Veterináři nechtějí povolit trávení divočáků kvůli moru

Autor: redakce | Zpravodaj | 16. 8. 2017

Praha 17. srpna (ČTK) – Povolení umisťování otrávených návnad pro divočáky v zamořené zlínské oblasti, po čemž volali někteří odborníci, veterináři neplánují. Chtějí ale umožnit chytání prasat do klecí, sdělil dnes ČTK zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Podle něj usmrcování prasat pomocí jedu neumožňuje platná legislativa. Při výskytu afrického moru prasat umožnili veterináři lovcům rozšíření střelby, například na možnost střílet z automobilů. Nikdy se to ale netýkalo trávení zvířat. „Nejedná se o přijatelnou metodu z hlediska welfare. S metodou navíc nejsou dostatečné zkušenosti – žádná evropská země ji dosud ke snížení populace divokých prasat nepoužila. Instalace návnad by představovala riziko pro zvířata i lidskou populaci v poměrně hustě osídlené oblasti,“ dodal Majer.

V současnosti připravují veterináři mimořádné veterinární opatření, kterým by umožnili odchyt divokých prasat v zamořené oblasti, což je nyní pod pokutou zakázané.

Oblast ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku, do které je zakázán vstup, se ode dneška rozhodnutím hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) zmenšila. Dotčené území tak nyní přesně nekopíruje správní obvody ani katastry obcí. Jeho hranice ale věrně kopírují pachové a na některých místech elektrické ohradníky rozmístněné v předchozích týdnech. Zároveň jde o reakci na očekávaný velký počet návštěvníků Barum Czech Rally, která se na Zlínsku pojede příští týden.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdila nákaza africkým morem prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud byla choroba potvrzena u 90 divokých prasat. Počet nalezených uhynulých prasat na Zlínsku však činí 159 kusů. „Obecně lze zvýšený počet nalezených uhynulých prasat ve Zlínském kraji přičíst tomu, že celá infikovaná oblast je opakovaně cíleně prohledávána za účelem nalezení pokud možno všech uhynulých kusů, což se za ‚normálních‘ okolností neděje. Do celkového počtu jsou zahrnuty i nálezy ze sousedních okresů Zlínského kraje, tedy mimo zamořenou oblast,“ vysvětlil Majer.

U negativních vzorků podle něj jde většinou o selata. „Je velmi pravděpodobné, že velká část z nich uhynula po úhynu bachyně, na nichž jsou mláďata závislá, šest selat bylo usmrceno při srážce s autem. Stejným dopravním prostředkem či vlakem byla sražena také další tři dospělá prasata, jeden další kus byl nalezen uhynulý po předchozím postřelení,“ dodal. U mnoha z nich nelze příčinu smrti určit, protože jsou již rozložená. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

drh mal