Vojtěch: Zubní lékaři podle zákona nemohou očkovat v ordinacích, jen v centrech

„Nyní mohou zubaři očkovat v očkovacích centrech nebo ve spolupráci s lékaři se specializací (…). Zákon ale nedovoluje, aby očkovali ve svých ordinacích. Budeme to dále řešit,“ napsal Vojtěch. Iniciativa Lékaři pomáhají Česku byla aktivní už na začátku očkování v ČR, podílela se například na nastavení organizace očkování v Národním očkovacím centru v pražské O2 areně. Na výzvu z konce listopadu, aby se další lékaři přidali k očkování, se podle informací na webu do dnešního dne přihlásilo 134 ordinací a více než 1200 dobrovolníků.

 

V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti a dorost. Podle dat ministerstva očkuje jen asi 3360 ordinací. Zubních lékařů je asi 7500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12.700. Iniciativa je vyzvala, aby se ve volném čase zapojili do očkování v očkovacích centrech nebo lidem nabídli vyhrazené časy očkování ve svých ordinacích.

 

Aplikovat měli zejména třetí dávky očkování. Dosavadní očkování dvěma dávkami podle odborníků po několika měsících slábne, a doporučují proto po pěti měsících podávat dávku třetí. Méně účinné jsou dvě dávky podle výrobce vakcíny Pfizer/BioNTech zřejmě také proti nové nakažlivější variantě omikron, protože obsahuje velké množství mutací. Třetí dávka ale ochranu znovu navyšuje už zhruba po týdnu.

 

Politici současné i budoucí vládní koalice, ale také například Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) proto očkování třetí dávkou doporučují. Je vhodné ji podat po pěti měsících. V současné době má pět měsíců po druhé dávce asi 3,7 milionu lidí a třetích dávek bylo dosud podáno jen 1,44 milionu.