V Moravskoslezském kraji onemocnělo spalničkami přes sto lidí

Autor: redakce | Zpravodaj | 11. 5. 2017

Ostrava 12. května (ČTK) – V Moravskoslezském kraji už spalničkami onemocněla více než stovka lidí, celkem hygienici evidují 102 případů. Za poslední dva týdny v kraji přibylo 24 nemocných. Nejhůře je na tom stále Ostrava, kde bylo celkem 83 nemocných. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje. Jediným okresem kraje, kde se spalničky stále neobjevily, je Bruntálsko. Nejvíc nemocných je ve věkové kategorii nad 30 let.

Loni bylo v Česku podle Státního zdravotního ústavu evidováno jen sedm případů spalniček. V kraji se objevily od konce března a od té doby se jejich šíření nedaří zastavit a počet případů narůstá.

Úmrtí na spalničky nebylo dle dostupných statistických údajů v Česku zaznamenáno od roku 1980. U dospělých má ale onemocnění závažnější průběh a častější jsou komplikace.

Spalničky jsou vysoce infekční nemoc, která se šíří kapénkami. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je pak patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Onemocnění se může komplikovat zápalem plic, zánětem středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánětem mozku.

mtk sd