V Moravskoslezském kraji se do záchrany lidí zapojí dobrovolníci

Autor: redakce | Zpravodaj | 26. 12. 2018

Ostrava 27. prosince (ČTK) – Lidem v Moravskoslezském kraji bude od začátku nového roku pomáhat služba, která má efektivněji chránit jejich zdraví i životy. Nová mobilní aplikace využívá ochoty lidí, kteří díky svému vzdělání či proškolení mohou pomoci v nečekaných krizových situacích. Díky takzvanému Systému pomoci na vyžádání by se někteří lidé v krizi mohli dočkat zdravotnické pomoci od vyškolených dobrovolníků ještě před příjezdem profesionálních záchranářů. ČTK to řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Operátoři záchranné služby znají rozmístění posádek zdravotnické služby, nově by ale v jejich databázi měli být zaznačeni i proškolení odborníci, kteří jsou ochotni pomáhat v krizových situacích.

„Ještě před příjezdem profesionálů bude moci potřebnému poskytnout zdravotní pomoc First Responder, tedy registrovaný školený zachránce,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Martin Gebauer (ANO). V databázi budou navíc zaznamenány zdravotnické prostředky pro první pomoc, jako rozmístěné externí defibrilátory.

„Systém už je připravený a otestovaný. Teď už je jen potřeba, aby se dobrovolní záchranáři do systému zaregistrovali, stáhli si mobilní aplikaci a počítali s tím, že jim může zavolat dispečer a poslat je k dopravní nehodě nebo třeba za někým ve vedlejší ulici, kdo potřebuje okamžitou zdravotnickou pomoc,“ doplnil Gebauer.

Kraj chce systém spustit od nového roku. Od projektu si slibuje, že se k pacientům dostane pomoc dřív, což by mohlo zvýšit šance na úspěšnou léčbu a v některých případech i na přežití.

Z nákladů ve výši necelých 1,2 milionu korun bude kraj platit desetinu. Převážnou část mu zaplatí evropská dotace a podílet se bude také stát. Roční provoz pak bude stát zhruba 1400 korun.

Program First Responder už funguje v Královéhradeckém kraji. Zdravotnické záchranné službě se jeho prostřednictvím podařilo loni zachránit přes 20 lidí, které zradilo srdce. Záchranáři už do systému, který funguje od září 2016, zapojili stovky proškolených dobrovolníků.

mtk sd