Vyberte stránku

Londýn 21. dubna (ČTK) – V Británii v posledních dnech sílí debata o tom, zda by si měli lidé jako v jiných zemích včetně Česka zakrývat na veřejnosti ústa a nos. O tomto opatření v boji proti koronaviru budou dnes jednat i vědci z poradního týmu britské vlády, informovala zpravodajská stanice BBC. Ředitelé nemocnic ale varují, že by široké užívání roušek mohlo ohrozit jejich dostupnost pro zdravotníky.

„Potřebujeme jasný důkaz, že nošení roušek bude mít v kombinaci s dalšími opatřeními dostatečně velký přínos, abychom mohli zrušit celostátní karanténu,“ uvedl zástupce státního zdravotnického systému NHS Chris Hopson. Podle něj by totiž mohlo nařízení o zakrývání úst a nosu na veřejnosti ohrozit zásoby ústenek pro zdravotníky, jejichž ochrana je v boji proti koronaviru „klíčová“.

Povinnost nosit roušky, šály či šátky platí v Česku už od 19. března. Podobné opatření zavedli také na Slovensku,Polsku, v Turecku či v Izraeli. V určitých případech je zakrytí nosu a úst povinné také ve Slovinsku či v Rakousku. Německo minulý týden občanům „naléhavě“ doporučilo nošení roušek, některé spolkové země, například Bavorsko či Sasko, se ale rozhodly jít přímo cestou nařízení.

O tom, jaké dají o rouškách britské vládě doporučení, budou dnes jednat vědci z jejího poradního týmu. Podle Chrise Hopsona z NHS se ale musí vláda při konečném rozhodnutí, které by mohlo padnout ještě tento týden, řídit především potřebami britského zdravotnictví.

Skupina více než stovky britských lékařů, kteří se podle BBC přidali k původem české iniciativě Masks4all, prosazuje nošení podomácku vyrobených roušek. Lékařka Helen Davisonová listu The Daily Telegraph řekla, že skupina podporuje užívání textilních roušek „jako preventivního opatření“ proti šíření viru SARS-CoV-2. Také podle profesora Babaka Javida z Cambridgeské univerzity by mělo být zakrývání úst a nosu „důležitou součástí reakce na covid-19“.

Více...  Indická Bombaj dohnala v počtu případů koronaviru čínský Wu-chan

V Británii k nošení roušek na veřejnosti už například vyzval starosta Londýna Sadiq Khan.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v březnu uvedla, že ve všeobecném nošení roušek nevidí žádný užitek. Později ale změnila své pokyny a nošení roušek doporučila při péči o nemocné a v případě nemoci. Pro širší používání podomácku vyráběných roušek se vyslovil i zástupce WHO Michael Ryan, byť byl sám předtím k rouškám skeptičtější a nedoporučoval je, pokud člověk není sám nakažen.

V Británii od počátku epidemie zemřelo s nemocí covid-19 přes 16.500 lidí. Koronavirem SARS-CoV-2 se nakazilo téměř 125.000 osob.

jrm jd