Vláda obnoví činnost Ústředního krizového štábu

Praha 18. září (ČTK) – Vláda obnoví činnost Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) kvůli epidemii koronaviru, řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Zdůvodnil to špatnou komunikací mezi ministerstvem zdravotnictví a kraji. Babiš dosud obnovení krizového štábu odmítal s odkazem na to, že ministři o epidemii jednají ve vládní radě pro zdravotní rizika. ÚKŠ prosazovali kvůli zhoršující se epidemické situaci v posledních týdnech sociální demokraté i většina opozičních stran. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bude štáb obnoven od pondělí.

Ve čtvrtek premiérovi adresovala výzvu k obnovení štábu, který fungoval na jaře na začátku epidemie, Asociace krajů. „Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu. Stane se platformou pro komunikaci mezi jednotlivými resorty a kraji,“ řekl Babiš Deníku.

Později Babiš novinářům řekl, že obnovením ÚKŠ vyhověl především požadavkům hejtmanů, kteří si pochvalovali spolupráci s Hamáčkem. Ten by měl být znovu v čele štábu. Změn by ale měl doznat podle Babiše statut krizového štábu. Na jaře se ukázalo, že některé komise nebyly potřebné, navíc role štábu bude jiná než při první vlně covidu-19, vysvětlil. „Štáb by měl být hlavně platformou pro spolupráci krajů s určitými resorty,“ uvedl.

Babiš současně avizoval, že bude o ÚKŠ dnes jednat s vicepremiérem a ministrem vnitra Hamáčkem. „Dnes jsme se s premiérem dohodli na obnovení činnosti ústředního krizového štábu od pondělí. Návrh projedná vláda na svém jednání,“ uvedl Hamáček na twitteru. Štáb označil za standardní nástroj krizového řízení. „Jeho aktivace přispěje ke koordinaci úsilí státu a samospráv v boji s epidemií,“ napsal ČTK.

Na zřízení ÚKŠ se kabinet neshodl na několika posledních zasedáních, naposledy toto pondělí, kdy podle Hamáčka narazili sociální demokraté na nesouhlas koaličního partnera hnutí ANO. Babiš v pondělí uvedl, že svolání štábu „není na stole“, protože funguje rada pro zdravotní rizika, ve které jsou zastoupeni všichni zainteresovaní ministři. Svolání štábu původně odmítal i na jaře.

Asociace krajů se podle Běhounka ve čtvrtek shodla na tom, že kvůli nepříznivým predikcím ohledně nákazy je namístě znovu aktivovat krizové řízení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na jednání ministrů se zástupci krajů na návrh nijak nereagoval, dodal hejtman. Dnes ve Sněmovně před Babišovým prohlášením se Vojtěch vyhnul odpovědi na otázku, zda bude aktivaci štábu podporovat, což předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil za zbabělost.

ÚKŠ byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března přes původní Babišův nesouhlas. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl zřízen o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu. Původně kabinet změnil statut, aby štáb mohl místo Hamáčka vést tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a nynější vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Po dvou týdnech se vedení ujal Hamáček.

jzf rot