Ústecký kraj nevyloučil zájem o nemocnici ve Varnsdorfu

Ústí nad Labem 7. listopadu (ČTK) – Ústecký kraj ani jeho akciová společnost Krajská zdravotní se nepřihlásí do tendru, který vypsal Rumburk, aby našel strategického partnera pro svou zadluženou Lužickou nemocnici. Pro zajištění péče ve Šluknovském výběžku by v budoucnu mohl převzít nemocnici v sousedním Varnsdorfu, řekl ČTK hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Lužická nemocnice zajišťuje zdravotní péči pro celý Šluknovský výběžek, tedy zhruba pro 55.000 obyvatel. Nejbližší nemocnice na české straně je v České Lípě, leží od Rumburku 35 kilometrů, a v Děčíně vzdáleném 42 kilometrů. Kraj s Rumburkem o možném vstupu do nemocnice měsíce vyjednával a nabízel, že zařízení převezme v polovině příštího roku. Město se nakonec rozhodlo vypsat tendr. „My jsme dali první nabídku dali městu Rumburk. Zastupitelstvo města Rumburk zodpovídá za svoji nemocnici, a rozhodlo se jít touto cestou. Třeba se jim povede najít silného partnera, který bude ochoten tu ztrátu uhradit a zrekonstruovat celou nemocnici,“ uvedl Bubeníček. Rumburkem vypsaný tendr je dvoukolový, uzávěrka prvního kola je 1. prosince. Kraj se do něj nepřihlásí.

Podle Bubeníčka by měl kraj zajistit ve Šluknovském výběžku dostupnou péči, aby lidé nemuseli složitě dojíždět do desítek kilometrů vzdálených nemocnic. Vedení kraje už navštívilo městskou nemocnici v sousedním Varnsdorfu. „Ta nemocnice vypadá ve velmi dobrém stavu a my na prvním místě máme povinnost zajistit kvalitní lékařskou péči ve Šluknovském výběžku a pokud se Rumburk rozhodl jít vlastní cestou, má na to právo. My budeme nuceni hledat nového partnera,“ doplnil Bubeníček.

Nemocnice ve Varnsdorfu poskytuje především následnou péči na třech stanicích pro dlouhodobě nemocné. Kromě zhruba stolůžkové kapacity v ní fungují i ambulance specialistů například chirurga, gynekologa nebo ortopeda. Naproti tomu v Lužické nemocnici jsou akutní lůžka. Zařízení má JI, porodnici, dětské oddělení, internu a chirurgii. Potýká se ale i s nedostatkem personálu. Ze znaleckého posudku vyplývá, že tržní cena sta procent akcií nemocnice činí 37,4 milionu korun.

Oficiální jednání o možném převzetí nemocnice ve Varnsdorfu ale zatím neprobíhají. „Pokud bychom se nakonec domluvili a bylo by to město Varnsdorf, tak jako se uvažovalo ohledně Lužické nemocnice v Rumburku, tak i tato nemocnice by přešla pod Krajskou zdravotní,“ dodal Hejtman.

Krajská zdravotní je akciovou společností, jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj. Spadají pod ni nemocnice v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově. Na Litoměřicku zajišťuje péči Městská nemocnice v Litoměřicích a soukromá Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem.

trm jpt