Vyberte stránku

Londýn 6. dubna (ČTK) – Univerzita ve skotském Edinburghu se rozhodla napravit historickou křivdu a nechá odpromovat sedm studentek, které se v 19. století směly jako první ženy zapsat ke studiu medicíny, ale nebylo jim dovoleno studia řádně dokončit. Informovalo o tom vedení univerzity. Ženy, které se ke studiu zapsaly v roce 1869, byly vůbec prvními vysokoškolskými studentkami v Británii a dodnes jsou považovány za průkopnice v boji za ženskou emancipaci na poli vzdělávání.

Univerzita chce nyní ženám udělit in memoriam tituly bakalářek medicíny (MBChB), a to na ceremonii plánované na 6. července.

„Univerzita získala uznání za to, že právě tady byly jako na vůbec první britské vysoké škole ženy připuštěny ke studiu. Pak ale utrpěla ostudu, když je nenechala odpromovat, takže tohle je způsob, jak napravit historickou křivdu,“ citoval proděkana univerzity Petera Mathiesona server BBC.

Sedm žen, z nichž nejznámější asi je bojovnice za ženská práva Sophia Jexová-Blakeová, se ve své době stalo ztělesněním kampaně za rovné právo na vzdělání. Jejich boj za možnost univerzitního studia přitáhl obrovskou pozornost a k jejich zastáncům patřil například Charles Darwin. I díky nim nakonec došlo ke změně zákonů, které po roce 1876 ženám univerzitní studia medicíny umožnily.

lep pmh

Více...  USA: Úmrtí dávaných do souvislosti s e-cigaretami je už přes 40