Vyberte stránku

Vitamin D je pro lidský organismus jedním z mnoha důležitých vitaminů. Tak jako se naše tělo neobejde například bez vitaminů B nebo C, to samé platí i pro D, i když se o něm mnohem méně mluví. Tento vitamin má pro nás velký význam hned z několika důvodů. 

Kosti a zuby

V našem těle dochází k přeměně vitaminu D na aktivní hormon kalcitrol, který je důležitý pro metabolismus vápníku a fosforu. Tyto látky se v  těle díky vitaminu D lépe vstřebávají, což je  významné pro stavbu kostí a zubů. Vitamin D je nezbytný pro správný vývoj a růst dětského těla. Jeho dostatečný příjem se doporučuje zejména u novorozenců, kteří mají omezené možnosti, jak tento vitamin doplňovat. 

Imunita

Vitamin D je potřebný také pro správné fungování imunitního systému. V zimním období, kdy není příliš přirozeného slunečního svitu, je potřeba vitamin D podávat dodatečně formou doplňků stravy nebo ve stravě. V zimě je organismus oslaben a je náchylnější k různým respiračním chorobám. Podávání vitaminu D se proto doporučuje jako prevence proti onemocnění právě v tomto ročním období. 

Psychika

Přirozeným zdrojem vitaminu D je sluneční záření. V období, kdy je ho nedostatek, dochází ke zvýšenému výskytu depresí a agresivity. Vitamin D má totiž vliv i na naši psychiku a nervovou soustavu. Pokud ho máme málo, můžeme mít sklony ke špatné náladě. 

Kde se bere

Jak jsme již uvedli, jeho přirozeným zdrojem je slunce. Můžeme ho ale přijímat i prostřednictvím některých potravin. V omezeném množství ho najdeme v rybím tuku, tresčích játrech, mořských rybách, vaječném žloutku nebo v mléce. Vitamin D je spolu s dalšími vitaminy rozpustný v tucích. Aby se dobře vstřebal, je třeba ho užívat s tučným jídlem. 

Projevy nedostatku

Pokud má naše tělo nedostatek vitaminu D, dá nám to dostatečně najevo. Zpozornět byste měli v případě, kdy pociťujete únavu, bolest svalů a kloubů, podrážděnost či nechutenství. Deficit vitaminu D může být příčinou vysokého krevního tlaku nebo cukrovky. U malých dětí se projevuje jeho nedostatek hranatým tvarem lebky, měkkým záhlavím a dalšími, na první pohled často rozpoznatelnými deformacemi kostí a stavby těla neboli křivicí. Kosti jsou také náchylnější ke zlomeninám. 

Více...  Koronavirus a imunita