Vyberte stránku

Praha 15. června (ČTK) – Většina akademických laboratoří, které se v době vypuknutí koronavirové pandemie zapojily do testování lidí na covid-19, se vzhledem k ústupu epidemie ode dneška vracejí k běžnému provozu. Na testování se bude nadále podílet jen několik akademických pracovišť spojených přímo s nemocnicemi. ČTK to dnes sdělil koordinátor Iniciativy akademických pracovišť Jan Konvalinka. Podle něj akademické laboratoře otestovaly desetitisíce vzorků. Většina laboratoší nyní zůstane v záloze pro případ, kdyby nemocných opět začalo přibývat.

Iniciativa akademických pracovišť vznikla letos v březnu v reakci na koronavirovou krizi a nedostatek přístrojů a pracovníků pro testování nového koronaviru. Zapojily se do ní laboratoře a ústavy vysokých škol a Akademie věd ČR. Iniciativa nabídla své odborníky a přístroje k testování na koronavirus vládě a krizovému štábu.

Celkový počet laboratovních testů provedených v Česku od začátku března k dnešním 09:00 je podle webu ministerstva zdravotnictví 497.990.

„Naše laboratoře byly připraveny dělat ještě mnohem víc, ale vinou neujasněné národní koncepce a koordinace testování nebyly jejich velké kapacity plně využity,“ uvedl Konvalinka

„Vzhledem k nynějšímu výraznému zlepšení epidemické situace většina našich laboratoří ukončuje v pondělí 15. června tuto mimořádnou akci a vrací se k běžnému provozu, s výjimkou několika pracovišť přímo spojených s klinikami, která budou i nadále testovat podle potřeby. Nicméně, naše iniciativa nekončí, zůstáváme v záloze, a pokud bude potřeba a kritická situace se vrátí, jsme opět připraveni k nasazení,“ uvedl Konvalinka.

V uplynulých třech měsících se podle něj do testování na koronavirus zapojilo 250 dobrovolníků z akademických pracovišť. Laboratoře se musely vyrovnat s nedostatkem ochranných pomůcek, přístrojů a látek pro testování, které se jinak běžně dovážejí ze zahraničí. Přesto se jim s podporou různých institucí, nadací a sponzorů podařilo zavést diagnostickou metodu testování, kterou následně schválil Státní zdravotní ústav.

Více...  L´Express: Nedostatek spánku těžce postihuje organismus

„V nejkritičtějším období této velké epidemické krize se podařilo otestovat desetitisíce vzorků od občanů, klientů domů pro seniory, pacientů v nemocnicích a dalších ohrožených skupin,“ uvedl Konvalinka.

Do iniciativy se zapojila například pracoviště ve výzkumném centru CEITEC na Masarykově univerzitě v Brně, v Ústavu molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, v Parazitologickém ústavu Akademie věd (AV) ČR a na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, na 1. lékařské fakultě University Karlovy (UK) v Praze nebo ve společném ústavu AV ČR a UK BIOCEV.

Počet případů koronaviru v Česku překročil 10.000, dosud se nemoc covid-19 prokázala u 10.024 lidí. Za neděli přibylo 33 nakažených, což bylo nejméně za zhruba tři týdny. Přes 70 procent lidí se z nemoci vyléčilo, konkrétně 7230 lidí. Počet lidí, kteří s nákazou zemřeli, činí 330.

ptd rot