Vyberte stránku

Šumperk 17. října (ČTK) – Speciální kurz zaměřený na zvládání agresivních pacientů a návštěvníků absolvovali zdravotníci Nemocnice Šumperk, kteří v posledních letech čelí rostoucímu počtu fyzických a verbálních útoků. Šumperská nemocnice jich ročně eviduje několik desítek. ČTK to dnes řekla mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.

Šumperské zdravotníky školil bývalý policejní vyjednavač Jiří Basl a vedoucí odboru bezpečnosti Ústřední vojenské nemocnice v Praze Jiří Hájek. Školení bylo zaměřeno například na to, jak lze rozpoznat agresora, jak si zdravotníci mohou poradit s jeho útočným chováním či jak mají postupovat v případě hromadného útoku.

„Lektoři nás na kurzu učili, jak rozpoznat chování agresora a jak nejvhodněji na toto chování reagovat. Probrali jsme společně skutečné možnosti obrany a případně záchrany,“ uvedla hlavní sestra šumperské nemocnice Monika Žaitliková.

Součástí školení byly také ukázky z bezpečnostních kamer či filmů, které zachycují reálná cvičení zaměřená na napadení zdravotníků na kritických pracovištích, jako je urgentní příjem, ARO či vybrané ambulantní provozy. Lektoři s personálem probrali různé typy napadení, například i se zbraní, a poradili, jak se co nejlépe zachovat v různých situacích, jako je útok přímo v budově, venku v areálu nemocnice či v sanitce.

„Lektoři si pro nás připravili také speciální cvičení, v rámci kterého byli naši zdravotníci napadeni agresorem se zbraní. Mohli jsme si tak reálně vyzkoušet případný správný postup. A nacvičovali jsme různé situace, kdy agresor útočil pouze verbálně,“ dodala Žaitliková.

Šumperští zdravotníci a lékaři letos čelili už pěti desítkám fyzických nebo verbálních útoků ze strany pacientů i návštěvníků nemocnice. „Nejčastěji se s agresivními pacienty setkávají pracovníci na Centrálním příjmu nemocnice. Jde převážně o opilé lidi a bezdomovce, ale najdou se mezi nimi třeba i rodinní příslušníci pacientů. Ale útoky občas přichází i tam, kde bychom to běžně nečekali. Například nám nedávno matka jednoho z dětských pacientů rozkopala dveře na dětském oddělení,“ řekla Žaitliková.

Více...  Dnes začínají platit jednodušší pravidla pro cestování

zdroj: obrázek