinčák.

Zahájením výstavy začne v pondělí v Olomouci celostátní Týden rané péče, jehož cílem je osvěta veřejnosti o důležitém poslání této terénní sociální služby. Fotografie budou v galerii Cyrilometodějské teologické fakulty UP k vidění do konce ledna příštího roku.

Podle odhadů v Česku žije 100.000 až 200.000 lidí s autismem. Porucha autistického spektra je vrozená, častěji postihuje chlapce než dívky. Lidé mohou mít problémy s komunikací, mohou se chovat nepřiměřeně, na nátlak mohou reagovat neočekávaně, někdy i agresivně. Většinou se o autisty starají rodiny.

 

 

Více...  Čína ohlásila nejnižší počet nově nakažených koronavirem od ledna