Unikátní operace se zdařila. Pilot díky ZIRISu opět létá.

Lékaři ze vsetínského očního centra ZIRIS mají za sebou unikátní operaci, která umožnila amatérskému pilotovi vrtulníku opět sednout za knipl. Bez ní by totiž svou vášeň musel kvůli špatnému zraku pověsit na hřebík. ZIRIS tak udělal další krok ve vývoji operační metody Presbymax, jež umožní její využití širším spektrem pacientů.

Zmíněný podnikatel, jehož velkou vášní je létání, se potýkal se zhoršeným viděním na střední vzdálenost, což mu komplikovalo pozorování palubních přístrojů v jeho vrtulníku. V jednom z refrakčních center proto podstoupil operaci, při níž mu byla implantována víceohnisková čočka americké výroby. „Výsledkem operace bylo, že viděl dobře na 35 centimetrů na blízko a slušně na dálku. On ale nikomu neřekl, že je amatérským pilotem, a že 35 centimetrů mu na ovládání vrtulníku nestačí, že potřebuje dobře vidět na přístroje, které jsou od něj 65 centimetrů,“ přiblížil stav pacienta při příchodu do ZIRISu primář Michal Ziegler a pokračoval: „Přišel k nám zoufalý s tím, že v jiném refrakčním centru tento problém nebyli schopni vyřešit.“

Mladý lékař Jiří Siegel, který se v ZIRISu specializuje na operační metodu Presbymax, kterou vsetínské pracoviště aplikuje jako jediné v České republice, přišel s myšlenkou, že by právě tato unikátní metoda mohla muži pomoci. „Pacient nakonec operaci podstoupil na vlastní riziko. Byl to takový skok do tmy. Výsledkem ale je, že se zákrok podařil a on vidí na ty své budíky, může dále létat a je nesmírně šťastný,“ uvedl šéflékař ZIRISu.

Vsetínskému očnímu centru se touto operací otevřela cesta do budoucnosti, která umožní rozšířit možný okruh pacientů, jimž může metodou Presbymax pomoci. „Doteď byla selekce pacientů, pro které bylo možné Presbymax použít, velmi přísná a pohybovala se kolem 20 % z celkového počtu zájemců. Nyní máme tedy další směr, a to možnost nabízet pacientům, kteří již mají voperovány umělé čočky, použití Presbymaxu. Výsledkem operace je to, vidění do dálky zůstává zachované a navíc už nepotřebují brýle na čtení,“ vysvětluje Ziegler.

Presbymax je unikátní metoda odstraňování vetchozrakosti, tedy špatného vidění na střední vzdálenost (na čtení a podobně), a to metodou tvarování rohovky pomocí laserového přístroje při odstranění krátkozrakosti (vidění do dálky) a zároveň zachování schopnosti oka vidět i na vzdálenost na čtení. Zatím se tyto operace prováděly v ZIRISu na nedotknutém oku, tedy na přirozené čočce oka, nyní se však otevírá možnost aplikace této metody i na oku s umělou čočkou.

„Je to průlomová novinka, kterou zatím nikdo nevyzkoušel, a naši lékaři jsou jejími průkopníky. Příští rok by mohli tento případ prezentovat před odborným fórem na další konferenci, kterou pravidelně pořádá výrobce excimerových laserů Schwind, jenž používáme i my,“ chválí své lékaře majitel ZIRISu Jan Zlámalík

„Čeká nás ale ještě dlouhá cesta, musíme stanovit nová kriteria pro výběr pacientů pro tuto metodu. Věříme však, že je to cesta správná a postupem času se budeme pouštět do stále složitějších případů a budeme stále rozšiřovat okruh pacientů, kteří metodu Presbymax budou moci využít,“ uzavírá primář Ziegler.  –jž–
 

Kontakt: MUDr. Michal Ziegler, tel: +420 603 558 316, e-mail: michal.ziegler@ziris.cz

Kontakt: Ing. Jan Zlámalík, tel: +420 777 610 445, e-mail: jan.zlamalik@ziris.cz